Voisitteko äidit lukea tämän ja yrittää auttaa...

yökukkujat

Lapsellani oli puolenvuoden koliikki vauvana. Vuosi saatiin olla ilman mahavaivoja ja nyt tuli jotain uusia vaivoja! En tiedä mitä ne ovat, viikon ovat kohta kestäneet. Lapsi nukahtaa illlalla kasilta ja yhteen mennessä ponkaisee huutaen ylös, piereskelee ja kun mahaa kuuntelee siellä kohisee ja pulppuaa kuin edestakaisin heilutetussa limsapullossa. Joskus vaiva menee ohi tunnissa, joskus taas vaatii kolme tuntia (niinkuin viime yönä, huoh). Rainbow-maitoa juotiin kolme päivää, jolloin oireet alkoivat ja vaihdettiin takaisin valio&ingman-linjalle. Yksi yö nukuttiin ilman katkoksia, kunnes taas vaivat jatkuivat. Muita muutoksia ruokavaliossa ei ole ollut kuin tuo maito.
Ruisleipä jätettiin pois, samoin sipuli, tuore kurkku ja tuore paprika. Kaalta ei syödä. Vaaleaa leipää ei suostukaan enää syömään, muutenkin on viikon ajan syönyt mielellään vain piltin hedelmäsoseita ja kotiruokaa ja hedelmiä ja vihanneksia, kaikki muu on ei-ei. Eli ei puuroja (ei ole ikinä suostunut syömään), ei halua muroja/viiliä/leipää/jugurttia. Aamu- ilta- ja välipalavaihtoehdot alkaa olla aina samaa tylsää pilkottua hedelmää/vihannesta/pilttiä, kun ei syö muuta.
Valittelut sekavasta kirjoituksesta, toivottavasti joku ajattelee kirkkaammin kuin minä ja huomaa, mistä voisi olla kysymys :)

9

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hregh

      Ilmeisesti tuo kuitenkin on mahavaivaa, ettei mitään muuta (hampaita, korvia....) Jos selkeästi yhdistät sen tuohon maitoon, niin kokeilkaa jotain muuta maitoa. Jotkut sanovat, että luomumaidot olisivat vatsaystävällisempiä, itse en tiedä, kun en ole kokeillut.

      Nuo aamu ja iltapalathan kuulostaa kuitenkin ihan kivalle, jos jostain saa niitä kuitujakin. Ei meidänkään lapset suostu puuroa syömään, vaikka millä mallilla laittaisi. Minä en ymmärrä mitä tarkoitat sillä "kaikella muulla", kun normaalistihan sitä syödään juuri kotiruokaa, hedelmiä ja vihanneksia.... Siis tämä viljainen puoliko tökkii? Suostuisiko hän syömään vellejä? Tai itsetehtyä leipää?

      Jaksamisia, meillä oli puolen vuoden koliikki ja 1v:nä alkoi sitten korvakierrehuudot. Onneksi ne pikkuhiljaa helpottavat.

    • ...

      Osta homogenoimatonta maitoa. Pois sokeri ja valkoinen vilja.

    • .....

      Entinen 3 kk:n koliikki on näemmä nykypäivänä puolen vuoden koliikki. :O

      Lähteekö vauvat nykyään myöhemmin liikkumaan kuin ennen, kun koliikki-itkutkin jatkuu 3 kk pidempään?

      • Heetu_84

        Kyllä neuvolassakin sanotaan, että koliikki loppuu yleensä 3-6kk ikäisenä. Toisilla siis loppuu kuin seinään 3 kuukauden ikäisenä ja toisilla jatkuu pidempään.


    • kannattaa kokeilla.

      meidän tytöllä ollut samallaisia oireita maidon kans.. me alettiin antamaan muksun 1-3v ikäsille olevaa maitoa.. se on passannut tytön mahalle hyvin.. jugurtista/viileistä ja muista maito tuotteista ei tule mitään, mut ihan maidosta vaan, kokeiltu on monellaisia maitoja. mut tuo muksun maito sopi.. sitä löytyy sose hyllystä keltainen purkki.. kannattaa kokeilla sitä... meille neuvolassa sanoivat että tuota maitoa voi antaa ihan hyvin, ku ei oikeaa maitoa voi juoda..

    • yääkk!

      Hyii!!!!!

    • hipheiiihei

      Vika löytyi karjalanpiirakoista ja herneistä!!
      Nyt nukutaan taas jes :)

      • hipheeiiiihei

        Täytyy vielä tähän lisätä, että oltiin yhtäjaksoisesti kuukausi laktoosittomalla ruokavaliolla ja vaivat kkatosivat. Kun otettiin normimaito taas käyttöön vaivat palasivat. Eli laktoosi-intoleranssi on, tai ainakin lievä sellainen. Eikä riisiä, herneitä ja maissia voi antaa ollenkaan.


      • ...
        hipheeiiiihei kirjoitti:

        Täytyy vielä tähän lisätä, että oltiin yhtäjaksoisesti kuukausi laktoosittomalla ruokavaliolla ja vaivat kkatosivat. Kun otettiin normimaito taas käyttöön vaivat palasivat. Eli laktoosi-intoleranssi on, tai ainakin lievä sellainen. Eikä riisiä, herneitä ja maissia voi antaa ollenkaan.

        Kokeilkaa sitä homogenoimatonta maitoa, ennenkuin siirrytte laktoosittomiin tuotteisiin. Tuotenimet ovat ainakin Arlan vanhanajan maito tai Valion Hilja. Meillä päästiin eroon kaikista laktoosittomista tuotteista kun vaihdoimme hylat ja maitojuomat em. maitoihin.

        "Normimaito", Laktoositon maitojuoma ja hylamaidot ovat "ravinnoksi kelpaamattomia" teollisen prosessointinsa vuoksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      234
      5606
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      136
      5140
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4908
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      128
      2173
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1857
    6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      51
      1763
    7. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      95
      1715
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      18
      1702
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      95
      1428
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      392
      1378
    Aihe