Välillä näyttö pimenee, virtaa kuitenkaan sammu. Pääsen johokin vikatilaan sammuttamalla läppärin poistamalla ensin akun, ja sitten käynnistämällä uudelleen. Näyttöön tulee siniselle pohjalle ilmeisesti joku vikakoodi, pitkä koodi jossa alussa STOP ja sitten lähinnä nollia.
Sitten pääsen taas Startup Repairiin sammuttamalla koneen poistamalla akun ja käynnistämällä uudelleen. Kone tekee jonkun vianetsinnän, joka kestää muutamia minuutteja, ja sitten kun tämä on ohi, kone saattaa toimia, nyt toimi.
Tämä on nyt tapahtunut kahdesti eilisestä alkaen. En tiedä mitä näppäintä painamalla pääsen siihen vikailmoitukseen, ilmeisesti PrtSc SysRg: tä painamalla, en ole ihan varma koska räplään kaikkia ylärivin näppäimiä, siis näitä F näppäimiä, ynnä muita.
Myöskin tuuletin alkaa humpailla tämän vian tullessa. Voisiko tämä vika liittyä mitenkään eilen ostettuun uuteen langattomaan hiireen, jonka otin käyttöön, ja jonka jälkeen ongelma alkoi ?
Läppäri on Acer 5520, ja ehkä neljä vuotta vanha, käyttis on Windows Vista home edition.
Vetääkö läppäri viimeisiään ?
12
1049
Vastaukset 12
Tuo sininen ruutu viittaa yleensä rauta tai ajurivikaan. Itse ottaisin omat tiedostot talteen ja asentaisin Windowsin uusiksi. Jos se ei auta ongelmaan niin silloin jossakin komponentissa on vika.
- .,,.,,..
Sattuisiko kukaan tietämään mitä tämä vikakoodi tarkoittaa, koitetaan helppoa mahdollisuutta, josko vaikka lykästäisi, eli tällainen koodi tulee siniselle pohjalle:
***STOP:0*0000005C (0*0000010B, 0*00000003, 0* 00000000, 0 * 00000000) - kokemusta on
Kyllä nyt näyttäisi olevan kone loppusuoralla. Kohta ei enää käynnisty ollenkaan.
Ei se liity hiireen, vaan hajoavaan koneeseen. Onko vaikea kokeilla ilman hiirtä?! - kipupu
Koita nyhtää hiiri irti ja käynnistää kone sitten.
Sininen ruutu yleensä tosiaan kertoo siitä, että joko raudassa on jotain vikaa tai sitten muuta perustavanlaatuista on mennyt raiteiltaan. Kerran sain oman vanhan läppärini blue screeniin käyttämällä sitä sängyn päällä (aina huono idea). Kone ei saanut tarpeeksi jäähdytysilmaa, ja jouduin lopulta asentamaan windowsin uudelleen, joka sillä kertaa auttoi.
Niin, ja jos saat koneen vielä käyntiin, niin tee varmuuskopiot heti kaikesta tärkeästä, jollet jo ole. Todennäköisyys tietojen menetykselle näiden oireiden perusteella on jo ihan merkittävä. - halpa konsti
Mulla teki läppäri tuota samaa, ihan yhtäkkiä sammui. ja tätä oli pitkän aikaa kunnes muistin erään tyypin sanoneen joskus että lappäri tarvii 'tassut' alleen, niinpä laitoin neljä tassua, esim tikkuaskit käy hyvin. näin kone ei tukehdu =) liekö sitten uusissa läppäreissä samaa vikaa, omani on jo viitisen v vanha.
- pcmuseo
Oiskohan lämpöongelmaa. Nuo acerin gaming series koneet ei muutenkaan ole kovin vilpoisia.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9136835
t:p - Fuck S.O.P.P.A
Lämpöä veikkaan, Uutta konetta kannatta miettiä:)
- kkdkdkd
Laita vaikka toi ohjelma, niin näet lämmöt, eikä tarvi arvailla.
http://www.piriform.com/speccy - henrik ijös72
bootissa f8 f5 muuten ja f2 asennus
- windows7 64 bit
0xc8000 niitä ollu muttei enään näkyny
hoover
- aloittajaa
Kone ei enää käynnistynyt ollenkaan, hiirellä tai ilman. Minulla oli siinä tuuletusalusta jo pidemmän aikaa, joten viilennyspuoli oli hoidossa niin hyvin kuin koneen omaa tuuletusta voi auttaa. Se varmaan tuli elinkaarensa loppuun, sillä ei kai nuo halvimmat läppärit kestä paljoa kauempaa oireilematta, varsinkin kun tuokin oli aika ahkerassa käytössä.
Erään tietokoneita myyvän liikkeen myyjä sanoi, että halvimmat läppärit eivät kestä kuin noin 2-3 vuotta, en tiedä valehteliko, mutta sillä puheella sai minut ostamaan vähän paremman, tai ainakin kalliimman läppärin, että nyt on uusi ja sillä mennään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 39665
- 86638
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s31580Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.16578Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38537Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?49511- 34502
Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?62495- 63491
- 68479