viat uudessa autossa

HONDANI

K uukausi sitten ostin uuden honda cr.v n siinä on automaatti vaihteisto ja 2litdan bensakone .VIAT ajettu 800 km jarrut tarttuu ja narajaa kun vanha ladon ovi rengs ääni kuuluu tuuli herkkä .MUUTA EI VIELÄ TIEDOSSA :KYSYMUS TEILLE ASIANTUNTIJOILLE VOIKO JARRUILLE JOTAIN TEHDÄ LIIKEESÄ EI NEUVOJA LÖYTYNYT

6

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • New Honda Man

      Vinkuuko jarrut vaikka ei jarruta, jos niin silloin varmaan palat niin kuluneet, että metallikieli ottaa jarrulevyyn ja palat heti vaihdettava. Jos palat eivät niin kuluneet, niin voi jarrut toki puhdistaa ja herkistää.

    • Uusi???.

      "palat niin kuluneet"

      Aloittaja kertoi ostaneensa UUDEN auton. Ei kai siinä 800km:n jälkeen palat ole kuluneet.

      Vai onko sittenkin kyseessä joku häkistä ostettu yli 10:n vuotias auto, jossa perävalotakuu?

      • ana vaan sillä

        Se 800 mittarissa. Ei aja, johan voi vinkuakin. Jarrutas edes kerran! Kuukausia ollut se 800 mitarissa..


    • 3156ree

      Vie sinne merkkiliikkeeseen ja anna puhelinnumerosi, että soittavat kun on valmis.
      Autossa on takuu ja he rakentavat vaikka koko jarrujärjestelmän uudelleen jos muuten ei vika poistu.
      Älä ota autoa pois liikkeestä ennenkuin vika on korjattu.
      Toisaalta niinkuin joku sanoi et ole ajanut yhtään,,,800km on koko ajan sinulla kirjoituksissa joten vähän haiskahtaa sun juttus.
      Voisit laittaa tänne auton rekkarin niin minä hoidan auton korjaamolle jos sinä et osaa viedä sitä takuukorjaukseen.

    • sattuhan sitä

      Ei honda,mut jo kaks uutena ostettua autoa on ollu ihna susi jarrupaloilla/satuloilla.Korean chevyn palat oli mallia liima(kaikki herkistelyt ym turhaan,kunnes ymmärsivät et lämpimät palat liimautuu kiinni)no uudet palat ei sitä tehny.Toinen koliseva passat uutena,pari kertaa alustaa tarkisteltiin ilman tulosta koska ei väljää.Itse huomasin tampereen reissun ansiosta et mukula kivel jarruttaes loppuu etupään kolina.Syyllinen oli jarrusatulat tai siis ne luikutappi/palojen kehikko.Huimat 1500km ajettu oli silloin.

    • maukkaa1

      ne pitää herkistää eli siis putsata ja rasvata auto liikkeis rasvataan vain sihteerin nännit siin on vaan halvatunmoinen homma ja noista rengas äänistä japanis on sileää asfalttii tääl suomes peruna peltoo ei niit oo suunniteltu suomeen, tääl meil on oma merkki valtra valmet. mut ei muuta kuin onnea valitsemallasi tiel.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      154
      1519
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      595
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      527
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      478
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      412
    Aihe