Kuvitteleeko Soten johto, että tuolla vaivaisella 6000 euron kuukausipalkalla tänne saadaan lääkäreitä houkuteltua, varsinkin kun tuo summa sisältää jo lisät. Ehei! Ilman vähennyksiä veroprosentiksi muodostuu 34 %
Kuuden tonnin lekuri
bnnmnnbmnb
8229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Puoskareilla on kusi noussut päähän noin karmivilla palkkavaatimuksilla,Eikö ahneudella ole mitään rajaa.
Ei tuo ole vielä mikään palkka ja etenkin koska sisältää vielä lisät. Ensimmäiseksi Ylä-Savon Soten asiat kokonaan uusiksi ja kuntoon aina ylintäjohtoa myöten, koska sillä on niin huono maine. Sen jälkeen voi alkaa toivoa, että lääkäreitä saataisiin Iisalmeen. Mitä palkkaan tulee, niin sen täytyy olla korkeampi koska muuten lääkärit suuntaavat muualle. Terveyskeskuslääkärien keskipalkka Suomessa pyörii 6800 ja yleislääketieteen erikoislääkärien palkat ovat 7000 eurosta ylöspäin.
Eivät lääkärit pienemmällä palkalla pienemmille ja kuihtuville paikkakunnille tule hyväntekeväisyyttä tekemään, koska saavat korkeampaa palkkaa elinvoimaisemmilta ja pienemmän verotuksen paikkakunnilta. Kyllä ammattiylpeyttäkin saa olla. Iisalmessa kuvitellaan jotenkin kummallisella tavalla, että sosiaaliala on kaikki kaikessa joka työllistää joka johtaisi automaattisesti suureen halukkuuteen paikkakunnalle.
Sama vääräuskoisuus kuvastuu hyvin Iisalmen koulutustarjonnasta, harvat lähihoitajat, sosionomit ja sairaanhoitajat jäävät Iisalmeen mikäli ylipäätänsä koskaan valmistuvatkaan. Kannattaa vaikka ottaa selvää kuinka suuret keskeyttämislukumäärät ovat Iisalmessa sosiaalialalle. Vuosittain ensimmäisen vuoden sosiaalialan opiskelijoista 50% keskeyttää opiskelunsa ja vaihtaa alaa. Useana vuotena jopa 3/4 aloittavista sosiaalialan opiskelijoista on keskeyttänyt opintonsa lähihoitajapuolella.
Lääkärimafia ajaa maaseutu-Suomen alas.
Höpö höpö, kuustonnia ei oo palkka, eikä mikään.
Sairaanhoidon kustannukset ovat niin kalliita, eikä tämä soteratkaisumalli tule niitä edullistuttamaan, vaan kuolleisuus tulee lisääntymää. Arkkukauppiaille tulee sesonki.
Minusta tulee isona Iisalmeen anaali-tutkimuksen johtava ylilääkäri!
Ahneus kannattaa? Lisää vaan paluu muuttajia tänne kaivataan, jospa seassa joku Puoskarikin, joka eläkkeensä lisäksi perustaisi ns. Praktiikan? Kyllä tämä Sote Touhuilu alkaa olla tosi Syvältä? Äänestetään vaan jatkossakin Torveloita ?????
No en ihmettele yhtään jos ei tule lääkäritkään tänne, kävin lauantain sairaalalla, ekana tunti meni jonottaissa siihen ilmoittautumis lunkulle ja sielä oli minä ja yks toinen henkilö.Kävin katsomassa niin ne akat vaan keskenään jutteli sielä kopissa.No sitten kun viimeinkin pääsin sinne niin alkoi tämä hoitaja suoraan sanottuna vi*** minulle että mitä sinä tänne tulit,että sinun pitää aika varata päivystykseen ja mennä sinne huoh, Koetappa soittaa ajanvaraukseen,eka sielä mölisee joku automaatti ja soitetaan takaisin jos muistetaan tyyliin perk... sitten sanotaan että ei ole aikoja kun joskus 1kk päästä perk... ja tarvitsin heti hoitoa sillä kertaa kun menin tonne. Piti ihan kysyä tältä naiselta että mitä vit'''' te teette täällä lauantaina jos tänne ei saa potilas tulla apua hakee kun tarvii huhuh..En ihmettele yhtään jos kaikki menee jo terveystalolle nykysin.En mene minäkään enään iisalmen aluesairaalalle vaikka olisi pää kainalossa.Pitäkää sotenne ja pas'''' kanne