Käyn pari kertaa viikossa hoitamassa yhtä 27-vuotista ponia. Pari päivää sitten huomasin että kavion yläosa oli lämmin (kaikissa kavoissa sama juttu). Poni liikkui samalla tavalal kun ennen, ei arastellut kavioita tai mitään. Voiko kyseessä olla kaviokuume? Ponilla ei ole koskaan ennen kyseistä ongelmaa ollut. Ponin kaviot huolletaan ensi viikolla ja otetaan kengät pois kesäksi; voisiko johtua liian pitkistä kavioista?
Vastaukset 1
Kavion lämpeneminen on kyllä yksi kaviokuumeen oireista, mutta ei se silti välttämättä tarkoita, että kyseessä olisi juuri kaviokuume. Jos sitä kuitenkin epäilee, kannattaa soittaa eläinlääkärille, ja kun tulee ajankohtaiseksi, niin jutella kengittäjän kanssa. Kaviokuumehevosen kengitys on erilainen normaaliin verrattuna.
Meillä oli vuosia sitten lievä kaviokuume ponilla, mutta se meni ohi sillä, että kavioita kylmetettiin vedellä pari kertaa päivässä noin puolen tunnin ajan (per kavio). Kaviot tuntuivat lämpimiltä, mutta lisäksi se siirteli painoaan jalalta toiselle tavallista useammin. Liikkumiseen se ei ehtinyt vaikuttaa eikä poni myöskään alkanut seistä takanojassa mikä myös on tyypillistä kaviokuumeelle jos se ehtii pahentua.
Mutta vaikka meillä meni ohi kylmetyksellä, kaikilla ei välttämättä mene.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591160
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust561081Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1141032Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7930- 95904
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5755Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27711Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it191662- 71649
- 73617