Sellainen huomio

että nämä tekstit hiljalleen nakertavat luottamusta siihen ihmiseen, jonka vuoksi tänne alunperin on tullut. Varsin valitettavaa ja kannattaa itsekunkin kirjoittajan miettiä sitä omalta kohdaltaan.

En tiedä kuinka on mahdollista seurata jonkun kirjoittelua täällä, mutta epäilen, että sellaista tapahtuu. Joitain muitakin huomiota olen tehnyt, mutta niistä en tänne välitä kirjoittaa.

Varovaisuutta itse kullekin, liian paljon näitä ei kannata ottaa todesta, sillä piilossa on helpompi olla paha... jos sellaista ihmisestä löytyy.
13196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kun irl asiat on hyvin, niin ei täälläkään silloin mitään pahaa tarvi kuvitella. Joten kannattaa selvittää mikä se tilanne on irl, jos ei selvillä ole. Täällä ei kannata mitään luulla selvittelevänsä, vaan heti jos epäilyttää niin irl vain yhteyttä. Näistä nyt tietenkään ei tarvi puhua, vaan selvittää ne asiat ihan normaalilla jutustelulla.

Äänestä
  • tänne ole tullutkaan vaan kaipaus ja ikävä joka vaan saa välillä koomisia
    ja neuroottisia piirteitä jonkun ottaessa vastapuolen "roolin" täällä ja sitten
    mennään mettään että rytisee, saakeli!

    Äänestä

olen lueskellut näitä aika usein ajoittain. Harvemmin kommentoin. Se vaan on nii, että moni vaan kirjoittelee ajattelematta yhtään mitään. Joillekkin tämä voi olla ainoa purkupaikka, missä voi purkaa pahaa oloaan. Tämä on vilkas palsta ja heti varmasti joku kommentoi. Olen huomannut, että kun ihminen joka elää ikävässä/ epätietoisuudessa ja missä lie, niin mieli tekee palstalla tepposet. Luullaan, että kommentti olisi juuri hänelle ja henkilökohtainen. Tämä palsta paljastaa ihmisen todellisen luonteen. Viisaat älköön tähän reagoitko. En tarkoita teitä. Tällä palstalla on aika paljon keskeneräisiä ihmisiä. Siksi he täällä lienee ovatkin. Tämä paikka ei palvele rakkautta ja todellista irl-elämää, mutta valitettavasti, joillekin tämä on elämä.

Äänestä

no, voihan tänne purkaa pahaa oloa, jos se helpottaa,,muttamutta, täytyy oikeesti olla ääliö, jos ottaa kirjoitukset todesta. Mäkin kirjoittelen tänne, viisaita, tyhmiä, oon joskus n, joskus m...huvia, immeiset, pelkkää höpöhöpöä!

Äänestä
  • Miksi tämä on sulle satuilu sivu?
    Onko elämäsi tyhjää, että tarvii provoilla ihmisille joilla on surua ja ikävä?

    Äänestä

  • Sairas pää.

    Äänestä

  • Mikäs siinä jos kirjoitti:

    Miksi tämä on sulle satuilu sivu?
    Onko elämäsi tyhjää, että tarvii provoilla ihmisille joilla on surua ja ikävä?

    ehei, päinvastoin, mulla kaikki ok...mutta en mä olekaan täällä vakkarina, kunhan piipahtelen ihmettelemässä, miten porukat tuhlaa elämäänsä tässä tunkiossa...nyt lätkää;) se on oikeaa tekemistä

    Äänestä

  • perheen kanssa kirjoitti:

    ehei, päinvastoin, mulla kaikki ok...mutta en mä olekaan täällä vakkarina, kunhan piipahtelen ihmettelemässä, miten porukat tuhlaa elämäänsä tässä tunkiossa...nyt lätkää;) se on oikeaa tekemistä

    Ei se lätkäkään sen kummempi harrastus, varsinkin jos sitä katsoo sohvalla möllötellen. Jokainen tietysti valitsee mistä sen ilon elämäänsä repii vaikka sitten surevien ihmisten selkärangasta.

    Äänestä

Liian monta.

Äänestä

Täällä on loppujen lopuksi saman tyylinen ihmiskirjo kuin oikeassa elämässäkin. Paljon on oikein mukavia ihmisiä, mutta sitten on näitä sekopäitä, provoilijoita, pahantahtoisia, kiusaajia ym. turhakkeita. Pyrin oikeassa elämässä olemaan mahdollisimman vähän tällaisten ikävien ihmisten kanssa tekemisissä kuten täälläkin. Aina se ei tietysti onnistu, kun provoilijat tuppaavat olemaan myös niitä aktiivisempia keskustelijoita. Kyllä sairas täytyy mieleltään olla, jos viitsii kirjoitella täällä miehenä ja naisena ja pitää sitä mukamas hauskana. Sen lisäksi kuviteltuja juttuja ja yksinpuheluita. Ne kyllä paljastuu aika nopeasti, kun ne on tyhjän päälle luotu ja tunteettomat ja tunnepitoiset tekstit erottaa kyllä toisistaan monesti melko helposti.

Ap:lle sen verran, että älä vaan anna kaiken palstan negatiivisten keskustelijoiden vallata mieltäsi. Vastapuolen roolin omiminen kai kuuluu palstan henkeen kun ikävöivät sielut seikkailevat samassa poolissa. Joskus aloituksissa ei mainita edes sukupuolta, niin mitä sellaisiinkin sitten vastaa. Itse tulkitsen sellaiset aloitukset usein provoiksi.

Positiivista mieltä kaikille!

Äänestä
  • sehän on ihan trendinä täällä, ettei aloituksena mainita onko m vai n...mut samahan se, naisethan heti vastaavat kujerrellen ja kiherrellen, kuvitellen, että se unelmien mies siellä heitä kaipailee;))

    Äänestä

kin luottoa löytyy sen verran, että ei vähästä säikähdä, jos täällä tulee välillä sellaisia "suvanto-vaiheita" että ei tahdo pysyä mukana. kyseinen oma henkilö, ei nimittäin välttämättä ole sen aiheuttaja, vaan se mielikuvitus, joka meillä jokaisella on täällä. jokainen tulkitsee viestejä omalla tavallaan, mutta suositeltavaa on pysytellä niissä oleellisissa asioissa, vaikka välillä hieman erikoisempiakin laittaa voi. tarkoitan siis vähän NIINQ HAKUNA MATATA....-means no worries.
ja se tosiaan, että voisikohan sitä nyt alkaa ihan toden teolla valmistautua ja psyykata itseään ja laskea päiviä siihen hetkeen, kun pääsee sut/hänet kohtaamaan?? pohjatyötä on tehty, mutta vielä voi olla jäljelläkin...its a long way to the top if u wanna...

Äänestä

outoja ja sitten vielä niitä vähän oudompia juttuja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


palstakirjoittelusta kirjoitti:

että nämä tekstit hiljalleen nakertavat luottamusta siihen ihmiseen, jonka vuoksi tänne alunperin on tullut. Varsin valitettavaa ja kannattaa itsekunkin kirjoittajan miettiä sitä omalta kohdaltaan.

En tiedä kuinka on mahdollista seurata jonkun kirjoittelua täällä, mutta epäilen, että sellaista tapahtuu. Joitain muitakin huomiota olen tehnyt, mutta niistä en tänne välitä kirjoittaa.

Varovaisuutta itse kullekin, liian paljon näitä ei kannata ottaa todesta, sillä piilossa on helpompi olla paha... jos sellaista ihmisestä löytyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu