Viikolla 38 mahdollisesti lähdetään Paras, Pältsa maisemiin, sää kuitenkin askarruttaa, kertokaa kokemuksianne jos ootte ao. ajankohtana alueella vierailleet...
Kaikki muukin fakta alueesta kiinnostaisi...
treriksröset
3
663
Vastaukset
- Antimato
Moi.
Itse kävin elokuun alussa ensimmäisellä vaelluksellani juuri noilla seuduilla. Mahtava reissu!
Aloitimme vaeltamalla Kilpikseltä Mallan luonnonpuiston läpi rajan tuntumaan, jossa yövyimme autiotuvassa.
Lähdimme kolmen valtakunnan rajalta kohti Ruotsin Pältsan laaksoa. Reitti on hyvin kivikkoista - kannattaa katsoa jokaisella askeleella, minne jalkansa laittaa! Maisemat ovat kyllä todella upeat. Tilan tunne ympärillä on käsittämätön.
Pältsan laaksossa on miehitetty tupa, joka muistuttaa hotellia - ainakin hinnoiltaan: 45 e/yö. Yövyimme teltassa mökin lähistöllä ja käytimme ainoastaan saunaa (10 e siitäkin per henkilö).
Pältsastuganilta jatkoimme kohti Norjan rajaa ja Gappohyttania (muistaakseni). Kulku muuttui huomattavasti helpommaksi harjumaastossa. Vieressä kohosi Pältsa-tunturi ja edessä siinsi Paras.
Norjan rajan ylityksen jälkeen lähdimme seurailemaan polkua takaisin kohti kolmen valtakunnan pyykkiä. Maasto oli kohtuullisen helppoa tunturissa ja lopulta reitti laskeutui alemmas.
Matkalla ei ollut ainoatakaan joenylityspaikkaa, josta ei olisi selvinnyt vaelluskengin. Vesi taitaa olla jo tähän aikaan niin matalalla.
Toivotaan hyviä kelejä!- jäpikkä
Pältsastuganin ja Gappohyttenen välillä on muuten melko mahtava jokiuoma siinä lähellä Norjan rajaa... Oltiin siellä 10 vuotta sitten elokuussa ja nukuttiin kerrosteltoissa: kaksi telttaa, toinen kielekkeen alla ja toinen päällä. Risujakin löytyi nuotioon asti ja purossa olis tosi hyvää ja kylmää juomavettä!
Miinuksena tosin se, että oli ns. pakko mennä laittomasti rajan yli, kun viralliselle paikalle olisi pitänyt kiertää melkoisen kaukaa...
- Lonsi
Olimme vuosi sitten viikolla 37 vaeltamassa juurikin tuolla 5 päivää. Menimmme ensin Kilpisjärveltä Malla-laivalla järven yli Kolttaluoktaan (?), josta aloimme vaelluksen. Ensin suuntaisimme Pältsastugania kohti, sieltä edelleen Kalottireittiä kohti Rostahyttaa(?), mutta sinne saakka emme menneet vaan oikaisimme suoraan Isdaleniin, eli kiersimme siis Pältsan ja Moskuggaisin kompleksin. Isdalenista Gappohyttalle (Paraksen huippu siis jäi vasemmalle), ja takaisin. 3 valtakunnan rajalta kävelimme Mallan luonnonpuiston läpi takaisin Kilpisjärvelle.
Reissu oli todella hieno, ja meille sattui loistokelit. Ilmat voi kyllä olla tuolla ihan mitä vaan, kannattaa varautua. Kuulimme myöhemmin että edeltävällä viikolla oli tullut vettä, räntää ja lunta, mutta meidän viikolle siis sattui hienot ilmat, eikä satanut. Nukuimme teltassa. Maisemat on myös oikein nätit. Paras vaelluksemme tähän mennessä! Tänä vuonna olimme Norjan Jotunheimenissa, mutta sattui sadekelit. Hyvää reissua teille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä4415720Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.104096Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1873476Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575982971- 712358
- 452324
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!562287- 922027
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei131730MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."
Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim171593