Fiat Stilo kytkimen kesto?

Stilo_kuski

Mitenkä muilla on kytkin kestänyt? Omassa 1.6 Stilossa (2003) on jo pidemmän aikaa kytkin ravistellut aina, kun kylmänä lähtee ajamaan. Kun moottori on lämmennyt ja lämpö johtunut kytkimeen, niin ei se lämpimänä enää ravistele, mutta aina aamulla kun lähtee, niin kyllä ravistaa!

Pelkään vaan, että kytkimen pinnat on oikeasti loppu. Jonain kauniina päivänä paukahtaa kesken ajon kytkinlevyt rikki ja sitten vasta remonttia onkin edessä!

Itse olen ajanut auto kovalla kädellä, joten tiedän kytkimen taatusti kuluneen käytössäni. Ja olihan autoni jollain naisella ainakin 60 000 tkm:n verran ennen kuin ostin sen. En tiedä paljonko tämä nainen luistatteli kytkintä...

Miten pitkän muilla kestänyt kytkin?
Paljonko tuli remontille hintaa?

5

1483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stilo2

      Kestänyt perusajossa 130thk ja 10 vuotta. Joskus, etenkn kylmällä, 2 vaihde ei mene kunnolla päälle ( ei mene suoraan 1:seltä) vaan joutuu vaihtamaan vapaan kautta. Muuten ihan hyvin toiminut enkä muuten mitään vikaa ole huomannut

    • stilomies-2

      Kytkimen kestäminen on ihan tarkkaan käyttäjästä kiinni. Aina on niitä kytkimen luistattajia ja kovilla kierroksilla lähtijöitä, joiden kytkin ei kestä tuota 60tkm:a. Meikän stilossa on nyt liki 90tkm, eikä mikään taivaan toimintavikaa. Yleensä kytkin menee vaihtoo 120-150tkm välillä. Useimmiten auto vaihtuu ennekuin kytkin. Remonttihinnoista en osaa sanoa mitään, kun vaihdan itse.

    • ominaisuus

      Taitaa mennä ominaisuuskategoriaan.

      Oma Stiloni oli eläkeläispapan sisäänajama = takajarrut täysin jumissa, palat piloille lasittuneet jne. Näin sitä rahaa säästetään, kun ei känkkäriä käytetä eikä paljoa jarrupoljintakaan.

      Kytkin ravisteli ihan samalla lailla 30-70 tkm välin, mitä itse autolla ajoin. Eli tosiaan vain ja ainoastaan kylmästartin jälkeen. Jopa lohkolämmittimen käyttö poisti ilmiön.

      • Stilo_kuski

        Itselläni juuri tuo sama tilanne eli vain kylmänä ravistaa. Kun on vähän aikaa ajanut ja moottori ja kytkin lämmenneet, niin ei ravista yhtään.

        Autollani on nyt ajettu 116 tkm tai jotain sinne päin. Ekat 60 000 km ajoi joku nainen, sitten auto ehti olla jossain perheessä kakkosautona jonkin aikaa ennen kuin ostin sen. Olen kolmas omistaja, joten en tunne auton ensimmäisten käyttäjien kytkimenluistattelutaipumuksia.

        Vaikea arvioida, onko kytkin oikeasti loppu vai onko tämä ns. "ominaisuus".


    • 1-kakonen

      Epäilen Stilonin kytkimen vaihdon olevan vaihdettavissa koska automaattinen sääty on kulunut loppuun. Vaihteet eivät mene kunnolla paikoillensa. Yli 200 tuhatta takanapäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe