Hirvenveren juominen tapa?

veripppp

Onko hirvimetsällä tapana kaadon jälkeen ottaa kupillinen hirvenverta ja juoda? Ottaa hörppy verta?

9

3820

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ygyiug

      No ei ole.
      Typerä pullistelutapa jota jotkut tosimieheksi pyrkivät yrittävät ylläpitää. Verestä kannattaa paistaa lettuja tai muuta ruokaa.

    • 5+6

      Ei todellakaan ole! Litkiköön isottelijat karhun verta. Tuollaiset typerykset kestääkin saada trikiini tartunnan.

    • en edes kuullut

      Missähän tuollaista muka harrastetaan ?

    • similäkovikulutamaha

      Luultavasti on taas jotain aloittavaa hirvestäjää kusetettu urakalla heh heh! Vai vielä veren juontia :D

    • Tottakai!

      Ja se, joka ampuu ensimmäiseksi hirvekseen nupan, tekee kaikkien aikana, ennen suolistusta, ns. "Hirvimiehenvalan!"
      Toisaalat, nykyaikana voisi siihen hommaan kelvata myös sarvipää. Sellaiseksi tämä maailma on mennyt!

    • höpöheikki

      Meidän porukasa aloittelijalle juotetaan pakinkannellinen verta, pontikkaa ja kusta.

      • rtyuiojhgfghjkbn678

        Joo kyllä hirven verta juodaan ja lihat syötetään koirille.


    • HIRVI M I E S

      - kyllä tämä vanha perinne on voimassa ja niin pitää ollakin , ei muuten tule kunnon hirvimiehiä , MUTTA ENNENKUIN AMPUJA PÄÄSEE VERTA HÖRPPÄÄMÄÄN ON AMPUJAN ENSIN POISTETTAVA HIRVEN MAKSASTA SAPPI.

      • joka kuti huti

        kyllä ainakin minä maistoin verta silloin aikoinaan kun ammuin ensimmäisen hirven vuonna -87... se oli sellainen ns. hirvimiehen vala ja idea oli minun ja maistoin ehkä puoli desilitraa... ei se kyllä hyvää ollut, mut tulipahan tuokin rituaali aikoinaan suoritettua ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      89
      2523
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1413
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe