Mietin nimittäin kyseisen kameran ostamista. Haluaisin hyvänlaatuisia kuvia, mutta järjestelmäkamera olisi kuitenkin turhan hieno minunlaiselleni amatöörikuvaajalle. Eli käyttöä tulisi enimmäkseen reissukamerana eri paikkojen ja ihmisten kuvailua, mutta haluaisin saada otettua myös hyvänlaatuisia luontokuvia ja kuvia ihmisistä ja eläimistä, myös lähikuvia. Elikkäs kokemuksia ja mielipiteitä?
Kokemuksia Olympus SZ-31MR iHS kamerasta?
6
315
Vastaukset
- Ei vaihtoehtoa
Järkkäri on ainut joka taipuu kunnolla noinkin monipuoliseen käyttöön.
Eikä se ole monimutkainen käyttää, turha pelätä ettet osaa.- Mainoskuvat erikseen
Ei se järkkäri nyt aina niitä parhaita kuvia ota. Jos ei ole zoomiputkea mukana, niin silloin kyllä jää ne parhaat kuvat/hetket taltioimatta. Ja harva kuitenkaan viitsii sitä 0.5-1 kilon ylimääräistä putkea kantaa aina mukana.
Tosiasiassa parhaat tilannekuvat otetaan nykyään... yllätys yllätys.. kännykameralla. Laatu ei TIETENKÄÄN ole yhtä hyvä kuin kunnon kameralla, mutta... onko sillä nyt niinkään väliä.
Olympus SZ-31MR iHS on tähän erinomainen kompromissi, joka ottaa erinomaisen hyviä kuvia hintaluokka & koko huomioiden.
- Känny parempi?
Koska se käynny on aina mukana.
Ja tuo SZ-31 sisältää muutaman oleellisen epäkohdan.
Ensinnäkin valotuksen säätömahdollisuudet ovat hyvin minimaaliset, automatiikka vallitsee ja hallitsee. Käyttäjällä ei paljon ole sanomista.
Toisekseen autofokus on omanlaisensa, hyvin omapäinen sekin. Ja usein erimieltä kuvaajan kanssa siitä että mihin sitä nyt pitkään tarkentaa.
Joten se kännykkäkamera ei taida olla sittenkään se huonompi vaihtoehto.- Yllättävän hyvä
"Toisekseen autofokus on omanlaisensa, hyvin omapäinen sekin. Ja usein erimieltä kuvaajan kanssa siitä että mihin sitä nyt pitkään tarkentaa."
Satun omistamaan ko. kameran, ja siinä on kyllä pokkarikameraksi poikkeuksellinen toiminto; voit nimittäin VALITA tarkennuspisteen ihan kosketusnäytöstä sormella painamalla.
Ei se kamera silloin kovin erimieltä focuspisteestä ole.
- Juu, mutta
Se on toivottoman hidasta.
- Tarken. tarvitseva
Juu, mutalle:
Miten niin hidasta? Nyt en oikein ymmärrä. Tarkenna hieman.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1986908- 1592036
- 1131688
- 511390
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551238Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501098Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1001074Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?7996Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251954- 41929