Poliisihallinto taas tyrinyt

palikkatestit..

Eihän ne aseet ole kuin kerätty siihen laatikkoon (asekaappiin) varasta varten ja sellaista laatikkoa ei olekaan - mitä ei saisi auki. Nähdään taas, mitä poliisihallinnon viisaiden näpertelemästä aseiden säilytyslaista on seurannut.

Aseet pitää hajoittaa tärkeisiin osiin ja piilottaa osat eri paikkoihin aseen omistajan toimesta. Metsästysaseiden lukot tai piiput tulisi toimittaa poliisin varastoihin rauhoitusaikoina. Moni ihmishenki olisi säästynyt jo.

Lainaus:
"Lapsuudenystävänsä Akaan Toijalassa perjantaina ampunut nuori mies käytti surmatyössä järeää käsiasetta. 24-vuotias mies tulitti 9 millimetrin Glock-automaattipistoolilla poliisin tämänhetkisen tiedon mukaan kuudesta seitsemään laukausta.

Poliisi ei toistaiseksi tiedä, miten ampuja sai aseen käsiinsä lukitusta asekaapista."

2

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmettelee?

      mitenkä tää liittyy Valkeakoskeen?

      • palikkatestit..

        Ei sinänsä mitenkään, heppuhan oli taas tampesterista, mutta Valkeakoskella ( Akaan lähinaapuri) on patruunoita, joilla olisi valtaa sanoa näihin asekysymyksiin ihmissurmiin liittyen. Jos ei muutamia aseen hallussapitoon liittyviä asioita korjata, sama meno jatkuu - ihmisiä, perheitä kuolee a`la metsästysaseet & urheiluaseet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      363
      3719
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1373
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1237
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      65
      1014
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      12
      854
    6. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      830
    7. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      57
      822
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      60
      819
    9. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      11
      817
    10. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      65
      811
    Aihe