mitä sanoimme toisillemme. Voi vain kysyä, miksi niin sitkeästi yritimme. Kaiken sen pahan olon keskellä. Kun olisi pitänyt rakentaa, me hajotimme. Kun olisi pitänyt rakastaa, me riitelimme. Lopulta en kestänyt sitä enää. Silmistäsi näin, kärsit sinäkin.
Kun ajattelen kaikkia asioita
Loppu kärsimykselle
13325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ehkä olitte nuoria ja kokemattomia, itsekkäitä vielä. Aikuisena osaa jo asettua toisen asemaan, nähdä milloin antaa periksi ja osaa pyytää ja antaa anteeksi. Nuorena ollaan niin ehdottomia kaikessa ja nuorena on ehkä hyväkin kokea kaikki se pettymys, että ymmärtää sen ettei se toinen ole itsestäänselvyys ja oppii arvostamaan häntä.
On hyvä oppia, että ei tee samoja virheitä uudessa suhteessa.
Olet tavallaan oikeassa Lottamari. Mutta kyse ei ollut iästä. Ei osattu paremmin.
Se että kykenee asettumaan toisen asemaan ei ole iästä kiinni. Se on ihmisen perusluonteessa, että pystyy tuntemaan empatiaa toisen tunteita kohtaan. Nämä ovat omantunnon kysymyksiä. Äläkä nyt ota ittees lottamari ettei mulle tuu huono omatunto.
En ota itseeni hassu, miksi ottaisin. Olet oikeassa. On nuoria, jotka sopivat hyvin yhteen ja luonne on rauhaisa ja sopuisa, eikä turhista tarvitse riidellä. Sitten on taas niitä luonteeltaan itsepäisiä ja itserakkaita, joita ei miellytetä mitenkään, aina on huono vaikka tekisi mitä.
Minusta sanoit tuon kyllä oivaltavasti. Ei se niinkään ole iästä kiinni,.....ehkä vähän siitäkin? :)
http://www.youtube.com/watch?v=UxvNe761z2g
Eiku tässä jä nyt
http://www.youtube.com/watch?v=LT92EDDXs0A
Välillä ihmiset sanoo pahasti kun voivat pahasti. Syy ei ole välttämättä toisen, mutta silloin sitä harvoin ymmärtää. On se toinen ihminen lähellä mihinkä haluaa purkaa pahaa oloa. Ihan inhimillistä vaan ei järkevää.
Virheistä pitää oppia ja olla tekemättä toista kertaa samoja virheitä.
näinhän tuo menee ja jälkeenpäin kaduttaa kun tuli purettua paha olo ihmiseen kehen sitä todellisuudessa ei halua purkaa. Hän vain oli siinä juuri silloin.
Otitko huomioon että et ainoastaan siirtänyt pahaa oloa toisen niskaan, mutta
sanoin julmuudessasi toiselle : et_ole_yhtään_mitään_olet_idiootti_ja_nolla ???
Olet hirviö. Miksi pistit hänet kärsimään enemmän kuin jaksoi kantaa?Miksi?
Mieti hei vähän miltä hänestä mahtoi tuntua tuollainen kohtelu jos ei ollut oma tilannekaan mikään mahtava ja pahoja juttuja takana, paha olo itselläkin?!?
Ja mikähän on sinun tunteenpurkauksesi syy? Vastaan tästä sivusta että suhteessa on sekä suhde, suhteen asiat että kaksi yksilöä, kummankin omat tunteet ja vaikeudet. Omia vaikeuksia ei voi laittaa suhteen syyksi vaikka ne suhteeseen heijastuvatkin. Kun osaa erottaa omat tunteensa ja tunteet toista kohtaan niin ollaan aika pitkälle hyvällä mallilla.
Osuit ytimeen.
ymmärtääkö toinen osapuoli niitä toisen tunteita, ongelmia ja mietteitä siten kun ne on tarkoitus tuoda esille ymmärrettävästi?
Pitäis osata selittää kaikki perinpohjaisesti, ja sen jälkeen kysyä miten toinen ymmärsi kerrotun. Jos on väärin ymmärtänyt, niin se pitää selvittää toisella tavalla, koska ihmisen mielihän saattaa ymmärtää tahattomasti asian juuri päinvastoin kun on tarkoitus.