Söin Prednisolonia kaikkiaan noin kolmen vuoden ajan. Annosta pienennettiin ja lopulta pääsin siitä eroon. Pian lopettamisen jälkeen ihoni alkoi kutista aivan hirveästi, varsinkin illat ja yöt. En osannut yhdistää näitä asioita toisiinsa mutta nyt näyttää sille että kortisonin lopettaminen aiheuttaa kutinan koska minulle määrättiin samaa lääkettä flunssan jälkitautina tulleeseen yskään ja heti kuurin aloittamisen jälkeen kutina katosi.
Kuuri loppui äskettäin ja kahden päivän jälkeen kutina palasi.
Onko kenelläkään samanlaista kokemusta ja mikä avuksi??
Kiitos asiallisista vastauksista!
Kuuri loppui äskettäin ja kahden päivän jälkeen kutina palasi.
Onko kenelläkään samanlaista kokemusta ja mikä avuksi??
Kiitos asiallisista vastauksista!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Pitkissä kuureissa kortisoni saattaa lamauttaa elimistön oman kortisolin tuotannon. Monissa tapauksissa hoitoa jatketaan hydrokortisonilla.