Reumaa on, ei nivelturvotusta, ei diagnoosia?

Mrs Me

Onko kellään ollut vastaavaa? Nivelkipuja puolisen vuotta (päkiät, polvet, olkapäät, sormet, ranteet). Reumakokeet otettiin, rf yli 100 ja sitrulliinipeptidit yli 340. CRP ei koholla, ei siis tulehdusta? Pääsin reumalääkärin vastaanotolle mutta koska nivelissä ei käsin tunnustellen löytynyt turvotusta ei reumadiagnoosia voinut saada vaikkakin lääkäri useaan otteeseen totesi että reumaa tämä on. Sain kortisonilääkkeet oxiklorinin, kivut ovatkin huomattavasti vähentyneet. Mietityttää että voinko "päästä pälkähästä" näin vähällä kun lääkitys on aloitettu ajoissa eli ettei tilanne muutu pahemmaksi? Ja onko edes reumaa kun sitä turvotusta ei löytynyt?

3

2222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmetys 1

      Kyllä sulla täytyy jtain reumaattista olla kun arvot koholla.Reumaakin on erilaista ja eri ihmisillä se näkyy ja tuntuu varmasti erilailla.Tuskin 2 samanlaista reumaatikkoa on vaan kaikilla on erityyppisä oireita.Mun työkaverilla sama tilanne ja lääkäri piti fibrona..sai kylläkin lääkitystä,,että..tiedä sitten.Minulla myös päkiät,kyynerpäät,ja polvet ja lonkatkin kipuilee mutat reumafaktori ei koholla vain crp hieman.Seurataan vaan ja tulehduskipulääkkeitä suositteli.

    • 10-5

      Kuten huomaatte, niin reuma ei ole helppo niagnosoida....

      • Jokueräs

        Minulla on ollut "reuma" vuodesta 2009. Vielä ei ole kertaakaan reumalääkäri löytänyt turvotusta. Joskus on jotain epämääräistä ollut, kun yleislääkäri on kortisonia pistänyt, mutta sellaista silloin selkeää turvotusta ei ole yksikään lääkäri nähnyt. Minä olen nähnyt yhdessä sorminivelessä, mutta sitä en päässyt näyttämään lääkärille vaan sain puhelimitse kortisonireseptin. Kerran on röntgenlääkäri käsien kuvia lausuessaan todennut lievää synoviittia, mutta nekin olivat kadonneet, kun reumalääkäriaika koitti.

        Verestä ei löydy mitään reumatekijöitä. Tulehdusarvot (CRP ja leukkarit) ovat ainoat veriarvot, jotka viittaavat reumaan. Näillä perustein ei ole reumadiagnoosia suoraan voitu asettaa. Ainoa, mitä taudista voidaan sanoa varmaksi on, että se aiheuttaa nivelkipuja, joihin kortisonipistokset auttavat ja että se ei parane ajan kanssa.

        Diagnoosin epämääräisyydestä huolimatta minä olen saanut pääasiassa asianmukaista hoitoa. Reko-lääkitys kasattiin melko hitaasti, mutta kun sen teho ei ollut riittävä, siirryttiin biologisiin lääkkeisiin. Minun onneni on, että tauti ei tuhoa niveliä kovin ärhäkästi. Ei ole ollut helppo tie, mutta nyt ollaan voiton puolella. Enää en edes tarkempaa diagnoosia kaipaa.16


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      258
      3750
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      135
      2707
    3. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      16
      2192
    4. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      357
      1949
    5. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      228
      1934
    6. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1498
    7. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      49
      1444
    8. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      103
      1167
    9. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      74
      1162
    10. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      111
      1150
    Aihe