Kiitos että olet taas sivistysduunisssa meidän muiden kanssa.
Kerropa tälle jengille
1.) Onko melodia tärkein elementti musiikissa?
2.) Kenen ja keiden toimesta melodiat on viety korkeimpaan luokkaan?
Auktoriteetti!
15
99
Vastaukset
- Beatlesss
Jos saan vastata arvoisan nimimerkki auktoriteetin puolesta:
1. Ei.
2. Niiden toimesta, jotka ovat kyenneet sijoittamaan melodian rikkaan taidokkaasti tehtyyn harmoniseen kudokseen. Oivaltava polyfonia vasta rikastaa melodiaa. Sen hallitseminen vaatii opiskelua ja taas opiskelua, sillä pelkän paljaan melodian pystyy saamaan aikaiseksi kuka tahansa.
Harmoniaa laatiessa kannattaa miettiä kestääkö se lukuisia kuuntelukertoja. Mitä imelämpi, pypyläärimpi ja tavanomaisempi, sitä takuuvarmemmin harjaantunut korva kyllästyy pian ja se alkaa tuntua halvalta.
Perinteisen "kaunis" ei suinkaan tarkoita halpaa, vaan myös perinteisestä harmoniasta kuulee heti yrittääkö tekijä kosiskella yleisöään ja onko teoksen tavoite yksinomaan viihdyttäminen.
Nyrkkisääntönä voisi sanoa, että mitä kauniimpi melodia, sitä ankaramman ja taidokkaamman harmonian ja polyfonian se vaatii toimiakseen.
Sitten tulee vielä musiikillinen rakenne, joka joko kruunaa tai tuhoaa komposition. - Think For Yourself
Juuri noin; jotkut tarvitsevat toisia (auktoriteetteja?), kertomaan mikä on hyvää/huonoa....toiset ratkaisevat kyseiset asiat ihan itse....kumpi tapa onkaan sitten se oikeampi?.... :)
- Beatlesss
Älä jätä huomiotta sitä, että valtaosa tämän palstan lukijoista ei pysty ratkaisemaan Dhommin viittaamaa ongelmaa omin päin.
Valtaosa tarvitsee silmien avaajaa. Jotkut ymmärtävät intuitiivisesti musiikillisia arvoja, mutta 95% tallaajista tarvitsee kädestä pitäen ohjaamista. - Beatlesss
Älä jätä huomiotta sitä, että valtaosa tämän palstan lukijoista ei pysty ratkaisemaan Dhommin viittaamaa ongelmaa omin päin.
Valtaosa tarvitsee silmien avaajaa. Jotkut ymmärtävät intuitiivisesti musiikillisia arvoja, mutta 95% tallaajista tarvitsee kädestä pitäen ohjaamista.
Asiaan perehtymättömän kannattaa aina myöntää harjaannuksen puutteensa.
- aattelepa ite
Tämä jälkimmäinen, eli omien mieltymyksien jne. käyttäminen on se ainoa, oikea tapa, kun on kyse musiikista, tai mistä tahansa ns. taiteesta.
....Beatles elää...- Beatlesss
Nimenomaan ei. Sinulla ei ole riittävää harjaantuneisuutta arvioida musiikkia objektiivisesti.
Voit kertoa vain omista vaikutelmistasi suhteessa musiikkiin, mutta et voi esittää yleispäteviä totuuksia siitä.
Pelkkä oma tuntemus ei riitä tekemään mistään asiasta taidetta ja näinollen musiikkikaan ei ole automaattisesti taidetta.
- .......:.......
-ei noin, vaan: 95% dhommitextaajan jutuista on roskaa, ja loput harhaa...itsetuhoista harhaa, niinkuin kaikki fasistinen propaganda...m.o.t.
- Beatlesss
"itsetuhoista harhaa, niinkuin kaikki fasistinen propaganda"
Mieti kirjoittamaasi lausetta oikein monta kertaa. Mieti voiko se liittyä itseesi jotenkin.
- Pehmeä huone
Dhommin sekavat yksinpuhelut saavat yhä kummallisempia piirteitä, joten hän on valmis laitoshoitoon.
- den glider in...
Kyl se on todellakin jonkinasteista fasismia,kun ei hyväksy muiden mielipiteitä,vaan väkisin yrittää muuttaa niitä vastaamaan omaa ainoaa ja oikeaa mielipidettä,kun puhutaan nimenomaan musiikista. Eikä suvaitse minkäänlaisia vastaväitteitä, muut ovat apinoita,idiootteja,vajakkeja jne. Onhan tuo tuollainen niin typerän ajattelematonta ja lapsellista, ettei kukaan voi tosissaan noin pahassa jamassa olevan juttuja ottaa. Toivoa vaan sopii, et dhommitextaaja jonain päivänä järkiintyy ihmisten pariin...
- TIETONIEGGA
Vajakki terminä on muuten juuri Beatlesporukan itsensä käyttämä. En ole havainnut, että palstan sivistäjät kyseistä termiä suosisivat. Oma viestisikin muuten sisältää samansuuntaisia ajatuksia "typerää ja lapsellista", puhumattakaan siitä keittiöpsykologiksi asettautumista, mikä sekin on kovin luonteenomaista näille Beatlesihmisille.
- Iso Vajakki-D
Vajakki-termiä käytetään sinusta ja vain sinusta. Ei väliä mikä nikki sinulla milloinkin on, sillä kyllä Dhommi-vajakin tunnistaa aina.
- sund förnuft
TIETONIEGGA nikkinen saivartelee, kun ei osaa muutakaan. Eikä näe muiden, kuin Beatlesista pitävien virheitä. Kovin luonteenomaista käytöstä, itsehyvyydessä rypevälle, tuollainen yksisilmäisyys. No,kuten sanottu, lapsellista ja ajattelematonta, mutta ymmärrettävää lievää pahemmasta narsismista kärsivälle.
...hey jude, don"t make it bad...- hohhhoijakkaa
"Eikä näe muiden, kuin Beatlesista pitävien virheitä."
Mitä virheitä? Eihän teikäläisillä ole järjen häivää päässään.
Ei toivottomien kanssa enää mitään virheitä etsitä. - Dhölmö
hohhhoijakkaa kirjoitti:
"Eikä näe muiden, kuin Beatlesista pitävien virheitä."
Mitä virheitä? Eihän teikäläisillä ole järjen häivää päässään.
Ei toivottomien kanssa enää mitään virheitä etsitä.Sittenhän voit jättää palstan ja tarjota "viisauttasi" klasariväelle, rakas D-hompsu. He kyllä arvostavat suunnatonta ja ylivertaista tietämystäsi. Ehkä saat heiltä vastapalvelukseksi hieman soitonopetusta ja voit sitten myöhemmin antaa meille soittonäytteen. On se sitten kivempi kuunnella, kun joka toinen nuotti ei ole "oho" ja joka kolmas "eiku". Tsemppiä, Dhommi D-hompsu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017593
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075708- 835087
- 1394476
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113180- 542889
- 532792
- 612407
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102404Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562006