Onko kukaan käyttänyt melatoniinia nukahtamisvaikeuteen? Onko sillä ollut vaikutusta kohtauksiin?
En pysty varmuudella erottamaan, näenkö vain unta vai olisiko minulla yöllisiä kohtauksia. Nukahtamisvaikeus alkoi, kun väsyttävä lääkitys purettiin kohtauksettoman jakson myötä. Nyt käytössä oleva Lamictal on ilmeisesti hieman piristävä. Noita "unia" on ollut ehkä 1-2 kertaa vuodessa. Asiaa mietittyäni huomasin, että ne alkoivat sen jälkeen, kun turvauduin melatoniiniin.
Lääkäri ei kommentoinut yhteensopivuudesta/-sopimattomuudesta mitään, kun antoi reseptin, luin ihan äsken netistä, että epileptikoiden pitäisi se varmistaa. Circadinin (käytän nyt luontaisvalmistetta tämän sijaan) tuoteselosteessa mainitaan karbamatsepiini, muttei mitään siitä, mitä yhteisvaikutus tekee.
epilepsia ja melatoniini
2
2641
Vastaukset 2
- eräs gaijin
Oon käyttänyt, sain neurolta reseptin. Lähinnä tarkoitus noita jetlagejä helpottaa mannerta vaihtaessa mutta miksei muutenkin kun joskus harvoin ylikierroksilla ei uni meinaa tulla mutta aamulla pitäis kuitenkin nousta. Ehdotus tuli siis häneltä.
Ihan hyvin on sillä tavalla sopinut, ettei epilepsia ole heräillyt mutta suurimman osan kerroista olen saanut kamalia, todentunuisia painajaisia. Joskus sitten sen takia heräillyt yöllä, eli vähän plus-miinus-nolla unen maksimoimiseen...internetti on kertonut, että todentuntuiset painajaiset olisivat harvinainen melatoniinin sivuvaikutus, tiedä häntä.
Toisaalta unet tulivat aikana, kun odotin isoja muutoksia elämääni (uusi työpaikka jne.), ihan joka kerta sitä ei tapahtunut. Mutta oon kyllä vältellytkin sen käyttöä sen jälkeen, säästän seuraavaan aikaerotilanteeseen ja mietin asiaa uudelleen.- t***a
Unettomuus-palstalla on noista painajaisista kerrottukin, minulla ei ole ollut niitä. Paremmin nukkuessa toki ehtii enemmän unia katselemaankin :)
Kesäaikaan sujahdin tänä vuonna ihmeen hyvin, vaikka ei ole pakkoherätyksiä aamuisin. Toivottavasti se on merkki, että voisin pikkuhiljaa kokeilla olla ilman. Muistaisi vaan ottaa tuon Lamictalin aina niin aikaisin, ettei se valvota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 362012
- 41630
- 31569
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne60460- 42460
- 61459
- 44428
T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6417Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k14413- 40401