Joku väitti että turbolla ajettaessa joutuu ennen sammuttamista käyttämään konetta turboa viilentääkseen puolisen minuuttia, eikai tällaisia enää uudemmissa (lue 90-luvun puolivälistä lähtien) oo ollut?
turbon viileneminen?
12
2688
Vastaukset
- PAPPASEDAN S
Terve,
eipä tarvitse enää jäähdytellä, koska vuodesta
1988 eteenPÄIN turbon jäähdytys tapahtuu "nestejäähdytyksellä". Viimeinen öljyjäädytys turbo oli siis 87 tai 88 mallinen. - Jalluwaan
koskaan pahaa tee. Sama tietysti lähtiessä, ei täysiä paineita ennenkun kone on täyslämpöne. Maltti on valttia tässäkin asiassa...
- Mertmi
Kyllä tuon tavan oppii. Ite ajelin tuhansia kilometrejä isäukon diesel-autolla, jossa oli tuo sama show pidettävä, ettei kannentiiviste pala. Etenkin kovan maantieajon jälkeen huoltoasemalle pysähdyttäessä kannattaa tasata lämpöjä. Tämä tapa on jäänyt itelle ihan bensavehkeidenkin kanssa. Ei siitä mitään haittaa ole, jos minuutin käyttää paikallaan autoa ja tasaa lämpöjä...
- konkari
lämpöjen tasaus auttaa kestävyyteen mutta 340000km aikana ei kone hajonnut vaikka sammutin aina turbosta välittämättä.
- 9000 2,3 t
kone varmaankaan hajonnut,mutta miten turbo?Ei normaali ajossa tarvi jähytellä,mutta ajappa parinsadannopetta muutamia kymmeniäkilometterejä niin,että turbon jälkeen putkikin on puolimetriä punahehkuinen ja siitä samantien stoppaat kafville sillä menolla turbo on lyhytikänen.
- konkari
9000 2,3 t kirjoitti:
kone varmaankaan hajonnut,mutta miten turbo?Ei normaali ajossa tarvi jähytellä,mutta ajappa parinsadannopetta muutamia kymmeniäkilometterejä niin,että turbon jälkeen putkikin on puolimetriä punahehkuinen ja siitä samantien stoppaat kafville sillä menolla turbo on lyhytikänen.
Jouduin pysähtymään 50000km ajettuna 50km nopean(keskinop 169km/h) ajon jälkeen poliisin luokse ja turbo kesti tämän mutta en kyllä mennyt kaffeelle joten jos se pelasti tilanteen.
- Turbottaja
konsti on saada turbon laakerivika aikaseksi tietenkin ajaa halvoilla öljyillä,tai ryntäyttää konetta ja saman tien napsauttaa virta pois ja kyllä toi turbon punahekkuiseksi ajaminen tekee turbolle hyvää sieltä palaa nokikökkäreet pois,mutta jatkuva turbottaminen ja samantien pysäyttäminen turbosta tulee puoli ikäinen.Sellaisen autonko saa millä ei ole koskaan juuri ahtopaineet kyneet täysillä,ensimmäinen remontti tuleekin turbon siipiin noki lähtee liikkeelle ensimmäisessä kunnon matka ajossa.
- Combi Coupé
Lämpöjen tasaaminen turboautoissa min. 30 s. joutokäynnillä on hyvä tapa vanhempien ilmajäähdytteisten (turbot 1978-1987/88) kohdalla, siirtyminen Mitsubishin vesijäähdytettyihin turboihin vähensi lämpövaurioita. Syitä on kaksi.
a) Kun turboa käytetään hehkuvan kuumaksi, virtaa laakerissa kuuma öljy. Jos kone sammutetaan hetkessä, niin tulikuumassa turbossa oleva öljy pahimmillaan palaa kiinni - nokea yms. kökköä.
b) Turbo pyörii parhaimmillaan lähes 100 000 rpm (kun kunnolla polkee). Jos kone ja samalla öljynvirtaus sammutetaan, jää roottori/turbiini pyörimään ilman voitelua pahimillaan hyvinkin pitkäksi aikaa. Koneen jäähdytyskäyttö auttaa kierrosten alenemisessa niin, että roottorin / turbiinin pyöriminen ilman öljyvoitelua jää minimiin.
Tietenkin, pitkät joutokäynnit lisäävät mm. karstoittumista, joten ei kultainen keskitie lienee tässäkin. Viisaammat saavat jatkaa?- Mika
Pyöriikö turbo senjälkeen kun kone sammutetaan ??
Luulisi että turbo on niin " tiivis " että kun pako puolelta ei tule ilmaa niin sinnehän jää alipaine joka kyllä pysäyttää turbon pyörimisen.
Ps. Toivottavasti ymmärsitte mitä tarkoitin, eli vähä niinkuin pulloon pujaltaminen. - Turbottaja
Mika kirjoitti:
Pyöriikö turbo senjälkeen kun kone sammutetaan ??
Luulisi että turbo on niin " tiivis " että kun pako puolelta ei tule ilmaa niin sinnehän jää alipaine joka kyllä pysäyttää turbon pyörimisen.
Ps. Toivottavasti ymmärsitte mitä tarkoitin, eli vähä niinkuin pulloon pujaltaminen.imupuoli sulkeutuu
- Peinu
Turbottaja kirjoitti:
imupuoli sulkeutuu
Onko faktatietoa, että by pass menee kiinni kun kone sammutetaan?
- Teppo
Turbottaja kirjoitti:
imupuoli sulkeutuu
Faktaa on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311060Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895