KIRPPUTORIT

Minni

Onko Raumalla hyviä kirpputoreja ja missä siellä?

4

912

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raumlaine

      Kirpputori Makasiini on varmaan tällä hetkellä suosituin... Se on siellä Rautatieaseman lähellä siis kadun nimeä en muista mutta kun tuut keskustasta päin ja meet rautatien yli syvärauman kadulle, niin heti niistä ekoista valoista vasemmalle (kioskin kohdalta) ja kirppis on siinä pian jo vasemmalla. Semmonen puutalo. Mee sinne! mut älä pistä paksuja vaatteita... Olin just tänään ja kauhee kuuma (lue hiki) tuli kun siellä ihan sairaasti porukkaa!

      Sit on Vanhassa Raumassa (samalla kadulla kun Marimekko) Torin Kymppi, mutta suosio on jo laskenut eikä myyjiä ole niin paljon siellä enää -> paljon tyhjiä looseja.

    • meitsi

      Sitten on vielä SPR:n kirppis, lasitavara on hinnoissaan mutta vaatteet ja esim. huonekalut edullisia. Auki torstaisin ja lauantaisin. Ihan kiva ja hinnoista pystyy tinkaamaan.

      Se yksi mikä oli torin lähellä on ilmeisesti lopetettu kuten Syvärauman kirppiskin (vai ovatko muuttaneet?) mutta torin lähellä on vielä "Nadjan kiva (just joo) kirppis". En suosittele sitä, "hiukka" liian palveluhenkinen myyjä yritti tyrkyttää mulle turkiksia (hyi yäk) enkä ole käynyt sen jälkeen.

      PP:ssä, Sittarista vähän kaupunkiin päin, Kristillisen kirjakaupan vieressä ja Pelastusarmeijalla on ainakin lähetyskirppiksiä.

      Työttömillä taitaa olla vielä joku kirppis ja sitten on joitain satunnaisia kirppiksiä mistä ilmoitetaan Uudessa Raumassa.

    • "meitsi":lle..

      ^ Hahaa, mitä ihanaa kuulenkaan mummostani ja hänen vanhasta kirpparista täällä netissä... Anteeksi jos mummoni yrittää (ja on) olla mukava ja sosiaalinen asiakkaitaan kohtaan....mielestäni hän kyllä on lähes samanlainen kuin muutkin mummot. Nykyään hän on eläkkeellä..

      • Anonyymi

        Sinun mummosi oli mahtava persoona! Muistelen häntä lämmöllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      93
      3541
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      5
      1819
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      7
      1610
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      31
      1381
    5. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      54
      948
    6. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      35
      882
    7. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      882
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      820
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      787
    10. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      784
    Aihe