KIRPPUTORIT

Minni

Onko Raumalla hyviä kirpputoreja ja missä siellä?

4

958

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raumlaine

      Kirpputori Makasiini on varmaan tällä hetkellä suosituin... Se on siellä Rautatieaseman lähellä siis kadun nimeä en muista mutta kun tuut keskustasta päin ja meet rautatien yli syvärauman kadulle, niin heti niistä ekoista valoista vasemmalle (kioskin kohdalta) ja kirppis on siinä pian jo vasemmalla. Semmonen puutalo. Mee sinne! mut älä pistä paksuja vaatteita... Olin just tänään ja kauhee kuuma (lue hiki) tuli kun siellä ihan sairaasti porukkaa!

      Sit on Vanhassa Raumassa (samalla kadulla kun Marimekko) Torin Kymppi, mutta suosio on jo laskenut eikä myyjiä ole niin paljon siellä enää -> paljon tyhjiä looseja.

    • meitsi

      Sitten on vielä SPR:n kirppis, lasitavara on hinnoissaan mutta vaatteet ja esim. huonekalut edullisia. Auki torstaisin ja lauantaisin. Ihan kiva ja hinnoista pystyy tinkaamaan.

      Se yksi mikä oli torin lähellä on ilmeisesti lopetettu kuten Syvärauman kirppiskin (vai ovatko muuttaneet?) mutta torin lähellä on vielä "Nadjan kiva (just joo) kirppis". En suosittele sitä, "hiukka" liian palveluhenkinen myyjä yritti tyrkyttää mulle turkiksia (hyi yäk) enkä ole käynyt sen jälkeen.

      PP:ssä, Sittarista vähän kaupunkiin päin, Kristillisen kirjakaupan vieressä ja Pelastusarmeijalla on ainakin lähetyskirppiksiä.

      Työttömillä taitaa olla vielä joku kirppis ja sitten on joitain satunnaisia kirppiksiä mistä ilmoitetaan Uudessa Raumassa.

    • "meitsi":lle..

      ^ Hahaa, mitä ihanaa kuulenkaan mummostani ja hänen vanhasta kirpparista täällä netissä... Anteeksi jos mummoni yrittää (ja on) olla mukava ja sosiaalinen asiakkaitaan kohtaan....mielestäni hän kyllä on lähes samanlainen kuin muutkin mummot. Nykyään hän on eläkkeellä..

      • Anonyymi

        Sinun mummosi oli mahtava persoona! Muistelen häntä lämmöllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      34
      11291
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      60
      9098
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5445
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3754
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3680
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3599
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3338
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      60
      2698
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      72
      2420
    10. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      14
      2073
    Aihe