Röntgensäteilyn haittavaikutusten minimointi?

Kuvattu1979

Jouduin käymään tietokonetomografiatutkimuksessa, josta tuli melkoinen säteilyaltistus. Miten voisin itse omilla elintavoillani vaikuttaa tutkimuksista aiheutuvan syövän kehittymisen riskiin eli pienentää sitä? Itsestäänselvää lienee että ei tupakkaa ja muutenkin yleisesti terveet elämäntavat, mutta onko jotain muuta? Onko esim. jotain hivenaineita / vitamiineja / tms. joiden on osoitettu estävän syöpää tai korjaavan solujen DNA-vaurioita?

5

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin

      Tärkeimmät seleeni,c-,e- ja d-vitamiinit.Myös kalarasvahapolla epa on tutkimuksissa todettu syöpää estäviä ominaisuuksia.Seleeniä voi käyttää turvallisesti 300-500 mikrogrammaa päivässä,ne toimivat vuorovaikutuksessa toisiaan tehostaen.Älä missään nimessä käytä esim. pelkkää e-vitamiinia,se voi suurina annoksina ja yksin ilman vuorovaikutusta aiheuttaa haitallisen pro-oksidantti-vaikutuksen.Kuitenkin eihän se yksi kuvaus niin vaarallinen ole.

    • semmostavaan

      Syöpään sairastuminen on täysin tuuripeliä. Turhaan mietit ravintoasioita, sillä saatat saada vaikka jo siihen TT:ssa vaurioituneeseen soluun esim. lentokoneessa säteilyä, joka aiheuttaa syövän, etkä pysty syömisilläsi vaikuttamaan asiaan yhtään.

      • ap.

        Täysin tuuripeliä muka, höpöhöpö. Yksilötasolla löytyy paljon niitä jotka elää kuin pellossa eikä saa koskaan mitään sairautta sen seurauksena, ja sitten löytyy niitä joilla on huono tuuri ja syöpä iskee vaikka ois elintavoiltaan mimmoinen puritaani. Mutta kun puhutaan laajojen aineistojen pohjalta, niin elintapojen ja osana sitä ravinnonkin vaikutukset terveyteen / sairauteen on kiistattomat. Tottakai tiedän että varmaa ei ole kuin verot ja kuolema, ja riskejä on läjäpäin. Osa niistä on sellaisia joihin en voi itse vaikuttaa, esim. luonnon taustasäteilyn taso, mutta riskin pienentäminen ei ole mitenkään turhaa siltä osin kuin siihen pystyy vaikuttamaan.


      • Suodata hölmöt

        Jos on vain yksi asia, jolla voi vaikuttaa terveyteensä, se on nimenomaan ravinto.


    • dkdkdi

      Sen minä muistaisin, että B6-vitamiini.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1559
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      203
      1443
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1139
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      44
      836
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      720
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      711
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      700
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      646
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe