suhteeni loppuu kohta minun pahaan oloon

jdf923y0

Onkohan mitään ratkaisua olemassa? Olen mustasukkainen koska miesystäväni on niin paljon tekemisissä exänsä kanssa yhteisten lasten takia. He näkevät useammin kuin me näemme. Olen silti varma ja uskonkin että heidän välillään ei mitään enää ole. Itsellä on vaan liian paha olo jatkuvasti ja tunnen että olen kakkos nainen miehelle. Tarvitsisin mieheltä enemmän huolenpitoa, jota mies antaa tällä hetkellä enemmän exälleen koska hän tarvitsee kuulemma apua käytännönasioissa eikä muita auttajia asu samalla paikkakunnalla. Ylipäätään haluaisin olla miehelle se ainoa huomiota saava nainen mutta ei taida olla mahdollista. Ymmärrän tilanteen järjellä eikä minulla ole naista vastaan mitään. Kysymys vain kuuluu: Miten itse osaisin sopeutua tilanteeseen? En haluaisin menettää tätä miestä koska olen häneen rakastunut ja meillä on paljon yhteistä.

3

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........

      itse en lähtisi tuollaiseen suhteeseen :/

    • lottamari<3

      Olet kehittymätön, lapsellinen ja narsistinen, riippuvainen ja huomionhakuinen aikuistumaton ihminen, joka ei ymmärrä, että ei se elämä pyöri sinun napasi ympärillä ja voisithan sinäkin olla auttamassa ja tukemassa kumppaniasi yhdessä exän ja hänen lastensa kanssa, niin ei tarvitsisi mouruta kuin kakara, kun et saa kaikkea huomiota itsellesi.

      Tee jotain järkevää ja hyvää kumppanisi lapsille, järjestä heille tykönäsi vaikka lettu, tai- kakkukestit, niin sinusta on paljon enemmän iloa kuin tuolla itsekkäällä asenteellasi, joka yökötti minun lukea.

      • Ei mikään narsisti

        Aloittajan viestissä ei mielestäni ollut mitään narsistista tai yököttävää. Hän kirjoitti: "Ymmärrän tilanteen järjellä eikä minulla ole naista vastaan mitään. Kysymys vain kuuluu: Miten itse osaisin sopeutua tilanteeseen?"

        Siinäpä se, kun järjellä ymmärtää, mutta tunteet eivät suostu yhteistyöhön. Yritä ajatella, että lapset ovat loppujen lopuksi se tärkein asia. Mies ei sinua kiitä, jos yrität erottaa häntä lapsista. Se on asenteenmuutoksen paikka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      175
      5635
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5584
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      180
      4548
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4013
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3900
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      30
      3548
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      127
      1274
    8. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      948
    9. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      940
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      16
      920
    Aihe