Kiinnostaisi tietää kuinka paljon te päivässä syötte... Itselläni on ongelmia syömisen kanssa mutten sanoisi anorektikko olevani.
Kuinka paljon syötte?
21
8735
Vastaukset
- matilda
Heippa sinulle, tässä mun tyypillinen päiväni, toivottavasti tästä on sulle jotakin apua. Aamulla pari paahtoleipää juustolla, tuoremehu, kahvia. Koulussa (lukiossa) normaali lounas. Yleensä syön siellä lämpimän ruoan ja salaatin, joskus leipää sen kanssa jos ei ruoka miellytä. Heti koulun jälkeen pari sämpylää/voileipää tai joskus jätski. Kuuden aikaan äiskän laittama päivällinen, voi olla mitä tahansa, pizzaa, pihviä, keittoa... jos syön kovin raskaasti, en ota iltapalaa, mutta muuten saatan tehdä vielä pari voileipää kun katson telkkaria illalla. Himourheilija en ole, mutta käyn jumpassa noin kerran, kaksi viikossa, lisäksi kävelen kilsan koulumatkani. Pituuteni on 171 cm ja paino on 56 kg. Oon tähän ihan tyytyväinen ja tällä syömisellä se ei kovin paljon vaihtele.
Mulla on ystävä, jolla on anoreksia. Hän syö mielestään valtavasti, vaikka syö noin puolet siitä mitä minä... oon huolissani...- ash
aamu: ruisleipää 1 vpl, päällä kurkkua(ei muuta)
koulussa ei mitään
koulun jälkeen 3 palaa ruisleipää ja vettä
illalla joko ei mitään tai kevyt keitto
juoksen 5 km päivässä. - Himourheilija
ash kirjoitti:
aamu: ruisleipää 1 vpl, päällä kurkkua(ei muuta)
koulussa ei mitään
koulun jälkeen 3 palaa ruisleipää ja vettä
illalla joko ei mitään tai kevyt keitto
juoksen 5 km päivässä.Ash: Jos juokset joka päivä 5km niin ruokavaliosi on liian niukka. Vaikka et urheilisikaan niin silti se on liian vähäinen. Ja missä ovat palautuspäivät??
jeps, mä oon oikeen himourheilija (5-6krt/vko) Syönkin sitten sen edestä! Urheiluni painottuu rankanpuoleiseen ureiluun: Spinning, BodyPump, juoksulenkkeily, rullaluistelu(mäkinen lenkki).
Tässä mun normaali päivä:
Aamupala: Puuroa tai pari kolme viipaletta leipää hyvillä täytteillä kahvi ja tuoremehu
Lounas: esim. kanaa/kalaa/pastaa/riisiä/perunaa/ salaattia(eli joku noista ..)
Välipala: Hedelmä tai leipää
Päivällinen: sama kuin lounas..
Iltapala: leipää/Puuroa jne.
Kun käyn koulua niin syön 2krt päivässä lämpimän aterian, mutta nyt kesällä olen syönyt vain yhden aterian.
Hyvää syksyä!! - minä vain
Itse olen 11 vuotta. 37 kiloa, 144 cm. Normaalipainoinen terkkarin mukaan. Aamupalaksi 2 vaaleata leipää. Sitten lounas koulussa. Sitten heti koulun jälkeen välipalaksi leipää/jugurttia. Sitten 4-6 aikoihin päivällinen. (puuroa,lihaa,riisä,perunaa,kalaa jne) ja sitten iltapalaksi syön hieman tukevamman kuin aamulla. (3 leipää tai 2 leipää ja jugurtti)
- Zara
Esimerkkipäivä
aamulla kahvia
kahdentoista jälkeen päivällä mustikkakeittoa, tomaattia ja kurkkua
illalla riisiä, maissia, herneitä ja paprikaa
ja jos puhtia riittää vielä niin pari kaurakeksiä- hah
läski
- sofi
aamulla hapankorppu,koulus jotain tosi vähän sitte illalla omena tai marjoja ja hapankorppu
- yvette
Normaalisti syön näin;
Aamulla ½ kulhollista myslia ja rasvatonta maitoa.
Päivällä koulussa 1-2 leipää, salattia ja maitoa.
Kotona kunnon ruokaa, yleensä makaronia/riisiä ja jauhelihaa. Syön usein omenan jälkkäriksi.
Illalla taas ½ kulhollista mysliä ja joskus tomaattia tai omenan.- piitu
aamupala: 2 leipaa (tumma tai vaalea), pari lasillista tuoremehua (appelsiini), hedelmä TAI puuroa marjojen/jugurtin kanssa TAI cornflakes marjoilla/jugurtilla (plus teetä, jos on aikaa).
Lounas: ISO annos kalaa/kanaa/pastaa/lihaa & perunaa tai riisiä, salaattia, maitoa sekä pari leipäpalaa
Välipaloiksi popsin sitä mitä ehdin: hedelmiä, leipiä, joskus jotain makeaa siinä joukossa, patonkeja ym.
Päivällinen: sama kun lounas, mutta usein ilman salaattia/leipää..
Iltapala: Leipää, jos jaksan tehdä esim. tonnikalaleipiä, muuten vain ruisleipää ja hedelmiä teetä, jugurttia ym.
Urheilen viikossa 5-6 tuntia, plus työni puolesta (jumppaohjaaja) vielä 4-6 tuntia päälle, eli kulutus on runsasta..
- Manna
Aamu: Juon yleensä pannullisen kahvia seassa maitoa ja sokrua, välistä jos on niin syön leipää ja sen päällä makkaraa, juustoo tms.
Lounas: Jos oon kerinnyt käymään kaupassa niin syön: Yleensä leipää kunnon makkara ja juusto päällystein n. 5-10 leipäviipaletta, sekä lisäksi maitokahvia monta mukillista yleensä kääretortun kera.
Välipala: syön leipää kaikkien hyvien päällysteiden kera n.2-10 viipaletta
Välipala: syön karkkia, sipsiä, popkornia.
Päivällinen: Yleensä meksikonpataa, tai itämaista pataa sen verran mitä siitä pussista tulee. Joskus myös pitsaa tai kaupan valmis laatikoita tai kaikkia näitä yhtä aikaa.
Välipala: sipsejä, popkornia, leipiä ja maitoo/mehua.
Iltapala: Leipiä kasan, maitoo/mehua
Välipala: esim.karkkia
Myöhäis iltapala: sipsejä, popkornii, karkkia
Yöpala: Leipää ja maitoo
Aamuyöpala: makkaraa, tai jotain muuta suolaista sekä maitoa.
Niin mulla on bulimia ja välipaloja on kai enemmänkin...oksennan minkä pystyn...
Viimeviikolla söin näin toivon mukaan myös ensviikollakin.
Aamu: mustaa kahvia
Lounas: tomaatti, mustaa kahvia
Päivällinen: kaurapuuroa 2dl, kurkkua, mustaa kahvia
Iltapala: esim. lehtisaalaattia, tomaatti ja kurkkua, mustaa kahvia. - Jee-Girl
Juu...no meikä elää pääasiassa rasvattomalla jugurtilla ja siihen sekoitan hiukan neljänviljan-hiutaleita. Joskus syön koulussa salaattia jos kehtaan mennä ruokalaan.
plus sitten kahvia kuppi kaks päivässä. - sini
Mä olen syönyt nyt vuoden lähes päivittäin viisi annosta femi soijaa sekä juonut 0,5dl rasvatontamaitoa yleensä kahvin tai teen joukossa.
Lisäksi menee litroittain päivässä light juomia, niin limpsoja kuin mehujakin.
Välillä tämä on kuitenkin lipsunut esim. vierailu käynneillä. - irina
koko päivän aikana 2 pullaa ja teetä
- sliver
klo 8.30: 2 mukia rasvatonta maitokahvia, omena
klo 11: lautasellinen tomaatti-soijarouhekeittoa
klo 14: ~150g 0%rahkaa mysliä, porkkana
klo 19: ~150g 0%rahkaa mysliä, 3rkl tonnikalaa
klo 20: kasviskaalikääryle, 2 tomaattia, pullo laittilimua
-------
Aika normi päivä. - tyttö
Näin syön:
8.00 6dl vettä ja 6dl yrttiteetä (ja neljä ummetuslääkettä)
11.00 Kuppi kahvia. Vettä 6dl ja lautasellinen salaattia.
16.00 Hedelmä(2 luumua/omena) 6dl vettä.
20.00 Peruna ja pala lihaa, porkkanoita, salaattia. 2dl maitoa. Vettä 4dl.
22.00 luumujugurtti ja 6dl vettä (ja neljä ummetuslääkettä)
1l vettä- rommi~
eilen;
-pingviinituutti
-130g broilerisuikaleita, 100g kukkakaalia sekä 100g kesäkurpitsaa, 60g naudanpaistia
-omena
-3dl jogurttia
-2prk(yht.400g) viiliä
-2 ananasrengasta
-220g irtokarkkei
aika vähän syön...
mut lauantaina söin näin (yleensä joka)
;
-ruispala ja omena,
-2 jätskituuttia
-100g mansikka rahkaa
-5dl jogurttia
-2x prk viiliä
broileria 200g, porkkanaa 100g, kesäkurpitsaa, suolakurkkuja, tomaattia,
-poppareita
-hapankorppuja ja riidikakkuja 3kpl kumpiakin, kinkkua, tuorejuustoa
-puoli kiloa marjoi
-350g irtokarkkeja
-kuiv.hedelmiä
syön kyllä tosi vähän, mutte en oksenna silti niitä!
ex-anorektikko...ko? tai ei...
- yöperhonen
Niin paljon, että jaksan elää ja nauttia elämästä ja pysyn terveenä ja kunnossa.
Niin paljon, että voin hyvin :)- mamma
aamu: 2 palaa tummaa leipää pala juustoa ja suolakurkun paloja
lounas: 3 pientä perunaa ja vähän kasviskastiketta
päivällinen: picnic-patonki, mehujää ja 2 makupalaa
välipala: 3 omenaa
illalla ehkä vielä vähän salaattia... who know's
- snadi pikku prinsessa
yks lämmin ruoka (hiukan spagettia tai yks peruna ja lihapulla) kotona ja koulussa.
mulla epäillään anoreksiaa mut ei se sitä oo.
ja sit jos tulee karkki himo niin sit dietorellejä. siis niitä sokerittomia karkkeja. ei rasvaa, ei sokeria joka muuttuis elimistössä rasvaks! - pikku tyttö 92
en syö rasvaa tai sokeria kuin kork.3g päivässä, syön (rasvattomia ja sokerittomia) muroja, myslejä ja jugurtteja ja tietysti sokerittomia karkkeja aina kun tulee sellanen olo et kohta mä näännyn. kokeile! näin et ainakaan liho! ai niin kannattaa kokeilla lenkkeilyä... sekin auttaa:)
- Ansku
Mä syön aamul puolikkaan sämpylän, koulussa en mitään, koulusta tultuani syön vähän kotiruokaa ja sit illalla sämpylän. Ja pitkin päivää juon kahvii ja vettä. Oon 163cm/53.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1211286Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa373813Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1092979Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1042321Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin681964Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1921718Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.298979Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17760Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143705- 53679