KANADA PUDONNUT KELKASTA KANSAINVÄLISELLÄ TASOLLA.

patasydänsykkii

Viimeisestä mestaruudesta kohta seitsämänvuotta. Tänä vuonna ei edes mitalipeleihin.Kanadan taso on romahtanut en laske sitä enää kuuluvaksi jääkiekon suuriin maihin. Niin kuin ei minun lisäksi moni muukaan jääkiekko asiantuntija. Tänä vuonna mukana oli ylivoimaisesti paperilla"nimekkäin" nippu mutta tulos oli surkea.Viime vuonna sama homma joukkue täynnä nhl tähtiä mutta slovakia heitti tähden leikitellen lauluun. Miksi nimekkäät nhl tähdet eivät pärjää MM-tasolla? NHL on suljettu Pohjois-amerikkalainen kommuuni johon etupäässä pääsee amerikkalaiset ja kanadalaiset pelaajat näiden pelaajien taso ei välttämättä ole edes sm-liiga kelpoista niin kun monesti on nähtykin että nhl pelaajat eivät sm-liigassa pärjää. Eurooppalaisia pelaajia nhllään pääsee jos on hyvät suhteet.Mielestäni ja monen muun asiantuntijan mielestä khl on ajanut nhllän ohi maailman kovimpana liigana. Tämä näkyy myös siinä että MM-tasolla nhl tähdet ei pärjää.

4

168

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olympiakisatmittari

      Totta, mutta katsotaan ensi keväänä talviolympialaisissa miten Kanada pärjää. Jotenkin on tullut semmoinen olo, ettei kanadaa kiinnosta pätkääkään nämä jokavuotiset mm-karnevaalit. Itse ainakin rankkaan jäkiksen olympiakisat paljon korkeammalle noihin mm-karkeloihin verrattuna. Voi olla että Kanadan pojjilla on silloin toinen ääni kellossa.

    • jsushshshsh

      Muistetaanpa nyt se tosi asia että olympialaiset on vanhjen legendojen turnaus. Elikkäs sielä nähään esim ruotsilta peter forsberg jopa matts sundin, tsekiltä nähään jaromir jagr maalissa dominick hasek, suomelta nähään teemu selänne,saku koivu,kimmo timonen,sami salo eli silloin todella harvoin kun saadaan nhl pelaajat mukaan turnauksesta muodostuu vanhojen legendojen turnaus. Siellä nähdään hienoja pelaajia mutta tasoltaan se ei yllä mm kisojen tasoolle-

    • 14 on usko

      Nyt oli niin typerä vitsi, että sille nauraa jopa surulliset kyytkin....

    • Jack.

      Voittaako Canada aina Curlingissa meitit?
      Caunt caunt caunt everything must count wihout it, never any goals....
      But read it first somewhre

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      113
      1403
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      921
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      133
      704
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      525
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    11. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      101
      485
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      478
    13. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      468
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      468
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    18. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe