Valtiot haluavat päästä ydinasekerhoon, jotta niihin hyökkääminen tulisi vaikeammaksi. Jos hyökkääjä tietää, että voi syttyä ydinsota, tekee se tilanteen paljon tulenaremmaksi. Valtion on tällöin mahdollista paljon vapaammin harjoittaa terrorismia, asekauppaa ja muita operaatioita, jotka eivät ole suurten valtaapitävien mieleen. Suurimmassa vaarassa miehitykselle ovat Libyan tapaiset valtiot, joilla ei ole ydinaseita ja jotka ovat blokkien välissä olevaa vapaata riistaa.
Ydinaseiden merkitys
Klausevitsi
758
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nykyisenä aikana, jolloin kansainvälisen lain yläpuolelle jo ajat sitten asettunut Yhdysvallat liittolaisineen pitää oikeutenaan hyökätä mihin tahansa maahan koska tahansa minkä tahansa tekosyyn nojalla, käsitetään kaikkialla maailmassa yhä selkeämmin, että ainostaan valtio ja hallitus, joka omaa uskottavan ydinpelotteen, on varmasti turvassa USA:n ja lännen aggressiolta ja imperialismilta. Pohjois-Koreankin ydinase- ja ohjushankkeet on nähtävä tätä taustaa vasten. Vaikka Iranin ydinohjelma olisi sotilaallinenkin, sanoisin että itsepuolustuksen nimissä Iranilla on täysi oikeus omaan ydinaseeseen.
Israelilla on satoja ydinpommeja ja -kärkiä. Kaikki Euroopankin pääkaupungit - myös Helsinki - ovat Israelin tuhoaseiden ulottuvilla. Israelin sotilasdoktriiniin sisältyy ns. Simsonin isku: mikäli Israelia uhkaa täydellinen perikato, se laukaisee viimeisenä tekonaan ydinohjukset kaikkiin Lähi-Idän ja Euroopan suuriin keskuksiin. Jos Israelin ydinpelote on näin äärimmäinen, mitä paheksuttavaa olisi Iranin pyrkimyksessä saada edes jonkinlainen ydinaseiden tuoma suoja hyökkäyksiä vastaan?
On otettava myös huomioon se ideologia, jota ajetaan ydinaseiden tuoman suojan avulla. Kuka haluaisi elää islamistisessa tai stalinistisessa maassa, kun on tottunut länsimaiseen demokratiaan. Presidentti Putin ei ole turhaan huolissaan etelän islamilaisten maiden uhasta.
Israel ei uhkaa ketään, vaan pitää ydinaseitaan viimeisenä takeena olemassaololleen. On merkillistä, että suunnattoman laajat arabialueet eivät voi asuttaa palestiinalaisia, tulisivat Suomeen opintomatkalle.
Täällä on etnisen puhdistuksen kannattajiakin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Etninen_puhdistus
Ei täällä, vaan Iranin presidentti on vaatinut Israelin hävittämistä. Häneltä on jäänyt huomaamatta, että samalla paukautuksella kuolisi runsaasti myös palestiinalaisia ja lähialueiden arabeja.
tässä taas länsimedian propagandan uhri..
iranin presidentti EI ole vaatinut israelin hävittämistä vaan siionistisen hallinnon..
siionismi ja juutalaisuus ei ole sama asia.. usa:n varapressakin on sanonut että ei tarvitse olla juutalainen ollakseen siionisti..
ovat erikoisia. Ohessa Dead rat selitti asiaa hyvin. Israelin puolueet ovat sionistisia eli kansallismielisiä juutalaisia. Oletko vastaavasti vaatimassa Suomeen hallitusta, joka ei halua Suomen kansallisvaltion olemassaoloa? Sionistisen hallinnon hävittäminen tarkoittaa nimen omaan Israelin tuhoamista. Sinä ja Iranin presidentti ette ole oikein tajunneet, että juutalaiset päättävät itse onko heillä kansallisaatetta. Te että sitä voi päättää, vaikka miten haikailisitte aikaa, jolloin juutalaisten ainoana vaihtoehtona oli asua syrjittynä ja vainottuna vähemmistönä. Jos vastaavasti israelilainen tulisi sanomaan, että suomalaisilla ei saa olla kansallisuusaatetta ja suomalaiset ei saa itse päättää ketkä meitä johtavat, niin sanoisin, että pidä vaan huolta omista asioistasi.
Mikä on siionistinen hallinto muu kuin Israelin hallinto?
2008 [edit]
On Israel's 60th birthday, Ahmadinejad said:
Those who think they can revive the stinking corpse of the usurping and fake Israeli regime by throwing a birthday party are seriously mistaken. Today the reason for the Zionist regime's existence is questioned, and this regime is on its way to annihilation."[13]
Ahmadinejad also stated that Israel "has reached the end like a dead rat after being slapped by the Lebanese." Later, he said: "The Zionist regime is dying," and "The criminals imagine that by holding celebrations (...) they can save the Zionist regime from death." Ahmadinejad also stated that "They should know that regional nations hate this fake and criminal regime and if the smallest and briefest chance is given to regional nations they will destroy (it)".[14]
In his address to the 2008 United Nations General Assembly, Ahmadinejad said that "today the Zionist regime is on a definite slope to collapse."[15]
2012