volvo 940 päästöt

940

eli kävin tänään katsastuksessa ja pomppasi päästö arvoihin
co% 13.1 1000k/14.0 2000k
hc ppm 1309 1000k/1118 2000k
co2% 5.7 1000k/5.6 2000k
02% 1.2 1000k/0.6 2000k
lambda 0.62 2000k
eli katalysaattori paskana mutta selittääkö pelkkä se noin hurjat arvot
volvoon vaihdettu uudet tulpat,johdot,virranjakajan kansi ja pyörijä,pakoputki hyvä ei vuotoja,ilmamassa mittari toimii,lambda valo ei pala,ei vuotoja imu tai pakosarjassa.eli ajossa volvo toimii ihan normaalisti mutta tyhjäkäynnillä rupes käymään rikkaalla seoksella.

2

3383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 850 GLT

      Voisiko olla sama juttu kun 850:ssä. Eli ainakin alkupään mallit (-92) vaatii kierroksia aivan helvetisti ja noin 5-10min polkemista että arvot saadaan kohdilleen. Näissä ekoissa malleissa on katti asennettu liian pitkälle moottorista ja se ei jaksa pitää arvoja alhaalla. Jos sulla oli joku tietämätön nuori juippi katsastajana niin käy jossain pajalla ajamassa arvot ennen kuin teet mitään.

    • volvo_puranen

      Tuota perusjutut ensiksi ,Paljon autolla on ajettu.Oliko katalysaattori kuumaa kun mittasitte noi päästöarvot
      Hirvittävät lukemat eihän noita normalisti pysty saamaan kuten HCC yli 1300 normi on alle 10 jos auto kunnossa.
      Mitä muuta olet tehnyt suuttimet ok ja kone ei käy ryyppy päällä.
      Tuota otappaa ne vikakoodit ja ilmamassamittari putsaa tai jos rikki niin vaihda.Lue tuo linkki siellä neuvotaan se vikakoodien otto.
      Kun muistaa kone saa ilmaa onko puhdas suodatin .Kone saa bensaa oikeasa määeässä 1 osa bensaa14,7 osaaa ilmaa silloin lambda arvo on 1.
      Ajoitukset koneeesa kunnossa.
      http://www.volvolandia.com/areena/index.php?topic=2053.msg39817#msg39817

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      149
      2169
    2. 121
      1465
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      336
      1270
    4. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1190
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      65
      1185
    6. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1171
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1159
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1109
    9. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      99
      978
    10. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      967
    Aihe