Sain juuri postitse, tilaamani hopeaputoukset. Ilman ohjeita.
Onko hopeaputous vaatimattoman mullan kasvi vai minkälaisessa mullassa se viihtyy ? Olen vähän ymmärtänyt, että se viihtyisi niukissa olosuhteissa vähällä kastelulla.
Toivoisin saavani ne kasvamaan, kun tilasin niitä 7 kpl kivoihin paikkoihin, mihin ne mielestäni sopivat muitten kasvien sekaan. Istutan ne omiin ruukkuihinsa.
Neuvokaa, kiitos !
Minkälainen multa hopeaputoukselle ?
3
256
Vastaukset
- tavallinen multa
Ihan tavalliseen säkkimultaan, ei ole mikään kronkeli kasvi, viihtyy hyvin.
Itselläni on ruukkujen ja laatikoiden reunoilla, joissa on isompia kasveja keskellä. - sormi suussa
Laitoin standardi-kesäkukkamultaan a la Kekkilä. Ei näytä lupaavalta. Ehkä multaa on liikaa ? 40 cm:n laatikkoon laitoin 3 taimea, Se tuntui sopivalta.
Olisko pitänyt laittaa kaktusmultaa sekaan ?
Ne ei piristy kasvamaan tai juurtumaan.
Yritän kastella kohtuudella, en uita niitä vedessä enkä kiduta kuivuudessa.
Kuumaa aurinkoa on 12-19. Siis jos paistaa. Olen vähän suojannut niitä sanomalehtipaperilla, kun ne ihan nääntyvät ja liian vähäisestä kastelusta ei ole kysymys.
Ehkä jos unohtaisin ne viikoks-pariksi, pari kertaa vain kunnolla kastelisin, ne omia aikojaan ryhdistäyisivät kasvamaan ? - Ottakaaa iisimmin !
Taisit vastata itse kysymykseesi.
Jos kukkiansa jatkuvasti valvoo ja tarkkailee ja nyppii, ei huomaa eroa eiliseen tai viikontakaiseenkaan.
On parempi joskus alkuvaiheessa varsinkin, kun odottaa niitten kasvavan yltiöpäistä vauhtia, jättää ne rauhaan, kastelee vain joskus.
"Unohdetut" kukkaset voivat usein paremmin kuin jatkuvasti "hoidetut" (ylihoidetut).
Jos ne ovat vähän kärsivän näköisiä, ei tarvitse hermostua, ne elpyvät nopeasti vedellä, alkavat suorastaan rehottaa.
Juurtuminen uuteen multaan kestää 2-3 viikkoa (lajista riippuen enemmänkin), vasta sitten alkaa kasvu ja uusi kukinta.
Älkää nyt heti hermojanne menettäkö !!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1195563
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2772237- 921803
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401230Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3411207Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1541133Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051130- 501129
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.901117- 1141108