Tuossa aloin tuumimaan että mitä eroa on konjakilla ja brandyllä kun samoja laatumerkintöjä näytään käyttävän molemmissa mutta brandy on aika paljon edullisempaa??
Konjakki-Brandy
13
17332
Vastaukset
- Kysynyt
Sanoivat alkossa et,alue missä tehdään,muuten tehdään samanlailla
prkl mihinkäs noi pilkut laitetaan,olisko pitänyt opiskella hiukka aikaisemmin? - R.T
Laatumerkinnät eivät todellisuudessa ole samoja.Konjakkien vs,vsop ja xo merkintojä valvotaan todella tarkasti.Ja niiden merkitykset(sekoitteen nuorimman tisleen vähimmäis ikä)ovat tarkkaan määriteltyjä.
Ja perustava erohan on se,että konjakkiin käytetyt tisleet tulevat tietyltä alueelta ranskassa.Brandyä tehdään ympäri maailman ja laatumerkinnätkin ovat maa,jopa tislaaja,kohtaisia.
on toki hyviä brandyjä,mutta kaikenkattavasti konjakki on kyllä laadukkaampaa,tarkasti valittujen raaka-aineiden(kin) johdosta.
itseäni on kovasti kiinnostanut aina,että mistä johtuu tuo perinteinen tapa sekoittaa brandyt 36% vahvuisiksi?Se tuntuu olevan ihan säännön mukaista,joitain 38%,40% ja jopa vahvempia erikoisuuksia lukuunottamatta.
Mutu pohjalta voisi sanoa että 7-8 brandyä kymmenestä on 36% vahvuisia.En tiedä,voisiko tämä olla joku verotuksellinen seikka?
Espanjalainen romate on todella maistamisen arvoinen brandy.- Al Bennet
No tämähän tuli kerralla selväksi. Kiitokset hyvästä vastauksesta
- Nalletar
Al Bennet kirjoitti:
No tämähän tuli kerralla selväksi. Kiitokset hyvästä vastauksesta
Ehkä "ero" on helpoimmin selitettävissä näin:
Brandyt ovat viinitisleitä. Kaikilla brandyilla ei ole laatuluokitusta, mutta tunnetuimmat laatuluokitellut brandyt ovat konjakki ja armanjakki. - Viskeeraaja
Nalletar kirjoitti:
Ehkä "ero" on helpoimmin selitettävissä näin:
Brandyt ovat viinitisleitä. Kaikilla brandyilla ei ole laatuluokitusta, mutta tunnetuimmat laatuluokitellut brandyt ovat konjakki ja armanjakki.>Brandyt ovat viinitisleitä
Brandyt ovat _tammitynnyrissä kypsytettyjä_ viinitisleitä. Usein niitä myös värjätään kevyesti ruskeammiksi kuin ne olisivat pelkän tynnyrin jäljiltä (väriaineena poltettu sokeri).
Viinitisleitä ovat myös esim. italialaisten grappa ja ranskalaisten marc, mutta ne on jätetty kypsyttämättä. Niissä on sikuna-alkoholeja antamassa luonnetta ja särmää, mutta väri ja tammen antama pehmeä aromi puuttuvat.
Kaikki konjakit ovat brandyja, mutta vain tietyn alueen tietyllä tavalla valmistettuja brandyja saadaan kutsua konjakeiksi.
Konjakit laimennetaan pullotettaessa tavallisesti 40 prosentin väkevyyteen. "Pelkän" brandyn nimen ansaitsevilla juomilla väkevyys on tavallisimmin 36 %, joskus harvoin 38 %.
- terv. "asiantuntija"
Samaa paskaa, eri alueelta. Osa brandeistakin kypsytetään tammitynnyreissä ja ovat pehmeämpiä kuin konjakit. Ilmiö sama kuin shampanialla ja skumpalla kun joku alue brändätään (hehe) ja sieltä tulevia tuottita markkinoidaan muka parempia.
- kaikki tai ei mitään
EU alueella brandy täytyy kypsyttää tammitynnyrissä jotta viinitislettä voi kutsua brandy nimikkeellä. Kaikki konjakit kypystetään aina tammitynnyreissä ja yleensä hieman pidempää kuin brandyt. Tästä löytyy EU:n säännöstö. Konjakin nimen käytölle löytyy selvät sävelet, ensimmäinen niistä on tuotantoalue ja tapa. Eivät ole samaa *** vaan hyvää ja nautittavaa juomaa, joka ei sovi kaikille.
- Molempia litkivä
kaikki tai ei mitään kirjoitti:
EU alueella brandy täytyy kypsyttää tammitynnyrissä jotta viinitislettä voi kutsua brandy nimikkeellä. Kaikki konjakit kypystetään aina tammitynnyreissä ja yleensä hieman pidempää kuin brandyt. Tästä löytyy EU:n säännöstö. Konjakin nimen käytölle löytyy selvät sävelet, ensimmäinen niistä on tuotantoalue ja tapa. Eivät ole samaa *** vaan hyvää ja nautittavaa juomaa, joka ei sovi kaikille.
Kaikki konjakki on brandya mutta vain harva brandy on konjakkia.
Mm. amerikkalaiset eivät ole omaksuneet ranskan sanaa ”cognac” ainakaan puhekieleensä vaan kutsuvat laadukasta konjakkiakin arkisesti brandyksi.
Jotta brandya saataisiin kutsua konjakiksi, on sen oltava peräisin tietyltä, tarkoin rajatulta alueelta Ranskasta. Sallittuja rypälelajikkeita on kolme, tislausmenetelmän on oltava määrätynlainen ja niin kypsytystä kuin ikämerkintöjäkin koskevat tietyt säännöt.
Mutta kokonaisuutena tämä erottelu konjakki vs brandy on aivan suoraansanoen suomalaista hölmöyttä. Kuten jo joku kommentoijakin sanoi niiden kaikkien olevan brandya, mutta vain ranskalainen erikoinen tapa korostaa omanarvontuntoaan näkyy samppanjien kohdallakin. Molemmat saavat nimen arvostuksensa vain tietyn maakunnan alueella valmistetuista alkoholitisleistä. On aivan hölmöä luulla että vain rajan takana, vaikka vain sadan metrin päässä kasvaneista samanlajikkeisista rypäleistä ja aivan samalla valmistusmenetelmällä tehty juoma onkin saatu 'enää' brandy-nimikkeellä markkinoida. Hölmö suomalainen sanonta venäläisestä samppanjasta ja konjakista on suorastaan samanlaista moukkamaista ilmaisua, täydellistä tietämättömyyttä ja turhaa hienostelua.
Mutta niinhän ne naisetkin sanovat eri merkkisten autojen arvostuksesta, että onhan se toki mukavampaa itkeä Rolls Roycen takapenkillä kuin Ladan ;-)
Samanlaista on tuo konjakin ja brandyn vastakkainasettelu. Onhan se mukavampaa tehdä naapuri kateellisemmaksi sanomalla nauttivansa ennemmin kallista konjakkia kuin sama juomaa, joka sattuukin olemaan puolet halvempaa kuin se konjakki-nimen saanut. Olemmeko suomalaiset tosiaankin näin HÖLMÖJÄ? Jos se on näin helppoa, niin se hölmö naapuri on hakenut sen kalliin ja tyhjän konjakkipullon lasinkeräyksestä ja sitten kaatanut sen halvemman VS-brandyn siihen kalliiseen pulloon. Tai sitten se onkin teellä värjättyä pelkkää kossua. Sitäpä pulloa onkin sitten hienoa näyttää naapurille aidan yli ;-)- Anonyymi
Ihan sama juttu kuin Dubonnet/suomalainen Aperita. Kun kaadoit Aperitaa Dobonnet pulloon niin harva suomalainen kommentoi.
- Anonyymi
Juuri noin, on sääli heittää pois hienoa konjakkipulloa, kuten esim. Suomi 100 v itsenäisyyden kunniaksi tehtyä kaunista pulloa ja tyhjänä sitä on turhaa tilaa vievänä seisottaa. Lorauttamalla sinne tylsän näköinen pullollinen hyvää brändiä, on kaikki tyytyväisiä.... paitsi sinä Pilatus.
- Anonyymi
Lueppa tuo artikkeli tarkasti loppuun niin saat vastauksen kysymykseesi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2364115Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t472857Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401820- 1071738
Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus991711Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin161559Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e521530- 151470
Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1731447Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251252