Valkeisenlampi?

Uimaan.

Missä kunnossa se on? Voiko siellä uida? Jostain luin jonkun v.2005 jutun, että olis ollu käyttökiellossa?

Missä on hyviä uimarantoja?? Vänäri??

22

3567

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vänäri

      vänäri on varmaan paras. mene sinne

    • lifemocker

      en ole koskaan nähnyt että joku siinä lammessa uisi

      • enkestä

        Sinä se jaksat narista joka asiasta.


    • Älä mene uimaan.

    • assa käynyt.

      kahtena hellepäivänä olen valkeisella aurinkoa ottanut tänä keväänä ja molemmilla kerroilla siellä on porukkaa uimassa käynyt.

    • sdlfdäfödsföldsöfösd

      Jos haluat uida ruumiiden kanssa:

      Uimarannan tuntumasta löytynyt vainaja on ollut vedessä ainakin kuukauden. Poliisilla ei ole tiedossa kadonneita, jotka sopisivat tuntomerkkeihin.

      • ahaetonmehukasruumis

        mee hoitoon nekrofiili


    • pää märkänä

      Lampea vaivaa ns. järvisyyhyä aiheuttava loinen. Jos ja kun vedestä se todetaan, tulee kyltti rannalle uintikiellosta. Yleensä lämpimän kesän loppupuolen ongelma. Kannattaa soittaa Savo-Karjalan veteen ja kysellä joko on analyysit tehty.
      Pentuna Valkeinen oli ihan paras paikka. Bonttoonilaiturilta ja köysikiikuista (ei ne perinteiset köysi kossu voipaketti-kiikut ;)) hypittiin ja jos pohjaan jakso sukeltaa oli kyllä kuningas! Ei ollu syyhyä tai muutakaan. Mitä nyt jätevesiputki lammen Alavan puoleisessa päässä halkesi muutamana kesänä...
      Kolmisopenlampi ja (Iso) Valkeinen kannattaa käydä kokeilemassa kanssa. Sammakkolammen uimakelpoisuudesta en tiedä, mutta voihan sitäkin kysyä.
      Kysyvä ei tieltä eksy! Hyvää kesää!

    • Ellioteer<3

      jos kuopiossa hyvää uimispaikkaa etit niin suosittelen sitä vänäriä (: ja sitten leipäniemessä on yks ihan ok vähän pienempi :) ja voihan sinne valkeisenlampeenkin mennä uimaan jos tahtoo,ei sinne sentään kuole.

    • födflödlöfsdöflösdfl

      Uusavuttomia. Kuopiota ympäröi Kallavesi. Sen kun hyppää järveen.

      "Pinta-alasta metsää on puolet, ja suurin osa vesialueesta on Kuopion keskusta-aluetta ympäröivää Kallavettä. Nykyisiin kuntarajoihin nähden Kallavettä on kuitenkin pidetty Kuopion sisäjärvenä[7][8]. Kuopio on saaristolain mukainen saaristo-osakunta."

    • kyllästynyt.rymyyn

      Poliisimiehet pitäisi laittaa Snellmanin puiston ja Valkeisenlammen sisääntuloreiteille päivystämään ettei kukaan mene puistoihin istumaan kaljojen kanssa. Jos tällaista yritetään niin poliisi voi ottaa kaljat pois. Tämä olisi oikea malli toimia.

      • Anonyymi

        Hyppää kaivoon! minä ainakin juon siellä kaljaa millon haluan.


    • asiaa_asiaa

      Eipä ole enää näkynyt kaljaveikkoja ja huumehörhöjä rantamilla. Mukavan rauhallista lenkkeillä päivisin ja iltaisin. Toivottavasti ensi keväästä eteenpäin luksusasuntojen uudet asukkaat pitävät sellaisen kurin rannalla, että päihteenkäyttäjät saavat etsiä itselleen uuden temmellyskentän.

    • Anonyymi

      Taas on viime päivinä ollut kekkerit käynnissä, musiikki soi ja kalja roiskuu. Poliisia ei näy mailla halmeilla. Epäselvää on viettävätkö joutenoloaan opiskelijat vai huumeveikot.

    • Anonyymi

      Lämpimät kevätpäivät ovat koittaneet ja tutut porukat ovat löytäneet tiensä Valkeisen kaupunginpuoleisille rannoille. Musiikki soi, viina maistuu ja möly kuuluu Niiralaan saakka. Poliisi ilmoitti jopa paikallisuutisissa vahtivansa lammen ympärystä, mutta yhtään partiota en ole koirankusetusreissuilla nähnyt. Jos näen, niin mainitsen asiasta. Eivät ilmeisesti ole tietoisia, tai sitten heitä ei kiinnosta. Eihän tästä montaa vuotta ole kun tuollainen porukka oli kolkannut ikäihmisen ja vienyt häneltä omaisuuden.

    • Anonyymi

      Enpä menisi tuohon paskalampeen uimaan. Oikea kuopiolaisten oma kolera-allas. T: Keilanmurju

      • Anonyymi

        Lammen kuntoa seurataan kyllä. Viime vuosina ollut uimakunnossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lammen kuntoa seurataan kyllä. Viime vuosina ollut uimakunnossa.

        Joo, kyllähän se on uimakunnossa. Känniläiset kaatuilevat rannalta veteen sepalus auki tarpeitaan tehden.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, kyllähän se on uimakunnossa. Känniläiset kaatuilevat rannalta veteen sepalus auki tarpeitaan tehden.

        Ja silti vesi on selvästi riittävän puhdasta uimiseen. Tuollaisessa vesimäärässä ei muutamat lirautukset hirveästi paina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja silti vesi on selvästi riittävän puhdasta uimiseen. Tuollaisessa vesimäärässä ei muutamat lirautukset hirveästi paina.

        Mutta kaikkein parasta silmänruokaa näin vanhemmalle herrasmiehelle ovat farkkushortseihin ja tiukkoihin toppeihin tai napapaitoihin sonnustautuneet nuoret tytöt! Sitä tuntee ihan nuortuvansa itsekin, kun heitä katselee!


    • Anonyymi

      Pappa on legenda.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7736
    2. 108
      5941
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5167
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4536
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3210
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2967
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2928
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2434
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2427
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2046
    Aihe