Riittääkö shetulle 2 kesä sade loimea jotka on sillon kun sataa paljon ja sitten 2 fleese vuorellista sadeloimea jotka on kun on pakkasta? Lisäksi 1/2 fleese loimea kuivatukseen. Tarhassa vapaa heinä ja aamulla karsinaan 1kg heinää 6.00 ja sitten 7.00 1dl kivennäisä ja 1dl pellavaa mikä on laitettu illalla likoamaan ja tarhaan sitten illalla tarhasta pois 7-8 aikaan ja 22.00 iltaheinää 2kg onko ok? Liikutus päivällä. Toinen heppa olisi äitipuoleni mutta se hoitaisi itse ruokinnat yms. Oisko hyvä?
Tarvittavat varusteet ?
4
194
Vastaukset
- katherine
Ei ole hyvä.
Poni tarvitsee ruokaa muutaman tunnin välein, yleensä noin 3-4krt päivässä, ellei sitten ole vapaaheinä. Kivennäisten määrä riippuu ihan siitä mitä kivennäistä syötetään.
Eikä ole mitään järkeä ruokkia hevosia eri aikaan. Sama ihminen antaa ruuat samalla kertaa kaikille tallin hevosille.
4 sadeloimea on aivan turhaa.
1 vuoreton ja 1 vuorellinen sadeloimi riittää hyvin. Mahdollisesti talveksi ohut ulkotoppaloimi, jos poni sellaista tarvitsee.
Kuivatukseen villaloimi on paljon parempi varsinkin talvella. - Zara
Eikös aloittaja sanonutkin, että tarhassa vapaa heinä? Niin minä ainakin ymmärsin. Että aamulla heinää talliin, sitten tarhassa vapaa heinä ja illalla vielä talliin heinää. Minusta kuulostaa olevan ok heinien kanssa, muista pöperöistä en tiedä.
Loimista olen samaa mieltä Katherinen kanssa. Ei tarvitse noin paljon sadeloimia. Ruokinnan ymmärsin samalla lailla kuin Zarakin. Että aamuruoka talliin, päivällä tarhassa vapaa heinä ja sitten vielä iltaheinät talliin. Minusta ok. Muut pöperöt sen mukaan mitä poni tuntuu tarvitsevan. Jos pääsee kesällä vapaasti laitumelle, ei tarvitse kivennäistä noin paljon, ainakaan päivittäin. Pellavakaan ei ole välttämätöntä, mutta ei siitä haittaakaan ole, kunhan ei anna liikaa. Saattaa poni mennä kuralle kun pellava liukastaa suolistoa.
Ei tosiaan ole mitään järkeä ruokkia hevosia eri aikaan. Miksi et tekisi yhteistyötä äitipuolesi kanssa? Se kumpi on kotona ruokinta-aikaan, antaisi sapuskat molemmille. Olisi helpompaa kummallekin, eikä kummankaan hevosen tarvitsisi katsella kuivin suin vierestä kun toinen syö.Meil saivat heinää 4-5 kertaa päivässä. Sit saatiin vinkki että hommatkaa mahollisimman pienisilmänen verkko. Ostettiin 2 sellasta tosi isoa hööksiltä. Nyt ei tartte antaa heiniä kuin 3krt/pv, aina on puputettavaa. Jos on itellä menoa niin ettei pysty päivällä antamaan, laitan molemmat verkot tarhaan kerralla. Ei mene enää hukkaankaan heiniä niin paljon. Lisäksi kivennäistä ja suolaa.Yleensä ovat kesällä yötä tarhassa. Kummallekaan ei käytetä loimia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1774995Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184376Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522501
- 271919
- 221747
- 341733
- 651719