Kyllä kun katsoo tuota louhenkadun aukirepimistä, tulee heti mieleen, että minkähän takia. Menee kuulemma kuulemma hyvä tarpeellinen viistoparkkialue pois käytöstä. silläkin rahalla, jos sille ei ole muuta käyttöä olisivat maksaneet vanhaa velkaa vähemmäksi. Vai olikohan se kaupungilta vastapalvelus Op:lle, tarkoitan näitä yhteisöveroja, kun ikävöidään?
Louhenkadun remontti.
Minne menevät?
39863
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Jos ne tekevät vastavuroisuuskauppaa.
Sitä olen miettinyt itsekkin että mikä helv. villitys se on nyt noita puita istuttaa kadun reunoihin ja niiden väliin tehdä sitten ahtaat parkkipaikat autoille kuten sairaalan luona jne.. Viedään hyvä parkkipaikka, sairaalallakin tarviis parkkipaikkoja kun ei meinaa autoa parkkiin saada. kait sitä on liikaa rahaa kun tollaseen tuhlataan
Kepu on enemmistönä valtuustossa, johtuskohan se siitä.
katsoppas kun herroilla ei ole muuta tekemistä, niin järjestellään työmaita, että saadaan sitten pomottaa siellä.
Kasvaahan se kaupungin velka noinkin.
Tämä on sitä "keskustan muuttamista jalankulkuystävällisemmäksi". Pyritään siis tekemään autolla asioimisesta hankalampaa, koska joku päättäjistä on nähnyt ulkomaiden kävelykaduilla iloisia ihmisiä. Jossain Berliinissä varmaan kävelijöitä riittääkin, mutta näin pienessä kaupungissa saattaa käydä toisin. Laitakaupungilta saa tarvitsemansa helpommalla ja keskustassa kaupungin herrat saavat ihastella tyhjiä katujaan. Kuvittelepa itse Iisalmen kävelykatu tammikuun puolessavälissä.
Lumityötkin tulevat talvella kalliimmaksi kun aurakuski joutuu edestakaisin vekslaamaan niiden puiden välistä eli aikaa kuluu enemmän.
Minä ainakin kävelen erittäin mielelläni, kun ei tarvitse pelätä niin paljoa jäädä auton alle kuin tähän asti. Pettynyt olen vain siihen, ettei sitä laitettu kokonaan kävelykaduksi jolloin olisi voinut kulkea hyvillä mielin vapaasti kadun toiselta puolelta toiselle eri liikkeisiin. :(
Erittäin hienoa, että kaupunkia kehitetään viihtyisemmäksi, myös viihtyisemmän näköiseksi. Lisää puita, puistoja, ja paljon, myös kävelyalueita. Parkkipaikat on autoilijoille Iisalmessa niin lähellä kuitenkin, että turha valittaa. En ymmärrä, mitä ihmiset rutkuttaa valittaa aina. Jos ei tehdä mitään, niin valitetaan, jos tehdään, niin valitetaan. Lopettakaa jo ja nauttikaa kaupungin kehittämisestä ja kauniista kesästä!
Joo ja yli 4milj. alijäämästä. Seuraavina vuosina saattaa tulla lisää.
Onneksi ei tarvii käydä kun postissa keskustassa, on nämä ruokakaupat syrjemmässä. Siinäpähän istuttaavat puita tai tekee vaikka koko iisalmen kävelykatuja täyteen. Käyn kuopiossa ostoksilla jos tarvii erikoisempaa ostaa tai sitten vaan kivirannalla S market tai cm ruoka ostoksilla. ja ohiajo tietä pääsee keskustan välttelemään jos tarvitsee pohjoisen puolella iisalmea käydä. jos ei muuta rahan reikää kerta ole kaupunkilla niin istuttakaat vaikka puita täyteen. Torikin meni pilalle remontin takia jne..
http://www.iisalmensanomat.fi/uutiset/yla-savo/iisalmen-louhenkadun-peruskorjaus-aikaistuu/777063
Louhenkadun remontti rajoittaa pysäköintiä, mutta ei juuri vaikuta liikenteeseen kadulla.
Iisalmelaiset saavat vuoden päästä kesällä käppäillä kalliisti kivetettyä Louhenkadun pätkää pitkin.
Katuremontin kokonaiskustannukset kohoavat 350 000 euroon, mikä on 50 000 euroa budjetoitua enemmän.
Kadulle ladottavat graniittikivet maksavat peräti 114 000 euroa.
- Kivimateriaalien hinnat ovat nousseet. Lama ei ole ainakaan sillä alalla puraissut, sanoo Iisalmen kaupungin suunnittelupäällikkö Jyrki Könttä.
Kiviä on tilattu 1 600 neliön alalle, joten neliöhinnaksi tulee 71 euroa.
Tekninen lautakunta hyväksyi kivihankinnan kokouksessaan tiistaina.
Kiviä tulee korotetuille risteysalueille sekä ajoradan molemmin puolin kevyen liikenteen väylille. Korotetuille risteysaluille tulee kalliimpaa luonnonkiveä.
Louhenkadun uudistaminen liittyy Iisalmen ydinkeskustan kehittämishankkeeseen. Kaupunki haluaa luoda ydinkeskustasta viihtyisämmän ja vetovoimaisemman luomalla sinne kävelypainotteisia katuja, joissa silti voi ajaa autolla.
Eikä edullisempaa ratkaisua olisi ollut olemassa?
- Ainahan edullisempia materiaaleja on olemassa, mutta kyse on kadun ulkonäöstä. Käytännössä nykyisen remontin vaihtoehto olisi ollut, että jätetään Louhenkatu nykyiselleen, sanoo Könttä.
Voi mitä potaskaa!!! Taas kerran puhutaan vasten parempaa tietoa. Huonosti tehty työ kantaa olematonta hedelmää. Kaupungin kannattaisi jatkossa tehdä tarkemmin suunnittelutyöt ja miettiä alihankkijat ja alihankkijoiden alihankkijat. Ei menis hommat niin syvälle suohon. Veronmaksajana toivon Iisalmen kaupungilta vastuullisuutta tekemisistään. Harmittaa paljon Louhenkadun yrittäjien puolesta, vuoden paras myyntiaika meni pilalle. Työmaa ei valmistunut aikataulussa, ja vaikeudet näkyvät jatkuvan.
Nehän huhisivat kaapungilla, jotta noin 15v sitten se katuosa oli kivestä ja että se purettiin ja kivet oli ajettu ensin kehypajan pihaan varastoon. Sitten myöhemmin sieltä kaatopaikalle. Nyt niitä olis tarvittu, kun kivetään uudestaan? Sama mies koko ajan samassa virassa. Missä pitkänajan suunnitelmallisuus? Onkohan näin?
Oletko muuttanut vasta Iisalmeen? Tämä on sitä Iisalmen päättäjien tuttua kauraa Tarzanin tavaroita, eli kaikki osataan töpätä mahdollisimman railakkaasti ja vuosien päästä havahdutaan vasta todellisuuteen, että taasko me hakattiin päätä seinään eikä kuunneltu viisaampia. Minun suuri unelma on se, että vielä jonain päivänä minun elinaikana Iisalmeen saataisiin edes kerran kunnollinen, pätevä ja asiat ammattitaitoisesti hoitava kaupungin valtuusto ja hallitus lautakuntineen. Tämä tosin on alkanut vaikuttaa jo aikoja sitten aivan mahdottomalta ajatukselta toteutua.
Puolalaiset ne työn tekee ei iisalmelaiset.
Ehkä pitäis teknisenviraston johtoon vaihtaa puolalainen insinööri. tekis varmaan alle tonnilla kuukauden, sossuineen ja kossuineen.
Aivan, katukivet kiinasta, yrittäjä kuopiosta, työntekijät puolasta. Ei taija Iisalmen pata rasvaantua? Vaikka Räisänen väittää, että osa kustannuksista tulee verotuloina takaisin.
Entinen olisi koko käpykylään välttänyt. Silkkaa verovarojen tuhlausta samaten kuin Riistakadun sekasorto? Eikö muuta enää pikkupomot keksineet?? Kävelykadutko kylän Pelastaa?? Halooooooooo?
Ei taida enää 350.000 euroa riittää katuremppaan...
Olipa harvinaisen törkeää valehtelua kaupungin vastaavalta tämän päivän Iisalmen Sanomien haastattelussa. Vai muutam kivi purettu! Tässä huomaa sen suhtautumisen yhteisiin veromarkkoihin. Se on suoraan so what. Kukahan oman pesän koetan pitää puhtaana ja oman maineen, vaikka sitten valehtelemalla!
Ei mee sinun rahoista, lopeta ininä!
Kyllä muuten menee. Maksan sen verran paljon sekä kunnallis- että valtionveroa. Hyvähän se on puskista huudella, jos ei itse osallistu maksumieheksi!
Ihanaa! Louhenkatu avataan tällä viikolla. On sitä odotettukin. Onneksi on ollut hyvä syksy rakentaa, paitsi tällä viikolla. Säästä ei ainakaan voi myöhästymisiä syyttä!
Onhan se mukavaa kun saadaan kunnossa olevia katuja repiä auki , kun täällä sivummalla kangaslammen kupeella kuljetaan sora pintaisella ja ilman katuvaloja ,kolmevuotta sitten myrskytuuli puotti lampun alas eikä ole uutta tullut sijaan ! no eipähän täällä asu kuin tavallisia duunareita !
Hullun hommaa. Rahalla olisi ollut järkevämpääkin käyttöä. Sirpinkaareenkin rahat olisi ollut tarpeen samoin kuin sinne Kangaslammin kupeeseen. 350.000 eurolla olisi saanut aika paljon aikaan. Jos se summa nyt edes siihen jää, kun tuntuu vain työmaa myöhästyvän. Kaupungin Rönkkö lehdessä kertoi, että olisi pitänyt avata jo viime viikolla. Ei vaan ole auki vielläkään.Louhenkadun yrittäjät ovat kärsineet huomattavista myynnin menetyksistä. Kenenkähän hiekkalaatikot tämä oli?
Iisalmen päättäjät munasivat koko homman totaalisesti. Louhenkadun remontin aloittaminen vasta elokuussa oli mitä suurinta sirkushuvia, jossa ei ole mitään järkeä! Tyhmänkin luulisi tajuavan, ettei hyvää jälkeä saa aikaiseksi niin lyhyessä aikataulussa ennen lumien ja pakkasten tulemista, mutta minkäs teet kerta Iisalmen päättäjiksi on äänestetty samat tunarit vaalikaudesta toiseen.
Louhenkadun remontti olisi pitänyt aloittaa viimeistään heinäkuussa. Heinäkuussa ei Louhenkadulla ja yleensä koko keskustassa ollut sen vilkkaampaa liikennettä kuin tavallisena arkena muina vuoden aikoina, eli on turha vedota mihinkään "turistiryntäykseen" ja syyttää sillä myöhäistä aloitusajankohtaa. Nyt on hyvin todennäköistä, että molempien päällystystöiden valmistumiset niin Riistakadulla kuin Louhenkadulla siirtyvät ensi toukokuulle jolloin lumet sulavat ja pakkaset loppuvat. Pakkasella ei voi rakentaa koska maa routii, joten siinä ei auta sitten muuta kuin katsella 6 kuukautta auki revittyä keskustaa. :D :D
28.10.2013 Kutsu demokratia-iltaan kuntalaisille
Iisalmen kaupunki järjestää kuntalaisille tarkoitetun demokratia-illan keskiviikkona 30.10. klo 18 alkaen Kulttuurikeskuksen lämpiössä, Kirkkopuistonkatu 9. Iisalmen kaupungin tulevaisuudesta ovat keskustelemassa kuntalaisten kanssa kaupungin johtoryhmän jäsenet sekä keskeiset luottamushenkilöt.
Lisäksi Iisalmen kylien asukkaille tarkoitettu tilaisuus pidetään 6.11.2013 klo 18 alkaen Honkamäen seurantalolla, Kainuuntie 1222a,
74170 Iisalmi.
Tule kuulemaan kaupungin strategiakyselyjen tuloksista ja keskustelemaan yhteisestä tulevaisuudestamme niin kaupungin asukkaina, opiskelijoina kuin yrittäjinäkin.
Nyt olis tilaisuus!
Harva on huomannut tuota "Demokratia-ilta" mainosta, koska sen markkinointi on ollut erittäin huonosti toteutettua. Kyseinen mainos hukkuu pienuudessaan Iisalmen Sanomien muiden juttujen sekaan, sekä harva menee Iisalmen nettisivuille surffailemaan ajankulukseen. Aika laihaa oli ollut osallistujamäärä kyseisessä tapauksessa, mutta kukapa sinne olisi halunnut lähteäkään näyttämään naamaansa, ettei vaan saa leimaa otsaan. Lisäksi ajanhukkaa se olisi ollut, koska ei ne välittäisi kaupunkilaisten mielipiteistä paskanvertaakaan.
Louhenkatu on kuin luuniemen kesken jääneet kerrostalot. Louhenkadun puolanpojat ovat lähteneet kotiin. Kalliiksi tulee kaupungille.
Joko saivat työt valmiiksi, vai lähtivätkö jostain muusta syystä?
Varmaan omasta näkökulmistaan, ehkä he vertasivat omaa kädenjälkeään Puolan infrastruktuuriin. Sitä se tekee, kun hankkii halpatyövoimaa Balttiasta. Hyvää ei saa halvalla, pitäisi tämän olla tiedossa Iisalmen päättäjilläkin. Mennään aina siitä mistä aita on matalin ja halvimmalla saadaan, olkoot jälki kuinka paskaista hyvänsä.
Ei kannata valita sareni oy:tä ilman erittäin tarkkoja sopimuksia ja työmaavalvojaa, aika perseelleen meni meillä.
Pienenä vinkkinä että ei noita kivi olisi mistään tarvinnut tilata....Pohjolankadulta,louhenkadulta,kauppakadulta ja savonkadulta poistetut nupukivet on kaupungin varikolla edelleenkin...Ja niitä on niin runsaasti,että niillä päällystäisi puoli iisalmea ja on kalliista luonnonkivestä koska joka ainoa on louhittu aikoinaan paloisvuoresta vuonna 1920-1930...Ihme kuljailua että työnnetään rahaa turhuteen vaikka sitä ei olisi.Järki hoi älä jätä!
Terveisin:Entinen nupukivien asentaja
Loppuivatkohan määrärahat kesken juuri kriittisellä hetkellä, kun katu jätettiin keskeneräiseksi? Nimittäin viimeiset puoli metriä puuttuu Savonkadun päästä. Montut vain syvenevät päivä päivältä.
Tulee mieleen se juttu halvasta Viagra-kopiosta, joka jättää tyvestä sentin pätkän veltoksi.
Olikohan urakan pääingenjööri nimeltään Kustu Juoste, eli tuttavien kesken Juosten Kustu?
Sen siitä saa kun tilaa työvoimaa Puolasta! Ei ole ensimmäinen eikä varmasti viimeinen kerta kun Iisalmen päättäjät hakkaavat päätään seinään. Tyhmistä päistä kärsii kaikki kaupunkilaiset! :D
Ihan aikuisten oikeasti! Eikö tuolle muka saada mitään tehtyä? Tuommoiseksi möykkeliköksikö se Louhenkadun loppu jätetään koko talven ajaksi. On kuin olisi siivu pottupeltoa siinä juuri ennen risteystä.
Sitä se tekee, kun lähtee hankkimaan "hyvää ja edullista työvoimaa" Puolasta. Aivan kuin ei olisi löytynyt Iisalmesta omasta takaa tai jostain muualta lähempää, niin silloin olisi myös ollut kaikki kotiinpäin työllistymisen suhteenkin. Tätä ei tyhmät päättäjät koskaan älyä ottaa huomioon, ettei halvalla ja Puolasta tuodulla työvoimalla voi saada muuta aikaan kuin pelkkää p*askaa.
Sama homma tulee olemaan Soinlahden bioöljy butiikin kanssa. Rakennetaan nopeasti ja halvalla vuoden reilussa puolessa vuodessa, niin siitä ei voi seurata muuta kuin katastrofaalinen moka. Bioöljylaitosta ei pistetä pystyyn vuodessakaan jos se tehdään alusta loppuun huolellisesti.
Iisalmen kannattaa varautua samoihin ongelmiin kuin Talvivaarassa. Kannattaa opetella valehtelemaan vielä paremmin kuin Talvivaaran johtajien. Eihän niillä ollut edes 40 miljoonan euron velkojen takaajiakaan, että olisivat päässeet yrityssaneeraukseen. Maanantaina ilmoittivat että oli sattunut "Tekninen moka" koska eivät olleet toimittaneet takaajien tietoja Espoon oikeudelle, jotta pystyisivät tekemään yrityssaneerauspäätöksen. Yllätys yllätys, lista luvatuista takaajista olikin tyhjä blankko, koska kukaan ei ollut lähtenyt takaamaan uppoavaa laivaa!