Helsingin Sanomien tekemän selvityksen mukaan Matti Vanhanen oli pääministerinä erittäin ahkera yksityislentokoneen käyttäjä. Vanhanen lenteli veronmaksajien piikkiin yli 700,000 € arvosta.
Ei oltu köyhiä eikä kipeitä kun Vanhanen matkaili. Hotelleiksi kelpasivat vain kaikkein kalleimmat.
Vanhasen yksityislentokulut yli 700,000 €
37
89
Vastaukset
- Hiohiihuihihihi
Mikähän nuo kepuketkut aina panee tuhlaamaan verorahoja?
- Hiohiihuihihihi
Vanhanen lennätti näillä yksityiskoneilla myös rakastajattariaan valtion piikkiin.
Pääministerin virka-asuntoa Vanhanen käytti lähinnä panoluukkuna... - Kallis turhake
Kalliiden eu-lentojen tuliaisina oli huikean suuri eu-jäsenmaksu ja samalla muiden maiden jäsenmaksut. Suomen eu-jäsenmaksu on koko unionin kallein. Ei paljoa kannattaisi Vanhasen naureskella (kuva), kun aiheutti vain suuri kuluja Suomelle ja veronmaksajille:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010103012598560_uu.shtml- kalliiksi kävi
Vanhanen saattoi pääministerinä Suomen liki selvitystilaan. Vanhasen ja Kiviniemen virheitä nykyhallitus joutuu korjaamaan.
- 1+7
Vanhaselta pitäisi periä nuo kulut nyt jälkikäteen. Hän sai noilla matkoilla aikaan vain vahinkoa isänmaalle.
- Kassi Alma taas
lennätti kassiaan liki 2 500 000 euron arvosta. Se oli takuulla arvokkampaa kuin pääministerin matkustelu?
- Jymäytetty pm
Ei ole, kun mukaan lasketaan ex-pääministerin eu-tuliainen: Suomi sai maksettavaksi suurimmat eu-jäsenmaksut.
Kiitos, ex-pääministeri, nyt Suomen veronmaksajat ovat hyvin, hyvin tyytyväisiä.
- muumimamma11
pikkuraha halosen matkoihin verrattuna
- voihan valuvika
Vanhanen etsi sitä TAHTOTILAA niin ahkerasti, ei tainnut löytää...
- 1+3
Vanhanen on yksi kaikkien aikojen ketkuimmista pääministereistä. Ainoastaan Jäätteenmäki ja Kiviniemi ovat vielä kierompia.
- esimerkkejä riittää
Vanhanen päätti aikoinaan ottaa täyden ilon irti pätkäpääministeriydestä. Naisia ja laulua riitti; maailmalla matkattiin valtion piikki. Esim. Ateenan olympialaisiin Vanhanen matkasi luxus-luokassa ja asui kaikkein kalliimmassa hotellissa jne. jne.
- Kassialma taas
teki puolella miljoonalla tärkeän vienninedistämismatkan pimeimpään afrikkaan filmiryhmän kanssa.
Nyt on rahaa tullut suokuokalla suomalaiselle duunarille? - Honkkelin hyvä diili
Kassialma taas kirjoitti:
teki puolella miljoonalla tärkeän vienninedistämismatkan pimeimpään afrikkaan filmiryhmän kanssa.
Nyt on rahaa tullut suokuokalla suomalaiselle duunarille?Kassialman matka maksoi kansalle puoli miljoonaa, ja siinä se. Vanhanen toi eu-matkaltaan satojen miljoonien eu-maksut veronmaksajille ja maksut maksetaan jatkuvasti.
- freddie m.
Vanhasen porsastelun laajuus on vasta paljastumassa kaikessa karmeudessaan.
- yäk yäk
Aivan kummallista toimintaa Vanhaselta. Hän nimenomaan halusi käyttää veroparatiisiyhtiöiden koneita, sillä Vanhasen mukaan muiden koneiden laatutaso ei riittänyt.
- rötöskepulit
Vanahanen on iso konna.
- Viptilat ja rahat
Tuomioja se vasta osaa! Ja mitä tekee Heinäluoma. Kiertää, kiertää, kiertää!
- hyi hyi
Vanhanen pitäisi saattaa rikoksistaan edesvastuuseen. Valtakunnanoikeuden olisi taas syytä kokoontua tutkimaan kepukonnan rikoksia.
- Niinpä niiN
Vanhanen hyödynsi veronmaksajien rahoja maksimaalisesti pääministerinä. Kuljettajan ajamalla autolla ajeltiin yksityisajotkin. Tästä hän sai parikin huomautusta valtion tilintarkastajilta. Vanhanen ajelutti mm. rakastajattariaan kuljettajan ajamilla autoilla ilman, että itse oli kyydissä.
Rakastajattaria myös lennätettiin valtion piikkiin useaan kertaan.- Konnat palkitaan
Selkeitä rikkeitä on tapahtunut ja jokin rangaistus olisi pitänyt antaa. Eduskunnalla vaan sattuu olemaan hällä väliä meininki noissa asioissa ja muutenkin sen voi nähdä esim. nykyisten rikoksesta tuomittujen kansanedustajien paapomisessa. Ketkut kelpaavat eduskuntaan ja vieläpä valiokuntapaikoille.
- Haaskalla
Konnat palkitaan kirjoitti:
Selkeitä rikkeitä on tapahtunut ja jokin rangaistus olisi pitänyt antaa. Eduskunnalla vaan sattuu olemaan hällä väliä meininki noissa asioissa ja muutenkin sen voi nähdä esim. nykyisten rikoksesta tuomittujen kansanedustajien paapomisessa. Ketkut kelpaavat eduskuntaan ja vieläpä valiokuntapaikoille.
Vanhanen on pieni rikka kaikessa verrattuna mitä Stubbin ja Halonen ovat käyttäneet moninkertaisesti enemmän yksityiskoneita. Näiden kommentoijien jalkojenvälissä on saastaa. Ei muuta kuin pillut ja pallit pölkylle ja käsiksi saastan.
- -OIO-
Vanhanen olisi hyvä saattaa edesvastuuseen tekosistaan.
- Bröder Jakob
Haaskalla kirjoitti:
Vanhanen on pieni rikka kaikessa verrattuna mitä Stubbin ja Halonen ovat käyttäneet moninkertaisesti enemmän yksityiskoneita. Näiden kommentoijien jalkojenvälissä on saastaa. Ei muuta kuin pillut ja pallit pölkylle ja käsiksi saastan.
Stubb ja Halonen eivät tiettävästi ole ajelleet valtion autoilla yksityisajoja eivätkä myöskään kait ole tarjonneet "siviileille" yksityiskyytejä. Se olisi selvinnyt ajopäiväkirjatarkastuksista.
Jos auton yksityiskäyttö oli toistuvaa, niin miksi Vanhasta ei rankaistu yksityisajoista? Hyvä veli-kerholla näpit pelissä?
- Vaiettu vaasi
"Vanhasen vaasi meni rikki
STT - Uusi Suomi
Luotu:
25.6.2009 16:14.
Kotimaa
Pääministeri Matti Vanhasen (kesk.) vaalien suurrahoittajilta saama arvovaasi on jo säpäleinä. Vanhanen kertoi torstaina työministeri Tarja Cronbergin (vihr.) läksiäisissä, että oli liotellut vaasin pohjasta sakkaa lämpimällä vedellä, kun vaasi oli yhtäkkiä mennyt kymmeniksi pirstaleiksi. Maljakkoa ei siis enää ole.
Vanhanen sai huippusuunnittelija Tapio Wirkkalan suunnitteleman, Jäävuori-sarjaan kuuluvan maljakon lahjaksi liikemies Kyösti Kakkoselta. Sen arvoksi arvioidaan noin 1500–2000 euroa. Lahja ojennettiin pääministerille toukokuussa 2007 Kesärannassa."
Mikähän maljakon kohtalo oikeasti oli? Hajosiko se, vai lehdistön siitä kiinnostuessa piti kertoa muunneltua totuutta?
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
"4.2.3 Lahjat
Valtion henkilöstöön kuuluvalla on aina oikeus ja mahdollisuus kieltäytyä hänelle vi-ranhoidon yhteydessä osoitetusta lahjasta. Yksityisiltä henkilöiltä tai yksittäisiltä yri-tyksiltä ei pääsääntöisesti tule ottaa vastaan muita kuin vähäarvoisia mainos- tai muita lahjoja. Yhteistyövierailujen yhteydessä tavanomaisina liikelahjoina vastaan-otetut muistoesineet tai -teokset ovat lähtökohtaisesti virastolle osoitettuja lahjoja. Käytännössä tällaiset esineet kuten koriste-esineet, asusteet ja astiat tulevat kuiten-kin virkamiehelle.
Esimerkiksi virkamiehen tasavuosien merkkipäivät ja eläköityminen muodostavat ti-lanteen, jolloin kohtuullisen lahjan vastaanottaminen voi tavanomaisuutensa vuoksi olla hyväksyttävissä ja kohteliaisuuden edellyttämää. Lahjan arvoa voi kohtuullisuu-den arvioinnissa verrata esimerkiksi viraston virkamiehilleen tai työtovereiden toisil-leen vastaavassa yhteydessä antaman tavanomaisen lahjan arvoon."
Oliko 1500 - 2000 euron arvoinen lahja vastaavan arvoinen kuin työtovereiden toisilleen vastaavassa yhteydessä antamat tavanomaiset lahjat? Tuskinpa oli, sillä niiden lahjojen arvo tavallisimmillaan on joitain kymmeniä euroja.
Vaasi-tapaus on omituinen, sillä se ei ollut vähäarvoinen ja sen vastaanotto olisi lain mukaan ollut kiellettyä.- Siemensyöksy
Voi Kristuksen pöljä painu jo helvettiin niiden vaasies kanssa. Runkkaa nyt sitä kullias puun välissä että kuontalos mustuu. Saisipa vähän tikulla härnätä sitä sun kullias ja eikun pölkylle ja murskaks.
- Vaasiräyhääjä
Siemensyöksy kirjoitti:
Voi Kristuksen pöljä painu jo helvettiin niiden vaasies kanssa. Runkkaa nyt sitä kullias puun välissä että kuontalos mustuu. Saisipa vähän tikulla härnätä sitä sun kullias ja eikun pölkylle ja murskaks.
Nettiraivo ei sopivaa käytöstä, mutta miten voisi kauhalla vaatia, kun on lusikalla annettu.
- Sairasta
Vaasiräyhääjä kirjoitti:
Nettiraivo ei sopivaa käytöstä, mutta miten voisi kauhalla vaatia, kun on lusikalla annettu.
Tämän viestiketjun kommentoimista voi järjestään melkein kaikista sanoa että miten voisi kauhalla vaatia, kun on luSikalla annettu.... Niin ala-arvoisesti on viestiketjussa käyty kyseisen henkilön kimppuun.
- Ei oo kykyy
Sairasta kirjoitti:
Tämän viestiketjun kommentoimista voi järjestään melkein kaikista sanoa että miten voisi kauhalla vaatia, kun on luSikalla annettu.... Niin ala-arvoisesti on viestiketjussa käyty kyseisen henkilön kimppuun.
Ala-arvosest? Höpö höpö, kultsipuppis. Vanhis järkkäs tuhansii työttömäks ja sillai vei perheilt leivät suusta ku se hyväksy niit irtisanomsii. Kelaa vähä, tuhansii ihmisii on sen takii ilman duunii. Se ei ajatellu muiden ihmisten elämii, ku sil ei oo kykyy siihen. Siks kai sen jiftiski meni revallee. Jos kohtelee muita ala-arvosest, ni sellast henkilöö saa roustata.
- oikeusneuvosmies.
Tämä vaasin vastaanottaminen täyttää lahjuksen tunnusmerkit.
- Missä kävi ?
700 €
Halvallapa se kulki - Hiohihihiii
Matti Taneli Vanhanen on kova poika tuhlaamaan verorahoja. Onneksi joutui häpeällisesti eroamaan pääministerin tehtävistä.
- hi-ru-floid
Rosmo mikä rosmo.
- eioaaei
Onko Helsingi sanimien demaritoimittajalla muuta asiaa, vai osaako hän muuta.
- voihan tahtotila
Populisti ja tahtotilan etsijä.
- kepu pettää aina
Kalliiksi kävi Matti Taneli Vanhanen suomalaiselle veronmaksajalle.
- Melko kallista!
Melko kallista. Nyt tämä hyypiö pyrkii taas eduskuntaan.
- Vanhanen pettää aina
Matti Vanhanen jää historiaan yhtenä kaikkien aikojen kalleimpana pääministerinä.
Vanhasen tekemistä virheistä suomalaiset veronmaksajat kärsivät edelleen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?741410Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,13957Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79882Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.90818Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51704- 53654
Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv45605Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs47603Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot134598Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.50564