.
kaikista pahimpaan ddr-mummulandiassa eli omaan mielipiteeseen
http://yle.fi/uutiset/pamn_selin_yllattyi_ministerikierratyspuheista/6651072
.
kaikista pahimpaan ddr-mummulandiassa eli omaan mielipiteeseen
http://yle.fi/uutiset/pamn_selin_yllattyi_ministerikierratyspuheista/6651072
.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mikäs liero tämä Selin on.Kun ravintolaväki lakkoili Pron tekniset ja paperimiehet istuivat Levillä ryyppäämässä
siis nauttivat rikkurityövoiman palveluksista.Se on tosi
Hallituksen aikaansaannoksia.
Verohelpotuksia jaettu miljardittain muka työllistämisen edistämiseksi. Valuu sijoituksiin ja ulkomaisille tileille.
Päiväkotimaksut tuntiveloitukseen, jolloin pisimmän työpäivän tekevä pienipalkkainen saa kovimmat laskut. Isopalkkainen voi kotitalousvähennyksin käyttä'ä kotihoitoa.
Eu verottaa ulkomailla asuvia joko Suomessa tai asuinmaassa, jolloin kaikki raha katoaa kalliisti verotetusta Suomesta etelään. Tai Viroon.
Valtion firmat halutaan yksityistää tai vähentää valtion omistuksia, jolloin ne joutuvat ulkomaiseen omistukseen ja valtion rahat lakkaa munimasta. Hallitus tuhlaa saadut pääomat.
Kuntatöiden yksityistäminen vähentää työpaikkoja, mutta saa aikaan korruption lisääntymisen ja osa töistä jää tekemättä.
Vastikkeeton työharjoittelu ja yritystuista osa ilmaista työvoimaa ja tempputyöllistämistä.
Kuntien ja yksityisen sektorin byrokratian kasvatus. Rakennusvalvonta, piirustukset ja luvat, energia-avustukset ja valvonta. Osakeyhtiöiden remonttibyrokratia, energiatodistukset.Kuntauudistuksen valtava byrokratia ja koulutus ym. lupaa kallispalkkaista työtä äärettömästi. Samoin Sote.
Valtion avut minimiin, johtaa valtion kassaan miljardeja .Kunnat joutuu laina ja verokierteeseen. Taksat, kiinteistöverot ja lainat kuntalaisten taakaksi.
Verohelpotuksien ja tasaveron vuoksi isopalkkaisille tullut hetkessä eläkevääristymä, ylisuuret eläkkeet, jotka tuleva nuoriso maksaa satoja tuhansia vuodessa eläkettä saaville ansiosidonnaisille eläkkeille. Nuoriso, eläkekatto, niin eläkerahat oikeudenmukaisesti. Riittävät. 100- 500 000 e/v!! 20 000e/v?
Kaikki edellämainittu on Kataisen ja Urpilaisen ajamaa suurkapitalismia. Stop!
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11
Kaikista aloitteen listaamista syistä, osallistukaa tahän,
aika loppuu, ja olemme Kreikan tiellä, lainahanat sulkeutuu
parissa vuodessa, ja olemme todella pulassa.
Sitten on turha syyttää muita kuin itseään, ellei viitsi ottaa selvää
asioista ja toimia tiedon mukaan.