...jos Suomen sosiaaliviranomaiset kieltäytyisivät elättämästä teitä? Taitaisi syntyä uusi pakolaisvirta kun Suomen mustalaiset lähtisivät maasta "leveämmän leivän" perään. Vai oikeinko rupeaisitte työnteolla itseänne elättämään? Kun täällä suureen ääneen mesoatte ja suomalaisia haukutte, niin muistakaapa että silloin "purette ruokkivaa kättä".
Kuinkahan teidän romanien kävisi...
Epäilijä
5561
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen sanonut useaan kertaa että ei saa puhhuu rumia.
Työtä käsket tekemään, hyi sinnuu. Siivoa suus ja häppee ei noin rumia saa puhua.
puhut asiaa ystävä kallis on se kuulkaa niin että ken ei töitä tee niin sen ei myöskään syömään pidä tulla.
Oletpa rasistinen ihminen, vai vielä töihin! Häpiä mitä puhut! Hyi mikä ihminen, vai töitä
voi mahoton mi¨tä puhuit.Hullut töitä tekee visaat elää vähemmällä
että vertasit sitte koiriin, todella aikuismaista käytöstä, meillä päin koirasta sanotaan että elä pure ruokkivaa kättä!
no onneksi en käy täälä kuin todella harvoin, ei tarvii katella ku omia panetellaan
-nii ja usko tai älä- olen yo, kirjotukset on ohi!
kylläpä sua harmittaa meidän olemassa olo.olet itse kovinkin tietoinen sossun avustuksista kun olet vissiin joutunut turvautumaan sinne. olenkohan joutunut sinun eteen tekemään töitä että olet saanu nauttia avusta.tuntuu siltä että sossu ei autakaan muita ku mustalaisia,minä olen omin silmin nähnyt et suuri osa opiskelijoista joutuu turvautuman yhteiskunnan apuun jos ei heillä ole rikkaat vanhemmat jotka opiskelua pönkittää.olen iloinen puolestasi että jos et ole koskaan tarvinnut toisen ihmisen apua.on paljon varakkaaksi luultuja ihmisiä jotka jossain elämäsä vaiheessa voi joutua turvautumaan yhteiskunnan apuun.itse työskentelen ammatissa jossa joudun kohtaamaan ihmisiä jotka sairauden tai perheessä tapahtuvien muutosten vuoksi turvautumaan yhteiskunnan apuun ei siellä mustalaisia kaikki ole.mieti että jos vaikka sinun perhekuntasi olis vaan täällä maailmassa yksin olitko silloin onnellinen ihminen? toivon sinun ottavan läpät silmiltäsi ja elävän täyspainoista elämää näkemättä muista ihmisistä vaivaa,kyllä mustalaisillakin on paikka täällä maailmassa eikä meistä ihmisistä voi kukaan valita itse elämäänsä. YMMÄRRYS HOI ÄLÄ JÄTÄ TÄTÄ IHMISTÄ