Italian tila on nyt sellainen, että ne pitkittää niin kauan kun ovat täysin Talousromahduksen pisteessä. Sitten jutta ja jyrki taas sanovat, voi voi, teidän maanne on nyt liian iso, ei me voida sille mitään, nyt on asiat niin. No, taas vetkutellaan siihen pisteeseen, että alkaa media kirjoittamaan näin, Italian aika loppuu ihan pian, näille minuuteille, nyt vaan odotetaan eurojohtajien päätöstä. Kansa odottaa kauhulla, kun jyrki on heidät pelotellut työpaikkojen katoamisella jne. sitten vimeinkin ilmoitetaan, nyt on raha siirtynyt Italiaan, ilman ehtoja. sitten jyrki tähän. Meiltä olisi mennyt kaikki työpaikat jos ei oltais lahjoitettu rahaa. Samaa hevon sontaa. Eiköhän se Italian jälkeen tämä pölöhöily lopu. Taitaa jäädä Saksa joka sammuttaa valot. Tai Saksaan jää valot vielä, sekin kohta odottaa, kuka maksaa meidän velat. Siihen hajoaa kolhoosi, mätäpaise.!
Riittääkö Suomen rahat, Italia
käsi ojossa !
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ranska. Homomaa. Sallittiin homoliitot.
Sosialistinen. Vasuri presidentti, jolla ei maan kannatusta enään kuin nimeksi.
Hekin kohta käsi ojossa.
Sinne ei vähäisiä velkarahoja saa antaa.
Oli kuin fantastista tahansa.
perustuu siihen että maksamme ja olemme markkinaslue
markkinaalue
Ei huolta kansalaiset, uha Sipilä hoitaa Italiankin asiat kuntoon, koska hän suurella todennäköisyydellä on seuraavan hallituksen pääministeri. Hoitivathan nuo Matti Vanhanen ja Mari Kiviniemikin Euroopassa asiat liukkaalla vauhdilla ja pelkällä yes-meiningillä. Kertakäynti EU:ssa, kahvikuppinen, valokuvaus ja asiat kunnossa. Täällä kotipuolessakin meillä riitti mällättävää hullujen päivien meingillä ja kyllähän sitä itsensä rikkaaksi ja porvariksi tunsi melkein joka iikka, jos vain kehtais pankista käydä velkaa ottamassa. Autojakin ilmestyi pihapiiriin kolme, koska pitäähän sitä olla jokaisella yli 18 v auto ja Audi, Bemari tai Mersu. Ollaan sitä olut rikkaita, mutta nyt tämä sateenkaarihallitus on pilannut kaiken, kun eivät osaa tehd mitään. Miehetkin ovat tässä Jyrki Kataisen hallituksessa vähemmistönä ja tästä voi syyttää Jutta Urpilaista.
Kyllä se on helppoa noille kepulaisille tuo asioiden ratkaiseminen, tuon SOTE:nkin he oppositiossa olisivat ratkaiseet heti ensimmäisenä istuntoipäivänä. Kuntapolitiikkakin oppostion penkiltä olisi tullot kuntoon heti ensimmäisenä istuntopäivänä.