olen jostakin lukenut, että 406 vois rekisteröidä pakuksi 2 3 ilman mitään muutoksia, pitääkö paikkaansa?
406 pakuksi
10
1312
Vastaukset
- make
Ainakin vm. 01 hdi (66W) ilman ilmastointia menee pakuksi (1 5).
- make
ei sentään kuuden hengen auto...
- Sseppo
ilmastointi, ei mene, kantavuus on 5 kg liian pieni. Jakolaskun tulos on 3,97 eli lainsäätäjän mielestä =3. Istuimia saa siis olla kuski 3.
- Juffe
ST hdi:n pitäisi saada viidelle, SV:n vain neljälle koska sähköpenkit yms nostattaa painoa.
- menestyksellä
Juffe kirjoitti:
ST hdi:n pitäisi saada viidelle, SV:n vain neljälle koska sähköpenkit yms nostattaa painoa.
Lähtökohtana on pidettävä sitä, että eurokansalainen painaa 68 kg ja 4 sellaista siis 272 kg (vain matkustajat). Tavaralle on varattava kantavuutta tätä enemmän koska kyseessä olisi pakettiauto eli siis ainakin 273 kg, yht. 545.
Jos haluaa 5 hengen pakettiauton 406 TD farkusta on siis kantavuuden oltava 545kg tai enemmän.
Pösö 406 on siitä ongelmallinen että eri vuosimallit ja istuinversiot keikkuvat juuri tuon rajan molemmin puolin. Pääsääntöisesti paku onnistuu ilman penkkimuutoksia vain lesta-mallin pösöistä eli lestadiolaismalli on se 5 2 paikkainen.
Näissä kantavuus on hieman korkeampi eli ne pienet lisäpenkit hiiteen ( tuhoa niiden kiinnitykset) ja homma on valmis katsastukseen.
Normaaliperheen farkut (5 h) ovat joko yli tai alle tuon maadisen rajan. (Katselin n. 20 f-auton 1996-2001 satunnaisotannan AKE:n sivuilta)Toivotan muutostyölle onnea !
- jep
2001 5D 406 BREAK 2.0 TURBO HDI
Kokonaismassa 2030 kg, omamassa 1455 kg, erotus 575, hlöosuus 575/2 =287,5 kg jaettuna 68kg:lla antaa 4,22 hlöä, joten ei mitään penkkimuutoksia tarvittu.
Katsastusmaksu 59 euroa, vuotuinen säästö 444 euroa.- Partti
Miksi rekisteriotteessa omapaino on vm 2000 HDI SV:ssä yli 1500 kg ja auton käyttöohjeen teknisissä tiedoissa yli 100 kg pienempi?
- jep
Partti kirjoitti:
Miksi rekisteriotteessa omapaino on vm 2000 HDI SV:ssä yli 1500 kg ja auton käyttöohjeen teknisissä tiedoissa yli 100 kg pienempi?
arvaisin, että tekniset tiedot eivät sisällä kuljettajan painoa 75 kg ja olisiko sitten lisävarustus kuten ilmastointi tai polttoaine tms
- Matti
Nousiko vai laskiko liikennevakuutus?
1 3 pakumuutoksella Sampo sai vakuutusmaksun
nousemaan 5euroa! - jep
Matti kirjoitti:
Nousiko vai laskiko liikennevakuutus?
1 3 pakumuutoksella Sampo sai vakuutusmaksun
nousemaan 5euroa!saanut vielä tietoa siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi735022Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1214727- 804213
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak1074189Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa33338Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1253147- 352848
- 282787
- 402783
- 372762