VILLIINTYNYT "PIIKKIPENSAS"

VIIDAKON TÄHTÖNEN

Huomasin kesämökkimme nurmikolla satamäärin pieniä piikikkään "villiruusupensaan" taimia! Pensaan oikeaa nimeä en tiedä

Jokatapauksessa niitä 5-20 cm korkuisia alkuja on joka paikassa.

Millä saan ne hävitettyä???

Onko olemassa RounUp-tyyppistä suihkutettavaa tai veteen lantrattavaa tuotetta joka ei jätä jäämiä luontoon ja tuhoaa pensaanalut juurineen?

Vai onko ainoa keino ottaa lapio käteen ja alkaaa kaivaa niitä maanvaivoja maasta juurineen?

En todellakaan halua että piikkipusikko valtaa kesämökkimme nurtsin! Puhumattakaan että kesäpaikastamme tulee piikikäs viidakko!!

Hyvät neuvot olla tarpeen...

2

714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      Tilaa netisä tynnyrillinen AgroMax glyfosaattia, niin lähtevät piikikkäät pensaat nurmikosta. Voi kylläkin myös nurmikko lähteä. Onko siellä mökillä joku ruusupensas, mistä nuo taimet olisivat lähteneet? Ellei emokasvia ole, niin taimet mahdollisesti pystyy lapiolla kaivamaan ylös.

    • Einstein?

      Ydinpommi on ollut suosittu ratkaisu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3870
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      344
      2997
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      10
      1906
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1099
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      771
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      761
    Aihe