Oli aikoinaan kivenkova tappelija ja upea pakki joka teki hyviä pistemääriä NHL-jäillä ja istui samalla pukilla melkein 400 jäähyminuuttia.
Tuli tunnetuksi mailalla päähän lyömisestä jonka kohteena oli Don Brashear.
Miehet myös kohtasi toisensa usein tappeluiden muodossa ja McSorley taisi hävitä kaikki matsit tummalle miehelle.
McSorley antoi varman avaussyötön aina.
Hän ei ollut teknisin, mutta hänen pelisilmänsä oli hyvä ja Marty oli VAHVA kaksinkamppailuissa ja osasi lukea myös tilanteita hyvin.
Valitettavasti uran ehtoopuolella hitaus oli esteenä hyvälle pelille ja aina miehen jäähyily on aiheuttanut myös päänvaivaa omilleen.
Mitä pidätte yleensäottaen näistä nyrkkisankareista?
Onko omilleen hyödyllisiä vai vahingollisia?
Onko niin että osa heistä on liian vahingollisia vai?
McSorley pelasi mm Gretzkyn ja Kurrin kanssa.
Taisi olla pakkiparina Paul Coffeyn kanssa jos oikein muistan.
Coffey teki yli 100 tehopinnaa ja McSorleykin teki lähes 60 tehopinnaa.
McSorley tappelijana pirun kestävä ja voimakas.
Ei nopein isku, mutta tarpeeksi hyvä.
Voimiensa ansiosta pitkälti otti päänahkoja ja tappeli siten että käytti voimiaan vastustajan kukistamiseen, ei niinkään pudottamalla vastustajan kuten Kocur tai joku muu.
Hän väsytti vastustajan hurjilla voimillaan.
Tämän sai kokea mm Dave Brown miesten toisessa kohtaamisessa ja McSorley myös väsytti kunnioitetun toisen tappelijan Sandy McCarthyn yli minuutin kestoisessa matsissa ja voitti sen.
Marty McSorley-Pelle vai Sankari?
juha82friikki
0
107
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854940- 922499
- 412436
- 1942346
- 1331929
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj241831- 1781550
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161461Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3461243Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51149