Haminan talous parempaan kuntoon

Mitenkäs saisimme nuo Itänaapurimme innostumaan muutosta tänne Haminaan?Töissä pohdiskelimme, mitä tapahtuisi, jos venäläisturismi katoaisi? loppuisikohan hommat? Pitäisikö kunnan kehitellä jotain jolla saataisiin varakkaita venäläisiä lisää, kun heillä tuntuu tuota pätäkkää olevan. Pitäisikö kaavoittaa jokin ranta-alue heille ja myydä edullisesti tonttimaata? Toisivat lisää sivistystä haminalaisen elämään...näkyisi kadulla muitakin kuin legginssi-huppari naisia. Työssäni asiakaspalvelussa on aina ilo palvella äärettömän ystävällisiä ja hyväkäytöksisiä venäläisiä.
5190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Häh? Siis uhka, ei mahdollisuus ....daaaa

Äänestä

aloittaja on idiootti.

Äänestä

Ei tänne saada turisteja mistään jatkossa, ellei saada rakennettua jotain joka houkuttelee. Kylpylästäkin tulee vain tavallista suurempi uimahalli. Vesipuisto vaikka sinne tervasaareen olis ollu järkevämpi, vaan ei enää kun se Kouvolaan nousee...jokatapauksessa pelkät kaupat ei enää vedä, kauppakeskuksia kun on noussu kun sieniä sateella. Matkustaisitko itse Haminaan jos olisit turisti???

Äänestä

Miten tähän takapajulaan kukaan edes eksyy kun kaupungin nettisivutkin ovat pelkästään suomenkielisiä? Kuulemma uudet sivut tulossa mutta se tapahtuu joskus "ehkä" syksyllä, joten ulkomaalaiset ottakoot selvää infosta suomeksi. Edes väliaikaisesti ei asian hyväksy tehdä mitään! Tästä nähdään, miten tässä tuppukylässä suhtaudutaan matkailuun, ulkomaalaisiin yleensä sekä samalla tietenkin yrittäjiin, joille matkailijoiden tuomat eurot olisivat Haminassa elintärkeitä. Eikö kenelläkään raatihuoneen kellon alla yhtään soi hälytyskellot? Pienimmän kyläpahasenkin informaatio netissä on tänä päivänä vähintään kolmella kielellä.

Äänestä

Pienyrittäjänä olen täysin samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa. Tässä on kohta lappu luukulla kun Haminan talous taantuu. Yksi edellä oleva kommentti "aloittaja on idiootti" kertonee paljon Haminan ilmapiiristä. Kaveri on todennäköisesti mennyt serkkunsa kanssa naimisiin. Hänelle matka Klamilaan on jo lähes ulkomaan matkaan rinnastettava reissu. Haminan nettisivuja ei todellakaan kannata kääntää eri kielille. Kymen murteella pärjää hyvin. Pääasia, että Virolahdella ymmärretään. Virolahden kaikki kahdeksan asukasta tulevat sitten ostoksille Haminaan ja piristävät kyllä talouttamme.

Meidän on kilpaileva venäläisten saamisesta Haminaan!!!!!!!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mahdollisuus,ei uhka kirjoitti:

Mitenkäs saisimme nuo Itänaapurimme innostumaan muutosta tänne Haminaan?Töissä pohdiskelimme, mitä tapahtuisi, jos venäläisturismi katoaisi? loppuisikohan hommat? Pitäisikö kunnan kehitellä jotain jolla saataisiin varakkaita venäläisiä lisää, kun heillä tuntuu tuota pätäkkää olevan. Pitäisikö kaavoittaa jokin ranta-alue heille ja myydä edullisesti tonttimaata? Toisivat lisää sivistystä haminalaisen elämään...näkyisi kadulla muitakin kuin legginssi-huppari naisia. Työssäni asiakaspalvelussa on aina ilo palvella äärettömän ystävällisiä ja hyväkäytöksisiä venäläisiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu