Keski-Suomi on raaka omaishoitajille ja oletan, että monessa muussakin läänissä, kaupungissa ja kunnassa on sama ongelma.
Olkoon onnellisia ne, joiden paikkakunnilla asioista pidetään huolta.
Jyväskylä:
Terveyspalvelujen vastuujohtaja saa palkkaa 9500 e/kk, kun omaishoitajien palkkiot ovat 1. hoitoluokka 374e/kk, 2. 500e/kk 3. 750e/kk erityisuokka 900e/kk - verot.
Vaatimustaso ja työaika ovat kovin kaukana toisistaan. Molemmat kuuluvat kuitenkin peruspalvelujen piiriin. Ihminen - Raha.
Seniorit? Kuka puolustaa meitä? Kuka ajaa meidän asioita? Kuka ymmärtää meitä? Toinen seniori!
Omaishoitaja!
anja koivistoinen
1
317
Vastaukset 1
- Syy ja seuraus
Keinotekoinen kaksikielisyytemme on sypää kaikkeen sillä pakkoruotsitus
vie kaiken muun tarmon nuorisolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2841161Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "2861028Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49920- 106889
- 101839
- 73818
- 108692
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2561Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11508