Omaishoitaja!

anja koivistoinen

Keski-Suomi on raaka omaishoitajille ja oletan, että monessa muussakin läänissä, kaupungissa ja kunnassa on sama ongelma.
Olkoon onnellisia ne, joiden paikkakunnilla asioista pidetään huolta.

Jyväskylä:
Terveyspalvelujen vastuujohtaja saa palkkaa 9500 e/kk, kun omaishoitajien palkkiot ovat 1. hoitoluokka 374e/kk, 2. 500e/kk 3. 750e/kk erityisuokka 900e/kk - verot.

Vaatimustaso ja työaika ovat kovin kaukana toisistaan. Molemmat kuuluvat kuitenkin peruspalvelujen piiriin. Ihminen - Raha.

Seniorit? Kuka puolustaa meitä? Kuka ajaa meidän asioita? Kuka ymmärtää meitä? Toinen seniori!

1

317

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syy ja seuraus

      Keinotekoinen kaksikielisyytemme on sypää kaikkeen sillä pakkoruotsitus
      vie kaiken muun tarmon nuorisolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      590
      1424
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      787
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      470
      680
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      539
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      494
    7. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      490
    8. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      40
      485
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      151
      438
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      432
    Aihe