Keski-Suomi on raaka omaishoitajille ja oletan, että monessa muussakin läänissä, kaupungissa ja kunnassa on sama ongelma.
Olkoon onnellisia ne, joiden paikkakunnilla asioista pidetään huolta.
Jyväskylä:
Terveyspalvelujen vastuujohtaja saa palkkaa 9500 e/kk, kun omaishoitajien palkkiot ovat 1. hoitoluokka 374e/kk, 2. 500e/kk 3. 750e/kk erityisuokka 900e/kk - verot.
Vaatimustaso ja työaika ovat kovin kaukana toisistaan. Molemmat kuuluvat kuitenkin peruspalvelujen piiriin. Ihminen - Raha.
Seniorit? Kuka puolustaa meitä? Kuka ajaa meidän asioita? Kuka ymmärtää meitä? Toinen seniori!
Omaishoitaja!
anja koivistoinen
1
306
Vastaukset
- Syy ja seuraus
Keinotekoinen kaksikielisyytemme on sypää kaikkeen sillä pakkoruotsitus
vie kaiken muun tarmon nuorisolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k1514738- 1061708
- 901559
Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma371232- 1081060
- 571018
Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6
Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka261003- 74874
Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?46813- 47783