kurkkurefluksi(ako?)

Millaisia oireita teillä ollut? Voiko tuohon vaivaan liittyä ikäänkuin kaulan "kiristäminen"? Palantunnetta on, mutta lisäksi tuota ns. kuristuksen tunnetta? En tiedä olisiko lihasperäistä vai refluksiin liittyvää...kiitos jos jaksatte kertoa kokemuksistanne ja oireistanne.
2228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kuullostaa tutulta tuo tunne, että joku kuristaisi koko ajan kurkusta. Onneksi minulla on ollut se oire vain kerran, kun kärsin tosi pahasta stressistä, joka oireili mm. sydämen leposykkeen nousuna.

Itselläni refluksitauti oireilee enimmäkseen juuri kurkussa. On käheyttä, poltetta ja liman eritystä ja välillä tunne, että henki kulkee huonosti. Astmaa minulla ei ole. Usein luulen, että flunssa on tulossa, mutta se onkin ollut refluksi samanlaisine tuntemuksineen. Nielemisvaikeuksia ei ole ollut, mutta jos sinulla on, niin mene tutkimuksiin.

Aika harvoin minulla on happamia röyhtäyksiä, mutta pallean alueella saattaa tuntua painetta ja kosketusarkuutta. Kaksi kertaa on tähystetty ja todettu ruokatorven alasulkijan löysyys. Koska tähystyksessä ei nähdä kurkun tilannetta, niin pitäisi varmaan mennä kurkkulääkärille. Pelkään näet, mitä jatkuva happohyökkäys kurkussa aiheuttaa.

Happosalpaajia käytän joskus kuuriluontoisesti, kun ei niistä ole paljonkaan apua. Ja ongelmanahan ei ole vatsahappojen liikaeritys vaan se, että alasukijassa on toimintahäiriö ja hapot pääsevät väärään paikkaan. Vatsahapoilla on tärkeä tehtävä ruuansulatuksessa ja siksi välttelen happosalpaajia.

Äänestä

Onko sinulla refluksitauti?

Jos on, suojaa kurkun limakalvosi hapolta pyytämällä lääkäriltä salpaajalääkitys. Hapon minimointi on erityisen tärkeää, jos ylösnousu nousee ruokatorven ulkopuolelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jossu15 kirjoitti:

Millaisia oireita teillä ollut? Voiko tuohon vaivaan liittyä ikäänkuin kaulan "kiristäminen"? Palantunnetta on, mutta lisäksi tuota ns. kuristuksen tunnetta? En tiedä olisiko lihasperäistä vai refluksiin liittyvää...kiitos jos jaksatte kertoa kokemuksistanne ja oireistanne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu