Elisan 4G liian nopea?

Mirskars

Mulla on kokeilussa tollanen 4G max 50 mb mokkula, kun se on kiinteetä yhteyttä jonkin verran halvempi. Saan Speedtestin kautta välillä yli 60 megan siirtonopeuksia, niin onkohan mahdollista, että ne on vahingossa tökänneet mulle 100 megasen vai voiko tossa max 50 mb:ssä nopeus vaihdella yli ton "maksimin"?

7

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nopeaa on

      Meillä on 10 megan adsl saunikselta, ja nopeusmittarit näyttää aina 10,30-10,40 megaa, ei alle eikä päälle. Kokeile useita mittareita, saunamittaria ja soneraa.

    • Mirskars

      SaunaMittarikin antoi tulokseksi 60-70 megaa joka kerralla. Ei vaan tiedä, viitsiikö tästä mainita sitten Elisalle itselleen, koska jos ne on silleen, että "hups tässähän on tää satameganen, tiputetaas se tohon oikeeseen" niin sit kyrsii.

    • Näin se on

      Ole mielissäsi, jos homma pelittää noin hienosti. Jos haluat hitaamman, niin vaihda Elisa viihteeseen, siinä on etanaa kerrakseen.

    • Mirskars

      Joo, ehkä olen vaan mielissäni.

    • Hei! Voit tarkistaa, kumpi liittymä sinulla on käytössäsi Oma Saunalahti -palvelun kautta osoitteessa www.oma.saunalahti.fi ja kirjauduttuasi palveluun valitsemalla "Sopimukset" -välilehti. Mikäli sopimuksissa näkyy Mobiililaajakaista 4G, on käytössäsi liittymä, jonka maksiminopeus on 50M. Joissakin tapauksissa on asiakkaat saattaneet saada suurempiakin nopeuksia, mutta 60-70M -nopeus kuulostaa, että käytössäsi olisi Mobiililaajakaista 4G Super, jossa maksiminopeus on 100M.

      Keskustelua yhteysnopeuksista löydät Palstaltamme osoitteesta http://yhteiso.elisa.fi/t5/Mobiililaajakaistat/teidän-data-yhteys-nopeutenne-tällä-hetkellä/td-p/51745/page/467

      Tomas/ Saunalahden Palstatiimi
      http://palsta.saunalahti.fi

    • kohta se loppuu

      No niin, nyt sä sitten kärähdit ja kohta se palautetaan oikeaan nopeuteen, olisit ollut hiljaa ja nauttinut vauhdista. Kellonajoilla on helppoa jäljittää liittymäsi, eikä näitä 50 megasia yhteyksiä montaakaan edes ole.

    • SuurisuuTyhmäpää

      Älä ikinä koskaan milloinkaan kehu liittymäsi normaalia parempia nopeuksia. Ole tyytyväinen ihan hissuksiin. Minäkin ryssin huolella kun kehuin saunalahden liittymien laatua kun juttelin asiakaspalvelijan kanssa. Sain kymppimegasella lähes jatkuvasti 11-13 megaa mittariin. Parin päivän päästä kehuskelusta mittailin taas nopeuksia niin nyt näytti 6-9 megan välillä. Ihmettelin, että mikäs nyt on. Parin viikon ajan silloin tällöin mittailin täsmälleen samoja nopeuksia, ja sitten tajusin yhdistää kehuskeluni samaan ajankohtaan missä nopeuskin putosi. Kirjoitin kyllä aika räikeän palautteen Saunikselle moisesta härskistä tempusta:) Mutta, näin käy kun ei osaa pitää suutaan kiinni. Vlttu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      440
      5244
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      2143
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      146
      1750
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      78
      1457
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      18
      1428
    6. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1344
    7. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      82
      1305
    8. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      71
      1197
    9. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      70
      1178
    10. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      1110
    Aihe