Pilkotaan Turku osiksi!

No niin, sitten ratkaisu Turun seudun kuntajakoon . Pilkotaan Turku sopiviksi osiksi, jotka sitten liitetään naapurikuntiin. Näin saataisiin Henna Virkkusellekin kelpaavat uudet suuret kunnat Kaarina, Lieto, Raisio ja miksei myös Aura. Jäikö joku kunta ilman, jos jäi, niin ilmoitelkaa. SOTE -vaatimuskin tuli hoidetuksi ja Turun ongelmat tasattua alueellisesti. Nerokasta vai?
867
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei se noinpäin pitänyt mennä. Turkuunhan piti liittää osia Kaarinasta ja Raisiosta, eikös se Randell sitä just selittänyt? Hän taitaa haluta Littoisen takas Turkuun, siellä ois oma terveyskeskuskin, jossa on noin pari asiakasta päivässä. Turku tekee meille ympäryskunnille mitä lystää, meillä ei ole sen kummempaa sananvaltaa.

Äänestä

Samaa olen muutamaan otteeseen ehdottanut. Eikös se tehokkain kuntakoko ollut noin 50.000 asukasta ja Turkuhan on siis aivan ylisuuri. Kyllä tämä täytyy jakaa pienempiin palasiin.

Äänestä

Ensikuulmalta ei ollenkaan pöllömpi ajatus.

Äänestä
  • Turku osiksi, mutta ei kokonaan. Turku jäisi olemaan käsittäen ydinkeskustan suunnilleen Aurajoesta rautatiehen ja Helsingintiestä satamaan.
    Toteutetaan pikimmin!

    Äänestä

  • Ools Rait kirjoitti:

    Turku osiksi, mutta ei kokonaan. Turku jäisi olemaan käsittäen ydinkeskustan suunnilleen Aurajoesta rautatiehen ja Helsingintiestä satamaan.
    Toteutetaan pikimmin!

    Ei vaan juuri aivan palasiksi. Turun torilla olisi sen jälkeen monen kaupungin rajapiste kuten nyt Tortinmäessä.

    http://opaskartta.turku.fi/Web/Default.aspx?layers=Opaskartta&cp=6732912,23469040&z=16&language=fin

    Sen jäkeen entisen Turun ympäryskunnilla olisi yhteinen asia jota hoitaa ja kehittää, eli vanhan Turun kaupunkialue.

    Äänestä

  • Ools Rait kirjoitti:

    Turku osiksi, mutta ei kokonaan. Turku jäisi olemaan käsittäen ydinkeskustan suunnilleen Aurajoesta rautatiehen ja Helsingintiestä satamaan.
    Toteutetaan pikimmin!

    Idea on erittäin hyvä ja juuri näin tulisi toimia. Kaupunkien välinen kilpailu jäisi ja näiden kuntien välille nousisi todellinen yritysilmapiiri.
    Toinen vaihtoehto on että ei tehdä mitään pakkoliitoksia, koska pakko on aina huono ja romahduttaisi henkisen ilmapiirin. Jokainen meistä tietää millaista on asioida yrityksessä, jossa työilmapiiri on huono.
    Turunkin pitäisi nyt tarmolla alkaa hoitaa omia asioitaan Arvelle, sekä Orpolle lähtöpassit. Nykyinen jankuttaminen tulee Turkulaisillekin hyvin kalliiksi. Kukaan järkevä Turkulainen ei tähän poliittiseen valtapeliiin yleensä sekaannukkaan.
    Esimerkiksi Rauma paljon Turkua pienempi kaupunki on velaton, olisikohan meillä päättäjissä jotain vikaa, vai pitääkö kansa vaihtaa ?

    Äänestä

Idea on erittäin hyvä turkulaisten kannalta ajateltuna. Ongelma on siinä, mihin Turun poliittiset päättä ja isokenkäiset sijoitetaan? Jos heidät jaetaan kuntien kesken ongelmat siirtyvät uusiin kuntiin. Vaihtoehto olisi ostaa sijoituspaikkoja heille jostakin halvemmasta maasta, Romaniasta, Bulgariasta ja kaikkein hankalimmille Thaimaasta. Siellä sitten voisivat politikoida ja vaikuttaa ympäristöönsä rasittamatta uusien kuntien asukkaita!

Äänestä

Päätöksentekijät ulkoistetaan ensin päätöksenteosta ja voivat sitten pyrkiä uudelleen kuntavaaleissa kotikuntansa valtuustoon. Jos ei muuta niin ainankin heidän asemansa valtuustossa ja keskinästen sopimustensa merkitys vähenisi kokolailla kovasti.
Uhkakuva ja odotettavaa on, että he alkaisivat hyvin nopeasti ja voimakkaasti ajamaan kukin tahollaan kuntaliitoksia päästäkseen takaisin Suur-Turkuun.
Lopputulos saattaisi siis olla päinvastainen kuin mihin pyrittiin, aiemminTurkuun liittymistä vastusaneet kunnat haluaisivat nyt liittyä yhteen muodostaen yhden Turku-nimisen suurkunnan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nero Patti kirjoitti:

No niin, sitten ratkaisu Turun seudun kuntajakoon . Pilkotaan Turku sopiviksi osiksi, jotka sitten liitetään naapurikuntiin. Näin saataisiin Henna Virkkusellekin kelpaavat uudet suuret kunnat Kaarina, Lieto, Raisio ja miksei myös Aura. Jäikö joku kunta ilman, jos jäi, niin ilmoitelkaa. SOTE -vaatimuskin tuli hoidetuksi ja Turun ongelmat tasattua alueellisesti. Nerokasta vai?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu