Liberaalien yhteiskunta

Liberaali11

Olen duunari ja käyn normaalissa palkkatyössä. Vapaan yhteiskunnan ansiosta veroprosenttini on olematon, joten käteen jäävä summa on kohtuullinen. Elämä pyörii ja tulen toimeen.

Työssä ollessa huomaan väsyväni normaalia enemmän, huomaan myös muita epämääräisiä oireita. Hakeudun lääkärin vastaanotolle, josta tietenkin maksan koska julkisia palveluita ei ole. Minulla todetaan harvinaislaatuinen syöpä joka vaatii akuuttia leikkausta ja sädehoitoa. Elinaikaa annetaan muutama kuukausi jos leikkausta ei suoriteta välittömästi. Olen kiitollinen aikoinaan ottamastani sairausvakuutuksesta, jonka pitäisi kattaa leikkauksesta aiheutuvat kulut.
Leikkauksen tekeviä kirurgeja on todella vähän, eikä alalla ole varsinaista kilpailua. Löydän kuitenkin sopivan kirurgin joka suostuu tekemään leikkauksen välittömästi 200 000 € hintaan.

Vakuutusyhtiö ilmoittaa, ettei sairausvakuutukseni kata harvinaislaatuisia syöpiä. Tutustun nopeasti vakuutusehtoihin ja totean pykälät mahdottomaksi tulkita. Pyydän lakimieheltä lausunnon, joka toteaa pitkällisen mietinnän jälkeen vakuutusyhtiön tulkinnan todennäköisesti oikeaksi. Oikeustaistelu olisi kohtuuttoman kallista ja häviämisen mahdollisuus on olemassa.

Menen välittömästi pankkiin hakemaan lainaa leikkausta varten. Pankki ilmoittaa, ettei minulle voida myöntää 200 000 € suuruista lainaa. Asuntolainaakin on vielä paljon maksamatta. Myös leikkauksen jälkeinen pitkä sairausloma aiheuttaa sen, ettei minulla tulisi olemaan tuloja pitkiin aikoihin. Vapaassa yhteiskunnassa ei tukia tunneta. Ilmoitan tilanteeni työnantajalle ja kysyn rahoitusmahdollisuuksista. Työnantaja ilmoittaa että koska tuottavuuteni on oireilujen takia jo pitkään laskenut, minut erotetaan välittömästi. Joudun epätoivoisessa tilanteessa myymään asuntoni pilkkahintaan, sillä leikkaus on tehtävä nopeasti. Saan 200 000 € lainan.

Leikkaus suoritetaan onnistuneesti. Lääkäri määrää pitkän sairausloman sädehoitoineen, mutta koska siihen ei ole taloudellisia mahdollisuuksia joudun palaamaan välittömästi työelämään. Onneksi saan vanhan työpaikkani takaisin, työnantaja tosin ilmoittaa että tuottavuuteni on oltava entisenlainen tai he joutuvat erottamaan minut välittömästi. Elämä alkaa taas pyöriä ja terveyskin on parempi. Lainaa on tosin paljon maksettavana, joten joudun asumaan halvassa vuokra-asunnossa joka laskee elämänlaatuani. En voi enää koskaan unelmoida omistusasumisesta.

Muutaman kuukauden kuluttua huomaan oireiden palanneen, menen välittömästi lääkärin vastaanotolle vaikka se taloudellisesti kirpaiseekin. Lääkäri toteaa että syöpä on tehnyt etäpesäkkeitä leikkausalueen ulkopuolelle. Uusi leikkaus on suoritettava mahdollisimman nopeasti. Ensimmäisen leikkauksen tehnyt kirurgi ilmoittaa uuden leikkauksen maksavan 150 000 €. Menen heti pankkiin kysymään lisälainaa. Pankki ilmoittaa että entistä lainaa on liikaa, he eivät voi myöntää näin suurta lisälainaa.

Taloudellisista syistä leikkaus jää tekemättä. Tuottavuuteni työpaikalla laskee ja työnantaja irtisanoo minut. Muutaman kuukauden kuluttua sinä kävelet ojassa mätänevän ruumiini ohitse, katsot nyrpeästi ja jatkat matkaasi kohti vapaampaa yhteiskuntaa.

1

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pohti

      En viitsinyt lukea satuiluasi ja valehtelujasi vain vähän silmäilin, mutta mieti kerkeätkö nykysysteemissä kahdessa kuukaudessa edes jonotaa lääkärin puheille.

      Taitaa mennä niin että ihmiset kävelevät hautasi ohitse miettien lisää pikku muutoksia ja lisäyksiä lakeihin tavoiteena ei vähentää oikeuksia, vaan aiheutaa kärsimystä ihmisryhmille joista he eivät pidä tai vain saada narsistista lähdettä jostain typerästä pikku bloki kirjoituksesta, lopulta kumminkin kaikki kärsivät ja oikeudet vähenee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe