SDP hajoaa edelleen kannatuksen rapautuessa ja erityisesti SDP:n sisällä kuhisevaan valtataisteluun.
Tässä keskinäisessä vallan kähminnöässä tavallisen kansalaisen tarpeet on sivuutettu erilaisten pienryhmien ja kuppikuntien etujen tieltä.
Perussuomalaisten riveihin on siirtymässä pitkäaikainen demarivaltuutettu ja JHL:n kunniajäsen Jorma Höök.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013052317051606_uu.shtml
SDP on siis hajoamassa sisältä ja ulkoa. Kokoomuksesta siirtyy pk ja pienyrittäjät ja sdp:stä palkansaajat. keskutapuolue vuotaa kuin seula maakunnissa eu-politiikkan takia.
Tässä keskinäisessä vallan kähminnöässä tavallisen kansalaisen tarpeet on sivuutettu erilaisten pienryhmien ja kuppikuntien etujen tieltä.
Perussuomalaisten riveihin on siirtymässä pitkäaikainen demarivaltuutettu ja JHL:n kunniajäsen Jorma Höök.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013052317051606_uu.shtml
SDP on siis hajoamassa sisältä ja ulkoa. Kokoomuksesta siirtyy pk ja pienyrittäjät ja sdp:stä palkansaajat. keskutapuolue vuotaa kuin seula maakunnissa eu-politiikkan takia.
Vastaukset 7
Vanhimmat
SDP:llä on ollut menossa viime vuodet joku kummallinen vähemmistöpainotteinen politiikka. Mihin on suuri osa äänestäjistä unohdettu?
Sotkeentuminen eurosotkuihin ja ryhtyminen nissä Käteisen takuuhenkilöksi on kyllä selvä virhe Urpilaiselta.
Koko puoluejohtoja ja ministerit on laitettava vaihtoon.
Asian voisi nähdä myös niin, että harjoittamansa puoluepolitiikan johdosta muille puolueille menetetyt äänestäjät ovat löytäneet uuden kodin itselleen.
Saattaa olla, että suuri joukko entisiä demarikannattajia vähät välittää entisen puolueensa tilasta?
Pääasia palkansaajille on saada heille kuuluvat lakisääteiset palvelut siten, että likimain kaikki ovat ns. samalla viivalla.
Urpilaisen yltiöpäinen yliverotus on tosin joidenkin kohdalla saattanut perheet toisarvoiseen asemaan, kun omilla ansiotuloilla kaikki eivät selviä enää arjen välttämättömyyksistään.
Tämä ei tosin koske punavihervasemmistolaisten hyysäämiä humanitäärisiä, joille riittää kassan pohjalta aina muutama roponen, että maksumäärätyt kiiltonahkakengät voi hakea vaikka Stokkalta.
Siinä samalla on mukava twiittailla Nokian uusimmalla keltakuorisella ja kysellä sukulaisilta, että joko matkarahat Suomeen ovat kasassa, vai lähetänkö vielä vähän lisää.
Matka SAK:n valtuustosta Perussuomaaisiin kertoo paljon SDP:n nykytilasta.
Mikä ihmeen voima pitää puolueemme koossa ja hallituksessa?
Onko meillä muuta yhteistä kuin puolue-eliitin ylimielisyys?
http://www.anttipesonen.fi/2013/04/eu-vaatii-yksityistamaan-kuntien.html
Miten dem, voi hyväksyä tämänkin?
http://www.anttipesonen.fi/2013/05/islanti-ei-liity-euhun.html
Käytännössä islantilaiset tyrmäsivät EU-liitoksen vaaleissa, joissa EU-jäsenyyttä kannattavat puolueet saivat vain neljänneksen äänistä.
Islantilaiset ovat yleisesti nähneet, että maan toipuminen äskettäisestä talousromahduksesta on ollut mahdollinen oman rahan ja itsenäisen päätöksenteon ansiosta.
Islanti on mukana Euroopan talousaluesopimuksessa, joka takaa sille pääsyn EU:n markkinoille. Eta-sopimuksen puitteissa toimii myös Norja. Myös Suomen Eta-sopimus on edelleen voimassa vaihtoehtona EU-jäsenyydelle.
Jospa järki voittaisi meilläkin, mutta lienee turha toivo?
Kyllä nyt kyrsii duunarimiehiä, kun SDP:stä tehtiin Jutta Urpilaisen toimesta vekkihameiden puolue. Julkisesti vielä liputettiin tuosta toimihenkilönaisten äänien kalastamisesta. Eihän nyt Jutta Urpilaiselle sovi, että hänen johtamassaan puolueessa työstä känsäkouransa hankkineet pääsevät ääneen? Ei tälläinen hyi hyi sovi verkkosukkaimagoon. Menkööt vain Timo Soinin hoteisiin, siellä heidät otetaan avosylin vastaan ihmistä ja sen arvoa lajittelematta.
Jorma Höök (SDP,SAK,JHL kunniajäsen 2000)
Luottamustehtävät
Ammattiurani aikana olen hoitanut useita erilaisia ay-luottamustehtäviä, joista haluaisin mainita mm. seuraavat:
- KTV os.574:n puheenjohtaja 15 vuotta.
- KTV: n Liittovaltuuston jäsenenä.
- Kunta-alan Unionin Palohenkilöstön Neuvottelukunnan puheenjohtajana 10 vuotta.
- SAK: n Riihimäen Paikallisjärjestön puheenjohtaja 14 vuotta.
- SAK: n Valtuuston jäsenenä 10 vuotta.
- SAK: n Sisäisen tarkastuslautakunnan puheenjohtajana 5 vuotta.
- Kunta-alan ammattiliitto on myöntänyt minulle kunniajäsenyyden vuonna 2000.
Myös Kunnalliset luottamustehtävät ovat minulle tuttuja:
- Riihimäen kaupunginvaltuuston jäsen vuodesta 1976 lähtien ja edelleen.
- Riihimäen kaupunginhallituksen jäsenenä useaan kertaan.
- Tällä hetkellä toimin kaupunginhallituksen puheenjohtajana.
Suomen kuntaliitto on myöntänyt kunnallishallinnon puolella tekemästä työstäni minulle kultaisen ansiomerkin vuonna 2002.
Sosialidemokraattiseen puolueeseen olen liittynyt vuonna 1968.
Edustan Etelä-Hämeen piiriä nykyisessä puolue valtuustossa.
--------------
Tölön Demarit merkitsee seuraavan kokouksen pöytäkirjaan asian mitättömänä ilmoitusasiana,joka ei aiheuta mitään toimenpiteitä.
Potkaskaa se Urpilainen hevon kuuseen sieltä johtopallilta. Tuomioja tilalle ja heti.