onko totta?Turussa ei gynegologille julkisen terv.huollon puolel

kelakelakela

onko pakko mennä yksityiselle.Kysyin terv.asemani lääkäriltä lähetettä ja sanoi et pitää mennä yksityiselle.

12

4038

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pienet poikkeukset

      Terveyskeskuksesta saa lähetteen erikoislääkärille, jos on kyse epäilystä, että joku on vialla. Ei esim. silmäpoliklinikallekaan anneta lähetettä näöntarkastukseen. Ei koske vain Turkua, vaan pitäis olla koko maassa sama tapa. Papakokeita otetaan terveyskeskusten labroissa, mut gynet ja silmälääkärit on semmosia, jotka pitää kustantaa itse. Ellei siis ole joku sairaus kyseessä.

    • R. Äikkönen

      No jos lääkäri näin sanoo, ni kyl se sit niin on. Mä en oo gyne, mut voisin ilmatteeks tunnustrella, et kaikki on kunnos.

    • kryy

      Vasta kyselin aikaa kierukan vaihtoon ja sain omalle terveysasemalle kuukauden päähän ajan. Ensin on tämä gynen tarkastus jossa saan reseptin kierukkaa varten. Syksymmällä varaan toisen ajan jolloin kierukka asetetaan paikalleen, jonka tekee toinen gyne (koska heillä kuulema vain tämä yksi ainoa lääkäri asettaa kierukoita). Molemmat gynet tulevat olemaan naispuolisia.

      Eli ei ainakaan minulla ollut siis vaikeuksia päästä julkisella puolella gynelle Turussa.

      En tiedä sitten irtoaako aika helpommin silloin kun tarvitsee jotain toimenpidettä kuin silloin jos haluaisi vain määräaikaistarkastuksen ilman sen painavampaa tarvetta. Ei sillä, tärkeitähän ne määräaikaistarkastuksetkin on syöpien ja muun etsimisen kannalta.

    • "vanhus"

      Yksityiselle pitää mennä, jos on yli 25v tai synnytyksestä yli 2 vuotta. Pääset vähän halvemmalla jos käyt papa-kokeessa kaupungin labrassa ja meet tuloksen kanssa yksityiselle. Yksityinen maksaa reilun satasen.

    • kryy

      Vanhus, olen 28 v enkä ole ikinä synnyttänyt ja kuten yllä kerroin sain ajan gynekologille omalle terveysasemalle.

      Edelleen, en tiedä että saako ajan terveysasemalta helpommin jos tarvitsee jotain toimenpidettä kuin silloin jos tarvitsee vain tarkastuksen.

      • "vanhus"

        Juu, saattaa ollakin, että toimenpiteet ja "vuosihuolto" ovat erikseen.


    • Eikö ne ole

      Yleislääkäreitä siellä terveysasemalla en menis.

      • kryy

        Kyllä nämä jotka minua tulevat hoitamaan ovat ihan gynekologeja, ei yleislääkäreitä.


    • oijusd

      Olisi mielenkiintoista kuulla mistä syystä ketjun aloittaja pyysi lähetettä gynelle? Mikä olisi ollut käynnin syy? Ihmetyttää miksi et lähetettä saanut ja olisi kiva tietää mikä olisi ollut asioinnin syy, jos se jotenkin valaisisi tätä.

    • emätinlääkäri

      Älkää tytöt turhaan hienostelko noilla sivistyssanoilla, niinkuin gynekologi.
      Sanokaa reilusti emätinlääkäri vaan!

    • Kryy

      Nimimerkki "eikö ne ole" oli oikeassa, yleislääkäreitä ovatkin eivätkä gynejä. Puhelimessa aikaa varatessa sain käsityksen että ovat gynekologeja mutta eivätpä olleetkaan. Tämä joka antoi reseptin nyt uuteen kierukkaan oli yleislääkäri. Housut piti sen verran ottaa pois että katsoi kohdunkaulan. Antoi myös lähetteen labraan papa kokeeseen kun sellaista ei liene ikinä minusta otettu. Samalla varasin toimistosta ajan asetukseen ja kysäisin siinä että onko asentaja gynekologi ja ei kuulemma ole, mutta on "meillä ainoa yleislääkäri joka on opiskellut tämän kierukan laiton."

      Saas nähdä miten käy meikäläisen kun asetuksen aika koittaa. YTHS:n hassu gynekologiukkeli sai ensimmäisen kierukan paikalleen tosi helposti ja kivuttomasti, toivottavasti tämä kerta menisi yhtä helpolla.

    • Pienet poikkeukset

      No mä vähän ihmettelinkin, että missä terveyskeskuksessa on gynekologeja. Ja kun ei kierukan tarve ole sairaus, niin eipä tosiaankaan tarvita lähetettä erikoissairaanhoitoon. Hyvä nyt että "Kryy" tuli kertomaan asioiden todellisen tilan tänne palstalle, niin ei jää epäilyksen aihetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3219
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3087
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2952
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2631
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2132
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1699
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1667
    8. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1659
    9. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1655
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1576
    Aihe