Takki tilattiin mutta mikä tuli?
"Kilpailussa etsittiin laadukkaita näkökulmia huvimajarakentamiseen siten, että pääasiallisena rakennusmateriaalina käytetään suomalaista puuta ja lopputuloksena on esteettisesti korkeatasoinen, ympäristönsä huomioiva, toimiva ja taloudellinen ratkaisu, joka on myös joustavasti siirrettävissä sijoituspaikasta toiseen. Ehdotukset tuli suunnitella yleisesti suomalaiseen kulttuurimaisemaan sekä rakennettuun ympäristöön sopiviksi."
http://www.taidekeskussalmela.fi/kilpailu.htm
Salmelan huvimajasuunnittelukilpailun voittajat.
6
477
Vastaukset
- Vanhempi suunnittelija
Jaettu 1. sija:
Se keskimmäinen on tsasouna. Itärajan takana niitä on hiljentymistä varten eli se on jonkinlainen rukoushuone. Kunnioittaisin kyllä tuollaista rakennusta pelkästään tsasouna-rakennuksena. Kyseessä ei ole hupikäyttö- ja esimerkiksi viinan läträyspaikka.
Kolmas on kasvihuone- ja varastorakennus.
Ensimmäinen niistä ei aukea maallikolle. Sen täytyy olla varsinaisesti hupimaja. Sitä voisi ehkä käyttää myös kapakalan kuivaamiseen.- Vanhempi suunnittelija
Tai oikeastaa täällä surkeilla pohjolan perukoilla voisi kuivata haukea turskan puutteessa. Jänkäkoira halkaistaan melkein pyrstöön asti, vähän suolataan ja nostetaan roikkumaan pusumajan orrelle. Ja sitten tehdään sama toiselle jänkäkoiralle. Kunnes niitä on roikkumassa vieri vieressä riittävästi noin talven tarpeiksi. Mieluummin hiukan liikaa kuin liian vähän, koska naapurilla on joku Hongan huvimaja, jossa ei voi kuivata mitään. Kun sitten lähtee reissuun, varataan tuohikonttiin piimää, kuivattua jänkäkoiraa, varrasleipää ja muistiinpanovälineet. Matkalla yövyttäessä kirjataan ylös majapaikan tarinat.
Kirkonkylissä voi kirjaston nettipisteessä kirjata tarinat johonkin kivikautiseen kotisivukyhäelmään. Näin tehdään kansanperinnettä. Kyllä pusumaja on se oikein niistä. Kalevalainen perinne kokee renessanssin vielä tuon riuku-unelman kanssa.
- Mikä rassaa?
Oishan nuo voineet olla palkintoa jakamattakin jos ei mikään kilpailutyö olisi miellyttänyt.
Enkä kyllä ihmettele jos Taidekeskus Salmelalla ja Taideteollisuusliitto Ornamolla on hivenen erilainen käsitys huvimajasta kuin mattivirtasella.
Mutta kai täällä itsejärjestämissään kisoissa saa jakaa palkintoja ihan oman päänsä mukaan. Vai onko tähän tulossa jokin eu-direktiivi?- matti vee
No kerrankin saatiin kunnon vastine suunittelua arvostelleelle mattivirtaselle, mahtoi monen vuoden padot murtua.
- Alvar
Teiltä puuttuu visio, missio tai hallusinaattio kun ette ymmärrä oikeaa arkkitehtuuria.
- Pyhätehti
Jos kilpailussa etsitään _näkökulmia_, silloin haetaan ideoita, oivalluksia jne. Silloin ei tavoitteena ole varsinaisesti valmiin rakennuksen suunnitelma (takki).
Kilpailun sato näytti mukavalta. Kivoja ideoita puun käyttämisestä uusilla tavoilla. Kun huvimajarakentamisesta on kyse, eivät lämmöneristys- tai muut tekniset seikat ota niin suurta roolia rakennuksen ulkomuodossa.
Erityisesti se lautapinoa/rikkinäistä latoa muistuttava "kadonnut suudelma" viehätti. Siinä oli jotain sellaista viehättävää, kuin on pikkulasten majoissa, tai siinä kun nautiskelee pullollisen pilsneriä ympärikäännetyn veneen alla. Huvimajan olennainen piirre on rentous, josta ei voi puhua sellaisten rakennelmien kohdalla jotka muistuttavat taloa tai kesämökkiä (takki), mutta ovat vain vähän pienempiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3093055Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492043Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271743- 671399
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661347
- 691280
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl791250