pieni kysymys tietäville.
On n. metrin pituinen kukkalaatikko parvekkeella. Kuinka monta petuniaa siihen voi laittaa? ostin 5 kpl petunia ja laitoin ne kaikki siihen,nyt mietityttää onko sittenkin 5 liian monta? eivät kuitenkaan ole istutettu täysin vieri viereen.
Petunia, miten tiheään?
8
3752
Vastaukset
- kaiketi ok
Minkähänlaista petuniaa sinulla on ? Minulla on pienikukkaista petuniaa 60cm:n kukkalaatikossa vain kaksi eikä enempää tarvitse. Pienikukkaiset on ehkä paremminkin amppeliin tarkoitettuja, mutta laitoin laatikkoon ja rönsyilevät jo nyt valtavasti. Eiköhän se 5 menettele oikein hyvin metriseen laatikkoon, uskoisin niin.
On lajikkeesta kiinni. Petunioitakin on monenlaisia. Jos käy ahtaaksi, ota vaikka yksi pois.- petunianan
juu täällä sen verran tyhmä ihminen kirjoittaa etten edes tiedä. Yrittäny googlettaa jos löytyisi jotain tietoa, mutta ei, mutta ehkä tämä kuva helpottaa
http://www.thisgardenisillegal.com/uploaded_images/petunia-767019.jpg
eli tuollaisia valkoisia. Haluaisin kuitenkin rehevän ja näyttävän kukkalaatikon ja tuntuu että 2 on liian vähän, mutta ehkä 5 on taas liikaa. Noissa ei kuitenkaan ole kovinkaan montaa kukkaa. Yhdessä taimenessa näyttää olevan n.3-4.
- muhkeeta669
No jos ne näyttää noin hyviltä niin ok. Voihan niitä leikata jos liikaa alkaa rönsyileen.
Mutta mitä muhkeempi sen parempi eikö vaan? - Viisi ihan sopiva
Tuskin 5 on liikaa. Ainakin 2 on liian vähän. Laitan jo yhteen amppeliin 4, että tulee oikein rehevää, nehän haarautuvat ja tekevät valtavasti kukkia. Voi myös latvoa aikaisessa vaiheessa, että tulee tuuhea istutus, siis että haarautuvat jo tyvestä, eivätkä kasva pitkää hojoa oksaa.
- petunianan
Kyselin kukkakauppiaalta ja hän sanoi että 5 pitäisi olla ihan ok. Luulen että tuli ostettua vain muutama huono petunia. Niistä 3 kasvaa ihan hyvin, mutta 2 ei tunnu tekevän enää uutta kukkaa lainkaan.
Varmuuden vuoksi vaihdan uudet mullat nyt viikonloppuna ja ostan uudet parit laatikkoon :)
kuva ei ollut muuten minun! etsin vain googlella kuvat niistä petunioista mitkä minulla on, kun en tiedä erikseen onko sillä lajikkeella oma nimi.- malttia, malttia !
Hei ! Ei niihin pieniin taimiin ihan hetkessä uusia kukkia tule, malta odottaa ! Mullanvaihto on turhaa. Joku taimen lähtee vähän nopeammin kasvuun kuin toinen.
- kasveja taimenesta
malttia, malttia ! kirjoitti:
Hei ! Ei niihin pieniin taimiin ihan hetkessä uusia kukkia tule, malta odottaa ! Mullanvaihto on turhaa. Joku taimen lähtee vähän nopeammin kasvuun kuin toinen.
Taimen on kala, kuin teillä on fisuja parvekkeella?
Vrt. siemen - siemenestä - siemenistä / taimi - taimesta - taimista... Ja sitä rataa - Taimi tarhassa
kasveja taimenesta kirjoitti:
Taimen on kala, kuin teillä on fisuja parvekkeella?
Vrt. siemen - siemenestä - siemenistä / taimi - taimesta - taimista... Ja sitä rataaKiitoksia suomenkielen tunnista;) Mutta mitä mieltä olet itse kysymyksestä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632162Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51815Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381324En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71970Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21885Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?155859Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19736
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93709