Suomessa on voimassa härski KORONKISKONTA (= tuhansien prosenttien "korot") pikavippien muodossa samaan aikaan, kun rikkaille tarjotaan asuntolainaa liki ilmaiseksi. Miten tämä on mahdollista ja mistä tässä kusetuspelissä on kysymys, sitä valaisen hölmöille vippien nostajille nyt.
Pikavippifirmat eivät lantautuneet suomeen suinkaan sattumalta. Keskusta-oikeistolaiset muotoilivat kokoomuksen, keskustan ja "demarien" sekä rkp:n johdolla alan lainsäädäntöä siten,
**** että pikavippiryöväys on täysin riskitöntä ****
Tämä riskittömyys toteutettiin siten, että jos uhri (pikavipin nostaja) ei saakaan maksettua lainaansa, on pikavippi ulosottokelpoinen. Tämä oikeistolaisten muotoilu teki koronkiskonnasta ja -ryöväyksestä "laillista"
Tuhansien prosenttien korkoihin päädytään, jos uhri ei maksa vippiään ja asiat käsitellään keskusta-oikeistolaisessa ostetussa "oikeus"-laitoksessa. Silloin lankeavat maksuun kaikki "kulut" ja "korot" härskeimmässä muodossaan ja vielä "asianajopalkkiotkin". Kako-kepuli-"demarit" ovat näet juotoilleet asiat niin, että pikavippi-uhri on varma häviäjä tässä prosessissa.
Kaiken tämän avoimen ryöväyksen ovat keskustaoikeistolaiset mahdollistaneet pikavippifirmoille
**** ilman minkäänlaista tappioriskiä !! ****
Siksi, älä koskaan koske pikavippeihin, edes humalassa !!!!
Seuraavassa vähän lisää tietoa taustaa siitä, miksi keskusta-oikeistolaiset ovat luoneet erialisia lainakäytäntöjä erilaisille ihmisille. Pikavipit on luonnollisesti tarkoitettu vauhdittamaan kulutusta, joka on suomessa keskeinen osa verotusta:
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=850028
(...suomalainen veroparatiisi )
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=546559
( eri velkatyyppien olemuksesta)
MILJONÄÄRIT LUOTIIN JUURI TEITÄ PÖLKKYPÄITÄ VELKAKUSETTAMALLA
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=390297
ÄLÄ lankea PIKA-vippi-ANSAAN !!!
11
593
Vastaukset
- kommarillasytyttää?
Hienoa, on hyvä, että tulit kertomaan tämän asian, jonka me muut olemme tienneet jo yli kuusi vuotta. Ja hienompaa vielä, että jaat tämän tiedon kanssamme kuusi päivää ennen pikavippien loppumista.
- Tällä menolla
Olette lopullisesti pyramidihuijjareiden ANSASSA
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/asuntovelallisten ottamat pikavipit yli tuplaantuneet/201306445131 - huiiiii.ii
Toivoisin hartaasti, että olette tajunneet, kuinka katalasta toiminnasta on kyse !
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14263886/nain-kapitalistit-karkkyvat-perintojasi-
- Anonyymi
Ette kuunnelleet varoituksiani ja nyt olette häiriöissä, eli ansasssa
https://www.arvopaperi.fi/uutiset/maksuhairiot-rajussa-kasvussa/46d0d253-e323-3b52-b611-ee56a821a93a
uusia ennätyksiä lyödään koko ajan- Anonyymi
Linkkasit 12 vuotta vanhaan ”uutiseen”.
Tuorein tilasto on tässä:
https://www.asiakastieto.fi/media/press_room/1/releases/maksuhairiotilasto-paymentdefaultstatistics_q1-2019.pdf
Uusien maksuhäiriöpotilaiden määrä on jopa vähentynyt.
- Anonyymi
eroarahasta.fi
- Anonyymi
1000000 suomalaisella aikuisella pitäisi olla käteistä taskussa, eikä kännykkä/luottokortti/pankkikortti maksuvalmiutta, koska eivät osaa käsitellä näkymätöntä rahaa/maksamista, käteinen näkyy heti kun se lähtee kädestä, koko ajan tilanteen tasalla! Ei olisi niin paljon pikavippaajia/maksuhäiriöisiä.
- Anonyymi
Niin minä teen joka palkkapäivä. Maksan ensin laskuni ja nostan sitten kaikki rahani pois tililtä.
Käytän vain luototonta pankkikorttia.
Sitten jaan rahat neljään osaan. Yksi osa per viikko.
Usein käy niin että kun seuraava tili tulee on pätäkkää vielä jäljellä ja ne loput laitan vanhaan kahvipurkkiin. Ennestään minulla on jo yksi vanha kahvipurkki täynnä seteleitä pahan päivän varalle.
Joskus "repäisen" ja lähden ulkomaan matkalle.
0,01 %:n korolla ei kannata rahoja pitää tilillä.
- Anonyymi
ÄLÄ OTA PIKAVIPPIÄ ellei ole rahat lopussa.
- Anonyymi
ILMAN MILJONÄÄREJÄ ei olisi pikavippejä ja tulisi suru puseroon kun raha loppu viikonlopun edessä. Juuri näiden miljonäärien ansiosta voit lähteä rahattomanakin lauantaina viihteelle tantshaamaan.
- Anonyymi
Miksi pitää lähteä kun raha on loppu, eikö voi säästää ja lähteä sitten. Pika vipillä kun lähtee ravintolaan voi laskea, että kalja tiskiltä 5€, mutta kun olen ottanut vipin niin maksaa minulle 10€!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1832244
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1721990Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I441933- 1281630
Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia641509Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1891470Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771221Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P321094- 711063
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni751053