Kuinka käy takuun jos vaihdattaa öljynsä ei valtuutetulla kiaan firmassa? Kiiassahan on 7 v takuu joten varmasti tulee halvemmaksi huollattaa muualla .
Takuu ja Ei merkkihuolto
Deltajengi
1180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Eikös tuo ole vielä selvä. Euroopan Unionista on haettu ennakkopäätös takuun voimassaolosta jos auto huolletaan muussa kuin maahantuojan valtuuttamassa huoltoliikkeessä.
Huollon saa teettää muuallakin kuin Kian valtuuttamassa huoltoliikkeessä. Huollon teettämisestä on todisteena huoltokirja, johon asianmukainen huoltoliike laittaa tiedot huollosta (leimat yms...).
Ihan kuka/mikä tahansa ei käy siis huoltajaksi. Huoltajalla pitää olla asianmukainen varustus ja tilat. Ramin paja on siis out. Käytännössä tämä tarkoittaa, että huoltajaksi hyväksytään vain nykyaikaisilla tiloilla ja laitteilla varustetut korjaamot. Ne myös pystyvät tarvittaessa näyttämään toteen asianmukaisen huollon. Usein ovatkin jo ko. merkkiä huoltaneet.