Vaikea olla jo itsellänikin

mitä tehdä.

Takana pitkä suhde, joka kesti noin seitsemän vuotta ihan peruskoulu ajoista tähän päivään. En olisi ikinä osannut kuvitella että erotaan tai että näin kävisi. No, toki suhteesta katoaa se suurin hohto jossain vaiheessa mutta itse en missään vaiheessa lakannut rakastamasta. Nyt sitten erottiin kuukausi noin takaperin ja hänellä on jo uusi. En voi ymmärtää, en voi käsittää, ahdistaa ihan joka päivä todella paljon. Rakastan häntä edelleen koko sydämestäni, enkä voi sietää ajastusta että hän nukkuu jonkun toisen kainalossa. No kaikki tietää miten paskalta se voi tuntua kun oma rakas on toisen kanssa.

Pahinta tässä on se, että olen äärimmäisen mustasukkainen, enkä vaan voi olla hiljaa tai jättää häntä rauhaan... Todella vaikea olla. Mustasukkaisuus on semmoista, että vaikka tiedän että se on väärin saatan ottaa auton ja lähteä katsomaan löytyykö hänen auto sen äijä pihasta, ja siitä saan taas uuden aiheen laittaa vittuilevaa viestiä yms yms. Olen jopa kaupungilta lähtenyt etsimään häntä, kun ei ole myöntäny minne menee, vaikka tietäähän sen. Olen sanonu hänelle todella pahasti asioita, vaikka toisaalta haluaisin olla aina väleissä ja ystävä. Tää ottaa vaan ihan helvetin koville, en olis koskaan uskonu. Mutta mitä tälle vois tehdä? Onko kellään vinkkejä. Vaikka miten yritän olla ottamatta yhteyttä kyseenalaisilla viesteillä tjsp, tulee se silti aina tehtyä, aina tulee jotain mitä haluaa sanoa. Alkaa mennä jo sairaaksi, ja tuntua entistä pahemmalta itsestänikin... En voi hyväksyä että hän on toisen kanssa.

Onko kohtalotovereita? Kuinka tästä koskaan pääsee yli? Kuinka uskallan enää koskaan rakastua jos käy uudelleen näin? Oli sekavaa, mutta jos joku saisi kopin..

4

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mustis456

      sulla on aika paha ongelma tuon mustasukkaisuuden kanssa johon kannattaa perehtyä kunnolla,koska tuo sama kuvio tulee toistumaan vaistaisuudessakin.Itse en ole missään tekemisissä exieni kanssa,olen poistanut puhelinnumerot pois ja FB kavereiksi on turha heidän pyytää.Taakse en katso ja exien elämä ei minua kiinnosta.Mulla on yksi lapsi ja sen takia on pakko olla exään yhteydessä ja se on joskus todella rasittavaa kun toinen on katkera erosta ja yrittää tehdä asiat vaikeiksi kaikille.Sun pitää ymmärtää että exälläsi on jo uusi elämä ja sinä et kuulu siihen.Maailmassa on varmasti joku joka rakastaa sinua yhtä paljon ja sinä häntä,pitää vain luottaa siihen ja heittäytyä elämään.tsemppiä!Mä olen myös helposti mustis ja tiedän tasan miltä susta tuntuu,koska minutkin on jätetty rannalle ruikuttamaan joskus.Kaikesta pääsee yli!

    • Tunne ja järki

      Mustasukkaisuus on luonnollinen tunne, joka riepoo jokaista joskus. Erostasi on vasta kuukausi, joten totta kai sinun on nyt paha olla, koska tulit jätetyksi. Ei kukaan halua tulla jätetyksi rakkaussuhteessa. Se on niin iso mullistus.
      On siis aivan luonnollista olla sekaisin ja tehdä virheitäkin sen tunnehelvetin keskellä, ja aikansa se ottaa ennen kuin tunteet rauhoittuvat.

      Nyt jos koska tarvitaan useita kanavia, joiden kautta voit purkaa tunteitasi ja energiaasi. Harrastuksia, sukulaisia ja kaveripiiri yms., jotta et ole yksin ja mieti vain menetystä ja turhaudu yksin oloon.
      Mitä pidempään pyörität yksin samoja ajatuksia, sitä onnettomammaksi tulet. Katkeroituminen lähtee siitä, ettei kykene itse haluamaan pois huonosta olostaan. Kannattaisi siis alkaa hissukseen pyrkiä kohti uusia arjen rutiineja ja sitä omaa, yksilöllistä elämää, joka on sinun näköisesi.

      Mustasukkaisuus on kuitenkin vain tunne, ja se hellittää pikku hiljaa kun sitä alkaa ohjailla järjellä. Niin kuin jo teit tuota kirjoittaessas; analysoit miten hulluja juttuja se tunne panee tekemään, ellei sille aseta rajoja.
      Menetetyn tilalle tulee pian jotain muuta ja siihen se tunteen mukana ajelehtiminen viimeistäänkin päättyy.

      Pysy siis aktiivisena ja pyri pois pahasta olosta kohti jotakin, mistä nautit ja tunnet saavasi voimaa.
      Kesä jos mikä on aktiivisuuden aikaa, se on sinun apunasi juuri nyt.

    • mitä tehdä

      Kiitos asiallisista vastauksia. Todella kiva lukea ja kuulla rohkaisevaa viestiä. Aikansa se ottaa, mutta en aio jäädä "tuleen makaamaan" vaan nauttia elämästä, kyllä se helpottaa. Elämässä on muutakin kuin hän. Tästä pikkuhiljaa noustaan ja lähdetään eteenpäin, sinkkuilu ja yksin asuminen vielä kokematta, kyllähän se tavallaan iha hyvältä kuulostaa. Kiitos!

    • Raskastaival

      Yksi ohje sinulle mustis: " Vapaus käteen jää "

      siinä on kaikki, saat tehdä mitä ikinä haluat tai jättää tekemättä, ota se ohjeeksi!

      Niin teen minäkin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      184
      8485
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4588
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4158
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      54
      3632
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3156
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2910
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2616
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      38
      2394
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2083
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2056
    Aihe