Johanna Tukiainen

Ihmettelen et minkä takia tunkkia ei ole haettu oikeudenkäyntiin vaikka oli jäänyt edellisitä käräjiltä pois,minä kun olin vääränäpäivänä oikeudessa muistin väärin sen päivän,niin noutaja tuli kotiin ja Yhden päivän putkassa ja poliisit vei seuraavana päivänä oikeuteen,ikinä en ole tota ennen käräjillä enkä putkassa, Onko ihmiset eriarvoisessa asemassa toiset saa oikeusjärjestelmää pilkkannaan?
431752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

Tuksu vois nyt TÖTTÄÄ kunnolla, jos pollareilla on HAKU päällä tuon saapumattomuuden takia. Jos tätä ei ole kannattas tuon yli-leveen karata suomesta.

Äänestä
  • ÄS4B1 kpjdåösösösös

    Äänestä

Tuksulla oli erilliset oikeudenkäynnit..ei jäänyt samasta asiasta pois kahta kertaa.

Äänestä

Syksyllä on ainakin kolme oikeusspektaakkelia, joissa Tukiainen on vastaajana:

- Tuksu & Arto; pahoinpitely-case, monta tekoa edell. ehdollisen tuomion koeajalla
- Tuksu & Jorma Kalevi; Kanarian petos-case
- Tuksu & kannibalismin uhriksi joutunut nainen; kasvojen syönti-/ pahoinpitely-case

Toistaiseksi tuntemattomia juttuja voi olla etenemässä. Ne kyllä tulevat esiin aikanaan. Ja kesän aikana ehtii ottaa piikkiin vielä muutaman tutkinnan ja syytteen.

Äänestä
  • Jos lyö lasiesineellä toista, kuten Arto Länsmaniin kohdistuneissa pahoinpitelyissä vuoden 2011 aikana kerrotaan tapahtuneen, sitä yleensä käsitellään pahoinpitelynä, mutta sitä arvioidaan tavallista pahoinpitelyä vakavampana tekona, josta seuraamus on yleensä vankeutta.

    Elo-syyskuun 2013 oikeusistunnossa Johanna Tukiaista epäillään Arto Länsmanin pahoinpitelyistä:

    - maaliskuussa 2011, Helsinki (juomalasilla lyönti ja särkeminen kasvoihin)
    - kesäkuussa 2011, Vantaa (kuristaminen, raapiminen ja nyrkillä lyöminen)
    - joulukuussa 2011, Tampere (ankara isku viinipullolla päähän)

    Lain henki: "Jos teko on samankaltainen kuin aiemmat teot, joista on seurannut ehdollista vankeutta, ja teko on tehty koetusaikana, lopullinen seuraamus voi olla ehdoton vankeus."

    Äänestä

Sitä pahemalla syyllä pitäisi hakea koppiin odottamaan jos tiedetään et sillä on tapana myöhästyä,jäädä kokonaan tulematta oikeuteen,selvästi tuksu tietää et on tulossa ehdotonta niin venyttää vain tuomion käynnistymistä..koeajalla tehtyjä samantapaisia juttuja eli pahoinpitelyjä niin luulen kyllä et paukkuu ehdotonta..

Äänestä
  • Syksyllä näemme suurta draamaa tässäkin...

    Äänestä

Ei Tunkki selvii enää pelkillä sakoilla :)

Äänestä
  • Varmaan tulee ehdoton vankeustuomio ja siitä sitten yhdyskuntapalvelua.

    Äänestä

  • Ehdotonta vankeutta kirjoitti:

    Varmaan tulee ehdoton vankeustuomio ja siitä sitten yhdyskuntapalvelua.

    Voiko Johannan kohdalla yhdyskuntapalvelu tulla kyseeseen? Sen elintavat ovat sellaiset, että ei sille voi antaa mitään vastuullista tavallista työtä. Eihän se reppana edes heräisi aamulla työmaalle. Kännissä se kuitenkin heiluisi haravan varessa ja toisekseen edes haravaa ei voi sille antaa, koska se saattaisi käyttää sitäkin lyömäasenna.

    Samoin jossain vanhainkodissa WC-pyttyjen pesu on sekin arveluttavaa. Asukit saisi sydäreitä, kun Johanna esittelisi sulojaan ja kristilliseroottisia vääntöjään. Ja lisäksi ovissa pitäisi olla tuplavarmennus, että vanhusten omaisuus pysyisi koskemattomana. Lääkekaappien sisällöstä vastaavan henkilön pitäisi palkata etälamauttimella varustettu henkilö vartioimaan kaapin sisältöä.

    Kaikki lukotkin pitäisi vaihtaa yhdyskuntapalvelun päättymisen jälkeen. Kalliiksi tulisi yhteiskunnalle Johannan yhdyskuntapalvelu.

    Äänestä

On yhteisten varojen haaskausta rasittaa oikeuslaitostamme turhanpäiväisillä omien asioiden vatvomisella ja ratkomisella.

Mielestäni juuri sellaista vatvomista harrastavat jatkuvasti konflikteihin hakeutuvat Johanna Tukiainen ja Tukiaisten perhe. Esimerkiksi kevään 2013 aikana on tehtailtu 5 rikosilmoitusta:

1) Tampereen 25.-26.1.2013 tapahtumista, kun "kännykkäkin oli ihan pihalla."

2) Joni Virtasesta, joka kertoi panneensa Juliaa helmikuussa Jollaksessa.

3) Länsmanin ja Andersinin laulun johdosta. Ratkaistu: ei esitutkintaa.

4) Eräästä "akanlänkyrästä", johon Tuksu on vaan kyllästynyt?

5) Ruotsissa viranomaiset ovat viran puolesta ja Johannan vahvistamana laatineet pahoinpitelyä koskevan rikosilmoituksen Markku Tukiaista (siis isää) vastaan, kun tämä oli joutunut voimatoimin taltuttamaan riehuvan Johannan Sollentunassa, Marja-äidin asunnossa, 3.1.2013 aamupäivällä.

Mielenvikaiseen raivoon kilahtanut Johanna vietiin rauhoittumaan, piikille ja hoitoon vuorokaudeksi Danderydin sairaalaan. Siellä lääkäri (automaattisesti) omien havaintojensa ja Johannan kertomuksen perusteella ilmoitti asiasta poliisille, joka virkatyönä aloitti esitutkinnan tapauksesta.

6) Lisäksi ennestään Johanna ja Julia Tukiainen ovat tehneet rikosilmoituksen Metro-tuotannosta (tv-dokumentti vuosi sitten; nyt Pasilan poliisit kriisiterapiassa).

-oi-oi-

Sitten, Johanna Tukiaista vastaan on tehty rikosilmoituksia, jotka etenevät oikeusjärjestelmämme rattaissa vakaasti:

7) Pahoinpitely: naishenkilön kasvoihin tehty pureminen elokuussa 2012.

Käsittely oli Vantaan käräjäoikeudessa toukokuun 2013 alussa, mutta Tukiainen havaitsi itsessään ”akuutin ruokamyrkytyksen”, eikä saapunut paikalle. Uusi käsittelypäivä on edessä syksyllä 2013.

8) Petos Kanarialla marraskuussa 2012 (asianomistaja Jorma Kalevi, Tiffany)

9) Kunnianloukkaus maaliskuussa 2013 (asianomistaja Joni Virtanen)

10) Elo-syyskuussa 2013 on Helsingin käräjäoikeuden istunto, jossa käsitellään Johanna Tukiaisen tekemiksi epäiltyjä, Arto Länsmaniin kohdistuneita pahoinpitelyjä vuodelta 2011 (kolme tapausta).

Ne Tukiainen teki saamansa ehdollisen vankeustuomion koeajalla (syksyllä 2010 tuomio pahoinpitelyistä).

11) Lääkerikkomus- ja näpistyskäräjillä 23.5.2013 Julia ja Markku Tukiainen tuomittiin sakkoihin. Moitittavat teot oli tehty tammikuussa ja marraskuussa 2012.

12) Kesäkuun alussa 2013 ilmestyvästä Metrotuotannon uudesta kirjasta Tukiainen on uhonnut tekevänsä rikosilmoituksen. Turha on työnsä.

Äänestä

Koska tää läskipallukka oppii ihmisten tavoille- EI KOSKAAN

Äänestä

Mitä oikeudenkäyntejä ja tuomioita Tukiaiselle on tullut aikaisemmista rikoksista?
Haarukoidaas vähän...

Äänestä
  • Pizzeriakahakka-oikeudenkäynti oli joulukuussa 2011. Hymy raportoi tuomiosta tuoreeltaan:

    http://www.hymy.fi/tasta-puhutaan/taman-tuomion-tuksu-sai

    "Johanna Tukiainen on tänään tuomittu Helsingin käräjäoikeudessa 50:een päiväsakkoon á 6 euroa. Yhteensä maksettavaa Tukiaiselle tuli 300 euroa pahoinpitelystä ja vahingonteosta.

    Tuomio tuli kesäkuussa 2010 sattuneesta pahoinpitelystä, jossa Tukiainen oli yksi kolmesta vastaajasta. Asianomistajana oli seurueelle tuntematon nelikymppinen mieshenkilö. Lisäksi Tukiainen sai 400 euroa sakkoa siitä, ettei saapunut edelliseen oikeudenistuntoon.

    Vuoden 2010 syksyllä Tukiainen sai neljä kuukautta ehdollista vankeutta kolmesta pahoinpitelystä ja kahdesta haitanteosta virkamiehille. Tämän rangaistuksen koeaika päättyy vuoden lopussa.

    Tukiaisella on myös toinen ehdollisen rangaistuksen koeaika meneillään. Hän sai 80 päivän ehdollisen vankeusrangaistuksen rattijuoppoudesta kuluvan vuoden tammikuussa, ja tuolloin koeajaksi määrättiin kaksi vuotta."

    Äänestä

Tämä juttu on seuraavana putkessa:

R12/11652, Helsingin käräjäoikeus 30.5.2013 klo 9:00, sali 102.
Vastaajana Mia Mari Tukiainen, pahoinpitely.

Äänestä

R12/11652, Helsingin käräjäoikeus 30.5.2013 klo 9:00, sali 102.
Vastaajana Mia Mari Tukiainen, pahoinpitely.

Äänestä
  • Ilmeisesti Tukiaisen ei tarvitse saapua paikalle. Hän ei voi myöskään lääkärintodistuksella vetkuttaa asian käsittelyä.

    Haaste oikeuteen on muotoilu niin, että "läsnäolo olisi suotavaa ratkaisun uhalla."
    Tämä tarkoittaa sitä, että käräjäoikeus voi tehdä ratkaisunsa ilman Tukiaisen fyysistä läsnäoloa. Eli, käytännössä hänelle on tulossa sakkotuomio, ja rikosrekisteriin kirjataan merkintä entisten tekojen ja tuomioiden jatkeeksi.

    Äänestä

  • Ratkaisu tehdään kirjoitti:

    Ilmeisesti Tukiaisen ei tarvitse saapua paikalle. Hän ei voi myöskään lääkärintodistuksella vetkuttaa asian käsittelyä.

    Haaste oikeuteen on muotoilu niin, että "läsnäolo olisi suotavaa ratkaisun uhalla."
    Tämä tarkoittaa sitä, että käräjäoikeus voi tehdä ratkaisunsa ilman Tukiaisen fyysistä läsnäoloa. Eli, käytännössä hänelle on tulossa sakkotuomio, ja rikosrekisteriin kirjataan merkintä entisten tekojen ja tuomioiden jatkeeksi.

    Ehkä hänen kuitenkin kannatta saapua paikalle ja puhua puolestaan, Jos hän jää pois, on se jälleen merkki luuseriasenteesta.

    Äänestä

Tunkin demonit menee paikalle ;)

Äänestä

Johanna Tukiaisen pitäisi saada ehdoton tuomio,niin voisi olla et Tukiainen käsittäisi et hän on se rikoksen tekijä,kun tuntuu et Tukiainen EI käsitä,EI välitä,aina se keksii et se on jonkun muun syy,mut tuomari laittaisi ehdottoman tuomion niin voisi olla et Johannan kaaliin menisi et nyt on kierre katkettava,Tukieinen tappaa tolla menolla jonkun tai joku teilaa sen itsepuolustuksen merkeissä potkasee naamaan et nenäluu tunkeutuu aivoihin.. kyllä johannalla on niin iso ja levee naamet osuu varmasti kohalleen ;)

Äänestä

Sotanorsu tehnyt tuhoja

Äänestä
  • Silmissä karsastuskin mukana? :)

    Äänestä

Rikoslehti Alibi 30.5.2013:

”Käräjäoikeus: Nyt loppui Tuksun hakkailut!

Helsingin käräjäoikeus on tänään tuominnut kohujulkkis Johanna Tukiaisen 60 vuorokauden ehdottomaan vankeusrangaistukseen. Tuomio tuli parin vuoden takaisesta juhannuksenvietosta Vihdissä, kun Tukiainen löi miestä kuohuviinipullolla päähän.

Tukiainen on ilmoittanut halustaan sovittaa tuomio yhdyskuntapalvelulla. Sellaisen soveltuvuutta arvioidaan kuitenkin ennen tuomion julistamista.

Helsingin käräjäoikeuden langettama vankeusrangaistus ei ole vielä lainvoimainen. Tukiaisella on viikon ajan aikaa valittaa tuomiosta.”

Artikkeli ja kuva: http://alibi.fi/uutiset/karajaoikeus-nyt-loppui-tuksun-hakkailut

Äänestä

Savon Sanomat 2.6.2013:

”Johanna Tukiainen: Suomi on täynnä kateellisia ihmisiä, muutan ulkomaille

Kohujulkkis Johanna Tukiainen ei aio suunnata tänä kesänä vanhempiensa kesämökille Varkauteen. Suunnitelmissa on aivan muu matkakohde.

- Suomessa on liikaa kateellisia ja vihamielisiä ihmisiä. Sen takia lähden ulkomaille ensin kolmeksi kuukaudeksi ja myöhemmin pysyvästi, hän sanoo.

Matkakohdetta hän ei paljasta.

- Pidän sen omana tietonani. Mutta sanotaan nyt, että siellä on palmuja.

Tukiainen tuomittiin tällä viikolla 60 päivän vankeuteen Vihdissä tapahtuneesta pahoinpitelystä. Tapaus sattui juhannuksena 2011. Hän sai ehdottoman tuomion muun muassa siksi, koska hänellä oli alla kaksi ehdollista tuomiota.

- En halua kommentoida tuomiotani mitenkään, Tukiainen sanoo.
Tukiaisella on viikon ajan aikaa valittaa tuomiostaan.”

Linkki: http://www.savonsanomat.fi/viihde/johanna-tukiainen-suuntaa-varkauden-kesamokin-sijaan-ulkomaille/1335552

Äänestä

Hymy-lehti raportoi 3.6.2013:

”Tuksu ei halua linnaan - ”muutto pakoon ulkomaille!”

Johanna Tukiainen on aikeissa jättää Suomen.
Asiasta kertoo Savon Sanomat.

Savon Sanomien mukaan Tukiainen lähtee ulkomaille ensin kolmeksi kuukaudeksi ja myöhemmin pysyvästi. Kyseessä on kuulemma paikka, jossa on palmuja. Muuta Tuksu ei kerro.

Hymyn Tuksun lähipiiristä saamien tietojen mukaan kyse on yksinkertaisesti siitä, ettei Tukiainen halua vankilaan. Nainen tuomittiin pahoinpitelystä viime viikolla parin kuukauden ehdottomaan vankeuteen. Hän on saanut aiemmin kaksi ehdollista tuomiota, joten uusi rangaistus määrättiin ehdottomana. Tulossa on myös lisää oikeuskäsittelyjä.

-Tukiainen on keräilemässä ilmeisesti kamppeitaan Ruotsin suuntaan, missä hänen vanhempansa asuvat, Hymylle paljastetaan.

Mahdollinen pakoilu ei kuitenkaan auttaisi, sillä viranomaiset löytävät henkilöitä kauempaakin.”

Artikkeli ja kuva: http://www.hymy.fi/tasta-puhutaan/tuksu-ei-halua-linnaan-muutto-pakoon-ulkomaille

Äänestä

"... Ja lopuksi, Johanna vetäisee aivan legendaarisen lauseen.

Uskomme vakaasti, että tämä lause tulee esiintymään kaikissa myöhempien aikojen oppikirjoissa esimerkkinä siitä, kuinka tuomion saanut rikollinen itseään puolustaa.

Johanna nimittäin, käytyään ensimmäisessä lauseessa läpi ensin sen, että ketkä saavat rakastaa ja ketä, hyppää ketterästi saamaansa vankeustuomioon, joka ei kylläkään liity kappaleen aloittaneeseen ajatukseen mitenkään. Johanna Tukiaisen tuntien, tämä ei ole suurikaan yllätys. Mutta siis:

”Minä en ole mikään rikollinen myöskään joka ansaitsisi mitään vankilaa.
En voi käsittää tätä maata, ei kukaan voi tuomita ketään toista.”

No, jos ihan lyhyesti; Johanna, sinä olet rikollinen.

Sinut on tuomittu useasti ja viimeisin tuomio johti vankeustuomioon.
Joten sinä ansaitset vankilan. Maa, jota "et voi käsittää", noudattaa yhtä järjestäytyneen yhteiskunnan tunnusmerkkiä, joka takaa mm. yhteiskuntarauhan.

Tätä merkistöä kutsutaan laajemmin nimellä laki. Tämä nk. laki antaa myös oikeuden ”tuomita toisia”, enimmäkseen niitä, jotka eivät lakia ole noudattaneet. Kuten vaikkapa sinut, Johanna. Sinulla on varmaan tiedossasi valituskäytäntö, jolla voit näitä tuomioitasi moittia ja/tai yrittää muuttaa, mutta se nyt ainakin on varmaa, että ne eivät muutu mihinkään itkemällä niistä blogissa tai Facebookissa.

”Hih, hauskaa juhannusta kaikille!” (lähde: Glamour Dolls Diary).

Kuten myös sinulle! Palataan kunhan pojat, ja Johanna, hieman selviävät."

Linkki blogiin: http://tutkinta.blogspot.fi/2013/06/johanna-tukiainen-puhuu-totta.html

Äänestä

Poliisi hakee Tuksun talteen ennen seuraavaa oikeudenkäyntiä 9.8.
Kyse on vain siitä, kuinka monta päivää etukäteen ja missä kiinniotto tapahtuu.

Rikoslehti Alibi kertoo, että Poliisin pakettiautot - miekkataksit - ovat Tuksulle tuttuja kulkupelejä ennestään. Artikkelin otsikko:

”Johanna Tukiaisen rikoskierre jatkuu – Vankilan selli odottaa…”

http://aijaa.com/4hOwsu (sivu 1)
http://aijaa.com/GYar4w (kuvateksti suurempana)
http://aijaa.com/bKoMTK (sivu 2)
http://aijaa.com/ypn7Hy (sivu 3)

Kiitos nimimerkille ”Lidlin muovikassi” tämän jutun kuvaamisesta nettiin.

Äänestä
  • Artikkelin mukaan seuraavassa Hymyssä, joka ilmestyy 27.6. on tarkempi selvitys 6.6. Tukiaisen tekemäksi epäillystä pahoinpitelystä Herttoniemessä.

    Äänestä

  • 1160!

    Äänestä

  • Free Tuksu

    Heh,heh.
    Ei Suomessa tällaiset adressit vaikuta mihinkään.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


vanki1 kirjoitti:

Ihmettelen et minkä takia tunkkia ei ole haettu oikeudenkäyntiin vaikka oli jäänyt edellisitä käräjiltä pois,minä kun olin vääränäpäivänä oikeudessa muistin väärin sen päivän,niin noutaja tuli kotiin ja Yhden päivän putkassa ja poliisit vei seuraavana päivänä oikeuteen,ikinä en ole tota ennen käräjillä enkä putkassa, Onko ihmiset eriarvoisessa asemassa toiset saa oikeusjärjestelmää pilkkannaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu